Olisiko sellaisessa mitään ideaa että neljä ihmistä ostaisi yhteisen sijoitusasunnon? Ja jokainen vielä itsekin lyhentäisi lainaa kuukausittain?
Sijoitusasunto kimpassa?
9
908
Vastaukset
- asuntohankinta
Hyvinkin järkevää, mutta on myös sijoitusasuntoja joihin pääsee käsiksi muutamalla tonnilla jopa n. 5.000 eurolla ja lyhennykset ja korot maksetaan yhtiövastikkeena.
- Mistä löytyy?????
Katselin sijoitusasunnoksi kaksiota täällä Savossa,omaa rahaa laittaisin 40.000e ja rahoitusvastikeella 30.000e.Jos asunnon vuokraa,tuloutettua rahoitusvastiketta ei saakaan vähentää verotuksessa,eli käytännössä omaan taskuun ei jää mitään,kun se vuokran ja vastikkeiden erotus menee veroihin.En ole vielä törmännyt asuntoon,jossa rahoitusvastike olisi muuta kuin tuloutettu,eli ei verovähennys kelpoinen.
- Mistä löytyy?????
Mistä löytyy????? kirjoitti:
Katselin sijoitusasunnoksi kaksiota täällä Savossa,omaa rahaa laittaisin 40.000e ja rahoitusvastikeella 30.000e.Jos asunnon vuokraa,tuloutettua rahoitusvastiketta ei saakaan vähentää verotuksessa,eli käytännössä omaan taskuun ei jää mitään,kun se vuokran ja vastikkeiden erotus menee veroihin.En ole vielä törmännyt asuntoon,jossa rahoitusvastike olisi muuta kuin tuloutettu,eli ei verovähennys kelpoinen.
Sorry,siis tietenkin rahastoitu,ei tuloutettu.
- npifbpng
Mistä löytyy????? kirjoitti:
Sorry,siis tietenkin rahastoitu,ei tuloutettu.
Makuasia jääkö omaan taskuun mitään. Kyllä se kokonaan maksettu asunto aikanaan siellä taskunpohjalla jotain painaa
- kihff
Miksi ihmeessä hankkia kimpassa?
Jos meinaatte että ostatte yhden yksiön ja vuokraatte,niin eihän siitä lompakkoon mitään jää jos tuotot jaetaan neljälle. Enemmän näin vain haittana muut omistajat,koska et voi tehdä yksin päätöksiä ja mitäs sitten jos joku haluaa myydä osuutensa ja kukaan toisista ei halua ostaa osuutta. Siinä tapauksessa asunto menee kokonaan myyntiin. Ymmärrän että jos pariskunta ostaa yhdessä,koska voitot tulee kuitenkin samaan talouteen ja helpompi sopia muutenkin asioista.
Esimerkiksi jos saat yksiöstä vuokraa 390e. Vastike on vaikka 120e. Tuosta kun verot vielä vähentää niin sun osuus on alle 50e/kk,mikä sitten lyhentää sun lainaa. Jos lainalla rupeaa ostamaan asuntoa niin miksi ihmeessä et ostaisi itse samantien 100% asunnon osakkeista?Tietty jos jotain 200th sijoitusasuntoa olette ostamassa,niin se on asia erikseen. Mutta oletan nyt kuitenkin että kyse olisi perinteisesti halvemmasta yksiöstä. - toijjota
kaikenlaisella sitä ihmiset päätänsä vaivaa, yksin tietenkin pitää ostaa. asunto yksinkään omistaen ei todellakaan ole mikään kultakaivos saati jos tulot jaetaan vaikka toki menotkin pienemmät.
- Thomas_77
Asun itse helsingissä. Sain pienemmiltä paikkakunnilta 8 pientä sijoitusasuntoa samaan hintaan kuin helsingistä olisin saanut yhden (pankkilaina 30/70%). Tuottokin on paljon parempaa (6-11% riippuen paikkakunnasta). Ei edes tarvitse mennä paikan päälle, paikallinen välittäjä etsii uuden vuokralaisen jos tarvitsee ja hoidamme kaiken valvonnan Vuokraisäntä.fin kautta yhdessä.
- teuvo_loooman
Guuglasin hieman aikaa ja törmäsin tällaiseen fimraan - http://campitec.fi/rahasto.htm .
Suora lainaus siuilta - "Campitec Oy yhdistää piensijoittajat asuntorahastoon, jossa päätöksenteko tapahtuu enemmistöpäätöksellä." Hei,
Itse olen miettinyt aivan samaa asiaa, naiden muiden osapuolten vain tulisi olla erittain luotettavia. Itsellani ei tule mieleen ketaan kuka lahtisi tallaiseen, itse lahtisin mieluusti jos vain sopiva sijoitusasunto ja kimppa loytyisi ! kun asunnon ostaa vaikka 2-4 ihmisen kimpassa, laittaa vuokralle, kunnostaa viela ja myy joskus 5-10 vuoden paasta pitaisi paasta mukavaan tuottoon. :)
Jos olet kimppasijoittamisesta viela innostunut niin laitahan emailia: [email protected].
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen vaalilupaus oli euron bensa
Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.922127Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin
Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n332070Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin
Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi501835Topi osti Askon
Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan751360- 861251
Kastaa ja upottaa on eri sanat
Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan2191141Uskomatonta touhua!
Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki311050Oliko se oikeasti epäselvää
sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men561003- 67936
Miksi eduskuntatalon portaille sytyttään tänään 8 645 kynttilää?
Oikeus elämään ry järjestää lauantaina 21.3.2026 tapahtuman, jossa Eduskuntatalon portaille sytytetään 8 645 kynttilää.282895