Hindulaista fundamentalismia

MrSmithy

Kansallismieliset hindut ovat avoimesti ja väkivaltaisesti vastustaneet kristittyjen seurakuntien ja ihmisten läsnäoloa eri paikkakunnilla. Useita pastoreita on murhattu, toisia on pahoinpidelty, ja useat seurakunnat ovat joutuneet hyökkäysten tai uhkausten kohteiksi. Monissa Intian osavaltioissa on nyt säädetty uskonnosta toiseen kääntymisen kieltäviä lakeja.

Vuosittain yli sadassa tapauksessa kristityt joutuvat vakavan ruumiillisen hyökkäyksen kohteeksi. Erityisen tavallista tämä on Madhya Pradeshin, Rajasthanin, Karnatakan ja Andhra Pradeshin osavaltioissa.

2

151

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Julmat Krisselit:

      Ihan oikein krisseleille, koska pakkokäännyttävät eri konstein. Yksi on kun nuori hindu-nainen tulee raskaana krisseleiden klinikalle synnyttämään, niin vaaditaan kääntymään krisseliksi että autetaan tuskissaan huutavaa naista hädässä.

      Jos tuollaista olis suomessa niin aikamoinen haloo siitä nousisi. Tällaiseen kuitenkin käytetään "kehtitysapua".

      • Krisse Bissnes

        Näppärää käännyttää se raskaana oleva, koska automaattisesti lapsista tulee myös seurakunnalle rahanlähde pitkällä tähtäimellä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      76
      1981
    2. Nainen, onko sinussa sitä aitoa feminiinisyyttä jäljellä

      Vai onko se jäänyt meikkien, korujen, hameiden ym. alle peittoon? Onko naisellisuutesi aitoa vai opetettua? Jos teet nai
      Ikävä
      366
      1239
    3. Missäs se Miss Suomussalmi luuraa?

      Jokin aika sitten eräs myyjätär tituleerasi itsensä Miss Suomussalmeksi. Asiakas oli kuulemma Tokmannin kassalla todennu
      Suomussalmi
      24
      1033
    4. Kirjoita jotain

      Kivaa, hellää ja piristävää
      Ikävä
      141
      1028
    5. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      91
      729
    6. Päälle hautaus?

      Hautauksissa puhutaan päällehautauksista jos vaikka mies on kuollut ensin ja vaimo 20 vuotta myöhemmin! Todellisuudessa
      Lieksa
      116
      701
    7. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      45
      697
    8. On tuota ikäeroa meillä kyllä aivan liian paljon

      Etsi samanikäistä kuin olet, niin minäkin.
      Ikävä
      59
      655
    9. Voisit nainen joskus vastata minulle

      Ja antaa jotain itsestäsi. Pientä tunnistetta ja juttua itsestäsi ja meistä. Kannustan.
      Ikävä
      63
      652
    10. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      59
      598
    Aihe