Eli siis minulla oli lyhytaikainen ajokortti kun ajoin yhdessä kaupungissa ja puhalsin vähän liikaa ja käräjäoikeus vaati 3kk korttia pois sain kuitenkin kortin ehdollisena takaisin, minulle siis soitettiin sieltä kaupungin käräjäoikeudesta että kortti on noudettavissa oman asuinalueeni poliisilaitokselta n 3vk tapahtuneen kortin menettämisen jälkeen ja minä hain korttini takaisin. No minulla meni kortti vanhaksi 28.10.2011 ja suortin kyllä 2 vaiheen jo kesäkuussa 2011 mutta sain vasta nytten maksettua sen. Hain tänään todistuksen autokoulusta ja menin poliis asemalla hakemaan pitkä-aikaista korttia ja ne sanoivat minulle että käy inssi ja kirjalliset uudelleen, kun sinulla on sillon ajo-oikeus menetetty hetkellisesti. autokoulu sanoi että jos minut on määrätty ne suorittamaan uudelleen minun olisi pitänyt suorittaa ne JO ennenkuin käräjäoikeus soitti minulle ja sanoi että voin hakea kortin... mitä teen.
kuka teki virheen
elmeri122
6210
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
sinä
niin ja minkä virheen tein?
Mielestäni tuossa ajo-oikeutesi loppui kun lyhytaikainen kortti vanheni etkä ole anonut jatkoaikaa. Sen jälkeen pelkkä todistus 2 vaiheesta ei enää riitä vaan joudut suorittamaan kokeet. Sillä aikaisemmalla käräjäoikeuden tuomiolla ei ole asiaan vaikutusta.
Mutta siis minähän olin jo suorittanut 2 vaiheen ennenkuin lyhytaikanen kortti vanheni.
sinä teit virheen kun ajoit kännissä
menet anomaan uuden lyhytaikaisen ajokortin poliisilta, sitten tilaat teoria- ja ajokokeen, jonka jälkeen saat siis taas lyhytaikaisen kortin. 2-vaihetta et joudu käymään uudestaan.
Se että sun kortti on mennyt vanhaksi ei liity mitenkään siihen että joudut uuteen tutkintoon.Jos 2-vaiheen todistuksen vie poliisille alle 6kk kortin voimassaolon umpeutumisen jälkeen saa varsinaisen kortin ilman mitään tutkintoja