jääkiekko

jääkiekko10v

miten pystyisin alkaa harrastaa jääkiekkoa ja nauraako kaikki jos ei onnistu tai on huonompi pelaaja haluaisin isona jääkiekkoiliaksi miten pääsisin lajin pariin

13

2019

    Vastaukset 13

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jäkis12vvvv

      ota yhteyttä oman paikkakunnan seuraan ja kysy sieltä, siitä se lähtee

    • tl

      elä suutu jos nauraavat eikä ne naura paitsi jos koitat taitoluistelua

    • Mie vaan

      Jos olet syntynyt 01(?) niin pääset varmasti hyvin vielä mukaan muiden vauhtiin. Joukkueessani (98) aloitti tällä kaudella uusi pelaaja ja hyvin on hänkin mukaan päässyt. Joten ei kun vain kyselemään kaupunkisi jääkiekkoseuroista pääsiskö mukaan kokeilemaan. Joissain seuroissa saatat saada kokeilla pari ekaa kertaa jopa ilmaiseksi :)

    • Jepsii01

      Oon itekki 10.v eli siis 01:kkönen ja nyt kesällä on semmonen veto alusta jolla vetelen sitte maaliin ja treenaan syksyä varten jotta voin tämän jääkiekon aloittaa. Nyt tosin maila katkes ja pitäis ostaa uus. Noo nyt sit löysin pari sopivaa mailaa ne on: Bauer Vapor X20 49e ja reebok ai3. 49e. Ei nyt mitkän parhaimmat mut kelpaa...
      talvella ja kesällä pyrin treenata niinku oon jo treenannu todella aktiivisesti syksyllä sit joukkueeseen!
      PS.Kannattaako nää mailat alottelijalle rannari lähtee kyllä ihan helposti mut lämäri on vähän vaikeempi. (Molemmissa mailoissa junior flex 50)
      Kiitos jo vastauksista etukäteen! =DD

      • lätkänpelaaja

        10vuotias lämäreitä 50flexmailoja hmm.... Et oo tosissas ei mukaa 10vuotias vedä lämäreitä muutenkin vetlee semmotteita lehmähäntiä viivalta yksin ilmassa maalii opettele tärkein eli nopea rannelaukaus!!!! Pelissä ET pääse lämäriä virittää edes nostaa mailaa ennenkuin vedät!!! PAITSI ylivoimalla .uutenkin nauran tommottrille 10v komposiitti mailoille olin tänää enne omia harjotuksia kattelemassa voeresellä kentällä jtn 10-12vuotiaidr reenejä niin oli jotakain total oneja ja uusia nexuseja iha naurettavaa!!! Ku mää olin ton ikäne sisääni pelaaa millää komposiitti mailalla puumailoilla! Pelattiin nykyää mul o tommonen one 60 ja hyvin toimii!! Ihan käsittämätöntä järkkää alle 15 vuotiaalle mitään päälle 250€ mailaa!! PS en koe itseäni miksikään hyväksi pelaajaksi joten älkää ajatelko että olen joku d98aaa nuuskahuuli. Omat pelit on tommosia puol höntsyjä


    • ex-kiekkoilija

      Itte alotin 9 vuotiaana ja 18 vuotiaana tie vei kiekkoilemaan WHL:ään joka siis on junioriliiga (Western hockey league).Siellä en pärjännyt mutta tulipahan kokemuksia.Ei ole myöhäistä aloittaa 10 vuotiaana jos tahtoa riittää harjoitella.

    • 456

      Titan on paras maila !

    • vaikka poikani pelaa

      Poikani aloitti 10 vuotiaana ja mukaan on hyvin päässyt, paitsi kyllä jotkut pelaajat ovat niin hankalia ja itseänsä täynnä olevia että nauravatkin, jos ei ole niin hyvä kuin he itse, jotka ovat aloittaneet jo 5 vuotiaana. Ne joiden isät ovat valmentajia pojillensa ovat kaikista pahimpia lapsia jääkaukalossa. Niiden pojat luulevat olevansa koko jääkiekon kunkkuja ja luulevat saavansa tehdä mitä vain. Tottakai ovathan he etulyönti asemassa. mutta ei näin pitäis olla. Koko jäkis on kieroutunutta paskaa, sanon minä.

      • Anonyymi

        Olen samaa mieltä. Se on myös tuomareidenkin välillä. Tiedän kokemuksesta. Ei yhtään kollegiaalisuutta. "Mitä sää tuolla tavalla vihellät-"tyyliin.


    • bestplayer3

      oon 02 syntynyt pelaan k-vantaa taso aa mul on mailana easton eq 30 joka on ihan ok maila lämään noin 70 kilsaa tunnissa

    • Kalpalainen

      Wow ite oon 02 ja lämään 84 ja mun joukkuelainen lämää 93!!!!!!!

    • kfkdk

      Talvella ulkojäille treenaamaan, porukassa pelit pystyyn

    • Anonyymi

      Petteri Sihvonen kyllä tietää !!!!!!!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko sulla rakas mitään sanottavaa?

      Lähetä tässä kaivatullesi haluamasi terveiset 💌
      Ikävä
      374
      2986
    2. Vaikea löytää samantyylistä miestä

      Nyt on pakko avautua. Onko ketään muuta jonka on yksinkertaisesti todella vaikeaa löytää samanhenkistä kumppania kuin i
      Sinkut
      182
      2393
    3. Liikenneonnettomuus kuhmo

      Taisi Audi mennä lunastukseen ja pemari kilometritehtaalle
      Kuhmo
      36
      1882
    4. Nanna hakkasi Martinan aivot tuusan nuuskaksi!!!

      Ihme jos Martina pystyy muodostaa järkeviä lauseita tämän nyrkkisateen jälkeen. Ottelupalkkio tuli, tajunta meni.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      280
      1637
    5. Oot sä aika nuorekas...

      Vaikka oot niin vanha!
      Ikävä
      54
      1159
    6. Rasismi ahdistaa.

      Tapasin baarissa oikein lupsakan oloisen miehen, mutta arvomaailma on hyvin erilainen omani kanssa. Hän käyttää n-sanaa
      Sinkut
      276
      972
    7. Martina ja Muhis

      Aamulenkillä yhdessä valmistautumassa suuren päivään,toivottavasti heräsivät toistensa viekusta.Ihana pariskunta❤
      Kotimaiset julkkisjuorut
      248
      816
    8. Näin sut.

      olitpas vanhentuneen näköinen. 😆 mieheltä naiselle
      Ikävä
      68
      767
    9. Oot pelkkä naurun aihe

      🤣🤣🤣🤣🤣 m-n
      Ikävä
      47
      664
    10. Olenkohan tunteideni kanssa yksin?

      Salaa toivon, että sinä nainen luotat minuun niin paljon, että uskaltaisit lähentyä kanssani, vaikka tämä on vähän kiell
      Ikävä
      46
      591
    Aihe