jouluavustus

yh-aiti

Onko jokin taho kuka auttaisi totaaliyksinhuoltajaa näin joulun alla? Vaikea elämäntilanne. Kokemuksia jouluavustuksesta jollakin?

23

2297

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sama juttu

      Sosiaalihuollosta, seurakunasta tai työttömien yhdistyksetä kannattaa kysyä. Verot ym muut menot senkun nousee, mutta ei yh äitien ja työttöminen tulos nouse samaan tahtiin.

      On kumma että "hyvinvointivaltiossa" pitää ihmisten nähdä nälkää, sitä ei voi käsittää, miski annetaan köyhyyden nousta. Euron myötä on kaikki kallistunu ja käyhien ihmisten määrä noussut jo miljoonaan.

      Kannattaa käyttää kaikki avustusrahat ja paikat mitä tietää.. seurakunta auttaa varmasti, sossusta en tiedä, ne pitäisi olla köyhäna ialla, mutta eivät ole.

    • miisu....

      Otahan pillerisi "yh-äiti" ja käy nukkumaan.

      Älä taas keksi uutta provoa ja aloitusta tästä samasta aiheesta, josta olet ennenkin satuillut.

    • nyt jo yhteys MLL...

      Kannattaa ottaa jo yhteytä MLL .n seurakuntaan jne.. Niiden kautta jakavat Hyvä joulumieli keräyksen lahjakortit joulun alla. Se keräys alkaa varmaan piakkoin ja ollut aiemmin n 70e arvoinen kaupan lahjakortti jolla saa jouluruuat hyvin kun osaa käyttää ja suunnitella. Esimerkkejä näyttivät ihan konkreettisesti tv.ssa viime joulun alla. Keräsivät kaupasta ison kärrillisen joulun ajan ruokia ja suklaat.

      • Hyvä Joulumieli

        Hyvä Joulumieli keräys käynnistyy jo 15 kerran 18.11. Tuossa tietoa:
        Sinne lahjoittamaan vaikka joulukorttirahat jos siltä tuntuu. Itse luovuin joulukorttien lähettämisestä ja merkkien ostamisesta jo muutama vuosi sitten ja laitan nekin rahat noihin keräyksiin. Menevät tarpeellisempaan. Joulutervehdykset voi laittaa sähköisesti tai tekstareilla jne...

        http://www.punainenristi.fi/node/4070


      • hyvä vinkki
        Hyvä Joulumieli kirjoitti:

        Hyvä Joulumieli keräys käynnistyy jo 15 kerran 18.11. Tuossa tietoa:
        Sinne lahjoittamaan vaikka joulukorttirahat jos siltä tuntuu. Itse luovuin joulukorttien lähettämisestä ja merkkien ostamisesta jo muutama vuosi sitten ja laitan nekin rahat noihin keräyksiin. Menevät tarpeellisempaan. Joulutervehdykset voi laittaa sähköisesti tai tekstareilla jne...

        http://www.punainenristi.fi/node/4070

        Hyvä vinkki! Mieluummin korttirahat tuonne ja menee kotimaahan varmasti. Miksi niitä joulukortteja tarvii laittaakaan, kun voi toivottaa joulua muilla tavoin? Monta kymppiä kortteihin ja merkkeihin..?


    • Kauppias&kulkuri

      Kuuleppas äiskä! Älä vaivu masennukseen! Ala touhuamaan vaikka piparkakkutaloja jouluksi myyntiin, niistä saa n 45e kipale, Alat joulupukiksi, 10 keikkaa ja kasassa on 500e Alat kutomaan villasukkia ja lapasia yms ja myyt tuotteita torilla ja kirppareilla yms yms Mahdollisuuksia on todella paljon ansaita rahaa ja pienikin kauppa auttaa sinua heti taloudellisesti. Älä masennu vaan ole reipas ja tartu kaulimeen ja virkkuupuikkoihin! Jouluna voi tehdä paljon rahaa ihmisillä kun he jouluna sekoavat täysin joulun lumoihin:) Joulu on kauppiaiden parasta aikaa! Miksei se voisi olla myös meidän köyhienkin tuottoisaa aikaa? Minä en ainakaa osta ja anna rikkaille kauppiaille yhtään mitään! MYYN ITSE JA ANSAITSEN MUKAVASTI!

    • Myy tietokoneesi

      ja nettisi, niin saat rahaa.

    • yh-aiti

      Onpas täällä kirjavaa vastausta.. Ensi kertaa palstalla vasta kirjoitan.
      Kiitos vinkeistä! Kysyn mainitsemiltanne tahoilta. Tuollainen 70 euron lahjakortti tosiaankin voi helpottaa oikeasti monenkin lapsiperheen joulua! Kun elää pienellä niin osaa olla pienestäkin tyytyväinen.
      Hyvä idea tuo että leipoisi esim piparkakkutaloja myyntiin. Tykkään leipomisesta kuitenkin. Joulumuorina oleminenkaan ei kuullosta kauhealta ajatukselta. Alankin tässä miettimään noita tarkemmin.

      • selkeä tämä

        Tee työtä ja lopeta kerjäläisenä olo. Lapsesikin nauraa tuollaiselle laiskurille.


    • oldmetall

      Sorry vaan yh-äiti itsekin olen ollut kohtalotoveri, mutta nyt olen jo eläkeiän kynnyksellä, ymmärrän , että yh-äideillä on tiukkaa arjesta selviämisestä.
      Se miksi vastaukset ovat kirjavia , johtuu ehkäpä siitä seikasta, että täällä on ollut pilvinpimein yh-äiteinä esiintyviä provoilijoita ja siinä ovat saaneet kärsiä myös ihan oikeat yh-äidit jotka ovat halunneet vaihtaa mielipiteitä ja kysyä neuvoja ja javinkkejä.
      Oli seassa ihan asiallisiakin vinkkejä. Minä aikoinaan leivoin piparkakkutaloja ja sain hyvin rahaa. Tein vieläpä joulaatikoita joillekin jotka eivät itse kerenneet työkiireiden takia.
      niin jolu on jo ovella ja minä toivotan sinulle ja kaikille muillekin hyvää joulua

    • iäti vaaraton

      Määki toivotan kaikile käyhil hyvää joulunototusta..

    • löve83

      Kirkolta ainakin itse saanut 40 e ruokarahalapun joulun alla:). Kiva pelastus ollut. En tiedä sitte mitä yh saa. Saman summan nyt ainakin. Tai riippuu myös paikkakunnasta(kokemusta löytyy). Yleensä on jotain 20-40 e väliltä yksinasujalla. Soita ihmeessä paikkakunnan seurakuntaan ja kysy. Ovat mukavia ihmisä:).

      Hyvää joulun odotusta kaikille muillekin persaukisille;)!

    • yh-aiti

      Kiitos vastauksista! Ja kaikille teille myös hyvää joulun aikaa!

    • hmmm..

      Vaate,lelu ym. varusteita löytysi meidän perheeltä jos kelpaa. Minkä ikäiset lapset/lapsi???

      • yh-aiti

        En muista,olen taas niin kännissä. Ihmettelen vain mikä vittu sinuakin vaivaa kun et voi tuoda rahaa. Etkö ole kuullut kuinka paljon tupakka ja muut maksaa nykyään. Vitun kallista tulla taksillakin baarista ja hullu kakara huutaa vielä yöllä.


    • yh-aiti

      Hei! Poika on 7 v ja toinen lapsi masussa, syntyy heti alkuvuodesta. Kyllä kelpaa vaatteet, lelut ym. Ilomielin ottaisin vastaan! Voit laittaa s-postia minulle, [email protected] Kerron tilanteestamme enemmän.

    • samanmoinen;;))

      soita heti pelastusarmeijalle, ja saat sieltä ehkäpä 40e. ruokaa varten, ja varmasti antavat, ja kirkko antaa myös, sieltä saa ainakin ostolappuja, joissa nimetty ruoat joita saa ostaa. on leivät ja maidot, munat ja hiivat, soita ihmeessä!!! ja heti maanantaina

    • dddddddddsgd

      Pelastusarmeija antaa jouluavustuksia tarvitseville, siihenhän se joulupatakeräys menee. Käsittääkseni myös lahjoja lapsille antavat.

    • ,,,,,

      saa pelastusa. muulloinkin apua, eikä vaan joulun alla, sinne vaan soittamaan

    • yh-aiti

      Kiitos vastauksista! Selvittelen asiaa heti huomenna kirkon osalta. Pelastusarmeijaa täällä meidän pienellä paikkakunnalla ei valitettavasti ole

      • tietoa on

        joo kirkon diakonista saa ruokaan ja esim. pensaan sellaisia ostokortteja mutta ei
        tupakkaan eikä alkoholiin sinne ei tarvita edes aikaa sen kun pistelee paikalle
        ja kertoo huolensa niin apua saa heti.


    • mami-79

      Itsekin yh äiti,yksi lapsi ja hirveen törkeetä provoilijoiden haukkua meitä..Kasvakaa tai jotain!Pelastusarmeija ja Diakonia on meitä ainakin auttaneet tänä jouluna,sain korteilla ruokaa ja pari lahjaa tytölleni.Ja todella mukavia ihmisiä

      • mami-79

        Ai niin ei meidänkään pienellä paikkakunnanlla ole Pel.armeijaa mutta ota yhtyes lähimpään armeijaan niin auttavat


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      61
      3111
    2. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      43
      3067
    3. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      42
      2417
    4. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      91
      2037
    5. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      31
      1893
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      25
      1759
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1606
    8. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      83
      1370
    9. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      39
      1280
    10. Lähtikö korvat

      puhtaaksi vaikusta?
      Tuusniemi
      79
      1110
    Aihe