anteeksi, kun tajusin liian myöhään.....

ANTEEKSIPYYTÄJÄ

Olin lukio kolosella. Olin joka päivä hyvin ahdistunut, vaan ja ainoastaan koska pidin yhdestä pojasta, joka tuijotti minua kavereidensa kanssa. Sitä kävi aina joka päivä! Se alkoi kolosen alussa. Niitä aikoja on vaikea selittää sanoin, mutta kumminkin yritän parhaani.
Tunteeni häntä kohtaan aikaa myötä alkoivat hiipua, tai niin yritin niin itselleni uskotella. Päivät kuluivat ja kuluivat. Pian alkoi olla kevät, kunnes huomasin että tämä poika alkoi olla poissa koulusta, vaikka kirjoitukset olivat jo ilmoitettu. Hän joskus soitti minulle tuntemattomasta, ja eikä sanonut mitään. Tiesin että soittaja oli hän, sillä muutaman kerran hän soitti kai vahingossa omasta numerosta, eikä sanonut mitään.
Tämä tuli kouluun ja sanoin hänelle hieman hassusti:
-Kuka sie ees luulet olevas, sie vaa ahdistelet puheluillas, ja tuijotuksillas, etkä tuu ees kouluu sen lisäks?! En sanonut aivan noin sanasta sanaan mutta tuota tarkoitin
Siihen hän vastasi muistini mukaan:
-Anna vi¤¤u olla! Väittely vaa aiheuttaa ongelmii.
Sitten lähdin vain pois. Muistan sen kuin eilisen. Myöhemmin lukiomme järjesti kevät tapahtuman, jonne koko lukio osallistui, paitsi hän. Istuin kavereitteni kanssa, ja juttelimme tulevaisuudestamme. Pian kuulime salin toisesta päästä seuraavat huudot:
-Herran jumala! Mit'vi¤¤ua?! Ei voi olla totta! ja yms. Kaikki menivät uteliaisuudesta kysymään että mikä on homman nimi, ja joku sanoi että se poika oli kuollut, koska tällä oli liian pitkälle levinnyt syöpä, joka siis huhomattiin liian myöhään. Ajattelin sitä ensin vain vtsiksi, mutta mieleeni tuli ne lukemattomat poissaolot jne. Ja se oli totta. Hän oli kuollut. Pian seuraavana päivänä sain kutsun hautajaisiin. Mietin että se varmasti on mennyt väärään osoitteeseen, mutta siinä luki minun nimeni kaunolla. Menin kyselemään asiasta pojan kavereiltani, että miksi minut on kutsuttu hautajaisiin, vaikka hädintuskin tunsimme. Yllätyksistä yllätyksin he sanoivat vastaukseksi:
-Etkö sä vi¤¤n hölmö tajuu?! Se tykkäs siusta! Samassa olin kuin ällikällä lyöty! Anteeksi että tajusin sen vasta silloin!!

0

361

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Sannan kirja USA:n bestseller!

        "Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä
        Maailman menoa
        145
        11292
      2. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

        Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
        Yrittäjyys
        157
        10381
      3. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

        ...ei tykänny Sanna Marinista
        Maailman menoa
        27
        8063
      4. Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki

        Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h
        Maailman menoa
        198
        6621
      5. Metsäalan rikolliset

        Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.
        Sotkamo
        55
        5808
      6. Milloin viimeksi näit kaivattusi?

        Toimisitko nyt toisin kuin siinä tilanteessa teit?
        Ikävä
        93
        5315
      7. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

        Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
        Maailman menoa
        158
        4503
      8. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

        Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
        Maailman menoa
        31
        4296
      9. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

        Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
        Maailman menoa
        81
        4142
      10. Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"

        Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris
        Maailman menoa
        140
        3698
      Aihe