Ostin saksalaisesta verkkokaupasta takin ja maksoin sen visalla. Paketti jäi noutamatta ja palautui takaisin verkkokauppaan, joka sijaitsee saksassa. Saanko hyvityksen suoraan visa-tililleni ja miten pitkään siinä yleensä kestää? Kokemuksia? Vai jäänkö ilman rahojani?
Hyvitys visalle ulkomaisesta nettikaupasta
T
4228
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Kerro sitten kui kävi?
Joskus olen Pixmanian tuotteita palauttanut, ja rahat ovat tulleet parissa viikkossa luvatun kuukauden sijasta.
Sitä en kyllä tiedä mitä sinun tapauksessasi käy, kun et tuotetta noutanutkaan. Olisi kohtuullista jos sinulle ainakin postikulut jätettäisiin palauttamatta.
Eikös tuollaisessa tapauksessa tule kahdet postikulut firman maksettavaksi, ensin Saksasta Suomeen ja sitten Suomesta Saksaan. Lisäksi Saksan päässä on postimaksun lisäksi ollut pakkaamisesta kuluja. Nämä kaikki voidaan asiallisesti vähentää luottokorttihyvityksestä.
Aloittajan kannattaa ottaa yhteyttä firmaan.
Täysin ei kyllä selvinnyt eikö aloittaja halunnut vastaanottaa pakettia vai jäikö se epähuomiossa noutamatta ja haluaako hän, että paketti lähetetään hänelle uudestaan.
Olen tilannut vaatteita Espritiltä ja maksanut Visalla, palauttamieni tuotteiden hinta on aika nopeasti palautunut hyvityksenä Visalle, laskussa on aina näkynyt hyvitys. Muiden tuotteita en ole palauttanut enkä ole jättänyt noutamatta yhtään pakettia.