Hakkarainen teki täysin oikein! Linnanjuhlista on ropissut kaikki kauneus vuosien saatossa. Ainoa hieno asia joka linnanjuhlissa on säilynyt on se, että sotaveteraaneja sinne edelleen kutsutaan, mutta mutta mutta...
Ei se ole veteraanien juhla enää. Nykyään linnanjuhlista on tullut markkinapaikka, jossa kilpailua käydään illan kauneimmasta puvusta jne jne..
Sotiemme veteraanit joutuvat juomaan kahvinsa taka-alalla eikä heitä näy tanssilattialla tai edes sen reunalla.
Linnanjuhliin kaiken lisäksi kutsutaan esimerkiksi henkilöitä, jotka on tuomittu korkeimmassa oikeudessa rikoksista. Ovatko he paikkansa juhlissa ansainneet?
Linnanjuhlat ovat muuttuneet median ja julkkisten kohtaamispaikaksi, jossa Suomea vihaavat Soffi Oksasaksiset ja muut tyrkyt esiiintyvät. Nämä samat ihmiset haukkuvat suomea ja suomen kansaa kirjoiissaan ja julkaisuissaan.
Linnanjuhliin on pakko kutsua muutama kiintiöhomo, Ketähän ne ovat tänä vuonna?
Ei se ole veteraanien juhla enää. Nykyään linnanjuhlista on tullut markkinapaikka, jossa kilpailua käydään illan kauneimmasta puvusta jne jne..
Sotiemme veteraanit joutuvat juomaan kahvinsa taka-alalla eikä heitä näy tanssilattialla tai edes sen reunalla.
Linnanjuhliin kaiken lisäksi kutsutaan esimerkiksi henkilöitä, jotka on tuomittu korkeimmassa oikeudessa rikoksista. Ovatko he paikkansa juhlissa ansainneet?
Linnanjuhlat ovat muuttuneet median ja julkkisten kohtaamispaikaksi, jossa Suomea vihaavat Soffi Oksasaksiset ja muut tyrkyt esiiintyvät. Nämä samat ihmiset haukkuvat suomea ja suomen kansaa kirjoiissaan ja julkaisuissaan.
Linnanjuhliin on pakko kutsua muutama kiintiöhomo, Ketähän ne ovat tänä vuonna?
Vastaukset 61
Vanhimmat
Jeesus meni yli 2000 vuotta sitten synagookaan ja kaatoi siellä rahanvaihtajien pöydät, koska he olivat häväisseet herran temppelin.
Teuvo Hakkarainen voisi mennä linnanjuhliin ja kaataa juhlien boolimaljat, koska arvokkaasta Linnanjuhlasta on tehty mediasirkus ja turhhanpäiväinen pukujuhla.
Älä nyt ihmeessä mene yllyttämään ketään Hakkaraista rikokseen, siitähän voi joutua vielä valtakunnan oikeuteen Tasavallan presidentin boolimaljan kaatamisesta! Toki rikokseen yllyttäminenkin on suuri rikos ja tietenkin myös synti. Hyi sinua!
Sitä en tosiaankaan tiennyt, että jopa Raamatussa on kirjoitettu Linnan juhlista ja niin suuresta boolimaljasta. Uskomatonta!
Teuvo on sen verran kova jätkä, että kunnioittaa sotaveteraaneja muulla tavoin kuin menemällä juhliin, joista on tehty mediasirkus ja hömppäjuhla ja jolla ei ole enää mitään tekemistä perinteisten arvokkaiden Linnanjuhlien kanssa.
Kertokaa mitä esimerkiksi tämä kirjailija Oksanen on tehnyt kuin haukkunut Suomea ja suomalaisia ulkomailla? Sekö on teko, jolla kutsun saa juhliin?
Kyllä Hakkarainen voisi siellä ne pöydät kaataakin. Kaataahan hän niitä Viitasaarellakin.
Ehkä eduskuntaryhmä KIELSI Hakkaraista osallistumasta juhliin, jossa on ilmaista viinaa tarjolla?
Nythän sinä höpötä joutavia. Eihän Hakkarainen boolia maahan kaataisi,vaan omaan suuhunsa. En usko että hä enää linnan hopeita "vohkisi" kai edustajan palkka riittää.Toivoittavasti.
Rauhotu nyt hyvä mies. Ei teuvo booleja tarjan mekolle kaatais. Kulauttais kaiken omaan kitaansa ja haastais lopuks pressan kädenvääntöön.
Jos tosiaan olisit jaksanut perehtyä aiheeseen edes hätäisesti, tietäisit että sofi oksanen on myös kehunut suomea ja sen kansaa mm. ystävälliseksi ja rehelliseksi. Kaiken lisäksi oksanen tuo esille että suomessa on myös taiteellisia ja avoimia sekä suvaitsevaisia ihmisiä, kun sinä taas puheillasi tuot esille sen että suomen kansa on suvaitsematonta ja sisäsiittoista porukkaa.
Joten sofi oksanen on itseasiassa tehnyt aika helvetisti enemmän suomen kansalle kuin sinä.
Sitä minäkin olen ihmetellyt, kun sotaveteraanit eivät ole enää innostuneet tanssista, sehän olisi niin mukavaa ja mieltäkin virkistävää. Nykyisin Linnan juhliin on yritetty järjestää jopa diskomusiikkia, joten kelpaisi siinä rytmissä sotaveteraaneillakin hytkytellä, jos vain hyvää tahtoa riittää.
Tiettävästi jopa rintamakorsuissakin joskus tanssittiin ja ihan poikapareilla, kaikki kun oli niin nuoria ja innokkaita miehiä, mutta eihän se haitannut mitään ja saatollekin pääsi silloin ihan saman tien.
Hakkarainen pelkää, että päätyy humalapaäissään taas Toivas Janin kanssa samaan punkkaan.
Soini on tainnut käskeä Hakkaraista välttämään uutta skandaalia. Hakkaraista ei ole hyvä päästää tarjoilupöytien äärelle.
Samaa mieltä en sitä pas kaa ole vuosiin katsellut ?
Kyllä se näin on, että Linnanjuhlista on tullut sirkus..
Törkeää, että tämmöiset valtakunnan oikeudessa tuomitut talousrikolliset kutsutaan sinne. Minkä takia? Mitä he ovat tehneet Suomen Itsenäisyyden eteen?
He ovat kähmineet toisten omaisuutta ja saaneet siitä tuomion. Heidän kutsuminen Linnanjuhliin on häväistystä!
Teuvo menee linnaan ja kaataa boolit kurkkuun.
boikotoida, kun et sinne koskan ole etkä tule saamaan kutsua. Jos (huom. JOS) sulle sellainen kutsu olisi käynyt, niin tuskin moista soopaa kirjoittaisit. Mutta, tasan ei käy onnen lahjat. Menempä samantien sovittamaan tuota frakkiani .....
Sovittele rauhassa pomon antamaa uutta haalaria , Se on sinun paras pukusi , ole siitä onnellinen .
Minäkin boikotoin Linnan juhlia! Aloitin boikotin viisi minuttia sitten ja lopetan sen vasta viisi minuttia ennen kuin televisiolähtetys juhlista alkaa. Sitten vasta vaihdan kanavaa ja alan katsella juhlavastaanottoa. Kyllä se boikotti varmasti tuntuu ihan Linnassa asti ja pressaakin harmittaa ihan vietävästi. Mutta minä olen niin tiukka periaatteen ihminen, että boikotoin silti.
Kyllä sentään ennen osattiin juhlia arvokkaasti ja suurella hartaudella booliakin juotiin, eikä kukaan kaatanut boolimaljaa. Nyt Linnan juhlista on tullut sirkus ja joku jo ehdotti boolimaljan kaatamista.
Ihan kauheeta!
Teillä foorumin Demareilla on se kuuluisa 6.12 pidettävä leipäjono ja oma juhla seillä stadin Hakaniemessä, joka ei nyt ole ihan sama juhla kuin nämä Linnanjuhlat. Tosin teidän Isäntäänne poika Hurstia arvostan enemmän kuin lepakko Muumimammaa..
kutsu tuli, en mene.
Eikö 'Tonto' pysty hillitsemään itseään jos ilmaista viinaa on tarjolla ?
Sikäli todella sääli, että Hakkarainen olisi aivan varmasti päässyt median haastatteluun juuri siellä Linnan juhlien pyörteissä ... ehkä olisi kysytty jopa, miten hyvältä booli on maistunut ja onko muitakin juomia jo kokeiltu, ja että miltäs nyt tuntuu ja eikä kadetit olekin oikein komeita nuoria miehiä?
On se kova jätkä toi Hakkarainen. 99% kansasta menisi kiljuen Linnan juhliin ja tyrkyttäisi itseään kameroille ja lehdille, mutta mitä tekee Teuvo?
Hänellä on varaa olla menemättä. Kymmenen pistettä Teukalle!
http://www.iltasanomat.fi/linnanjuhlat/Linnan toive Vieras älä toivota presidentille hyvää itsenäisyyspäivää!/art-1288336430324.html
Pisteet Teuvolle.
Olin itse kutsuttuna k.o. juhliin 1997 Ahtisaaren aikaan.
Toki juhlimisen arvoinen päivä.
Linnan sirkus kuitenkin jollain tavoin huvitti. Kaikki olivat suu virneessä siihen asti, kunnes kuvauskielto tuli, ja toimittajat pistettiin pihalle. Samalla ovien avauksilla suurimmat julkkikset poistuivat jatkoille.
Oli suuri määrä mulkkuja samassa kämpässä.
Ja sinä seisoit toisten mulkkujen kanssa samoissa bileissä.
Veikkaan, että Hakkaraiselle on tullut määräys olla tulematta Linnan juhliin. Harmi, olin jo ehtinyt herkutella millä tapaa Teuvo siellä taas mokaa. Mutta onneksi sinne on kutsuttu muutkin persut meitä tavallista kansaa viihdytämään :)
Soini kieli Hakkaraista tulemasta jopa persujen viimekesän puoluekokoukseen. Teukka olisi varastanut "pressaehdokas" (mikä persuvitsi!) shown Soinin nenän edestä, eikä sellainen messiaalle sovi.
Ovatko muuten kaikki ne persut homouteen taipuvaisia, jotka jäävät pois linnankutsuista??
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2011111614761314_uu.shtml
Soini pelkää Hakkaraista, joka on perussuomalaisten kovin poliittinen nousija ja jo kaikkien suomalaisten tuntema suosittu hahmo. Soinilaisuus näyttää nyt vanhentuneelta ja laimealta Hakkaraisen räväköiden, kansaan menevien mediatempausten rinnalla.
Hakkarainen ja Oinonen jää pois ainakin linnasta
Hehän voivat protestiksi järjestää omat kuokkavierasjuhlansa anarkomarkojen ja punavihreiden kanssa.
Mitä tekemistä on kirjailija Sofi Oksasella tai Jari Sarasvuolla Linnan juhlissa?
Sitten kun Pentti OInonen on presidentti, ei mitään:
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/pentti-oinonen-radiohaastattelussa-minun-juhlissa-ei-homot-tanssi-jos-olisin-presidentti/art-1288428792255.html
Näin sanoi siis Oinonen itse!
Viettääkö esim. Kanerva eri linnassa linnanjuhlia?
Perussuomalaiset arvostavat sotaveteraaneja ja tämän on Soinikin tuonut monta kertaa puheissaan esille. Ehdotan, että Persut poistuvat Linnasta yhtä aikaa näiden sotiemme sankareiden kanssa, koska heitä ja heidän saavutuksiaan Suomi juhlii eikä suinkaan pukuloistoa tai sitä turhanpäiväistä ja ylimääräistä mediasirkusta, jolla ei ole Itsenäisyyden kanssa mitään tekemistä.
Onko demujen varjo-linnanjuhliin ja leipäjonoon kutsuttu koko ylin johto?
Sain kutsun, mutta jätän väliin. Menen juhliin vasta kun Soinista tulee pressa.
Soini nimittäin tekee Linnanjuhlille täyden remontin. Hän ei kutsu juhliin näitä tuomittuja rötösherroja, kuten talousrikollisa.
Soini palauttaa ne arvokkaat Linnanjuhlien perinteet kunniaan, jossa itsenäisyyttä juhlitaan sotaveteraanien kanssa ja ilman hömppä mediasirkusta. Nykyinen presidentti on tehnyt linnanjuhlista koko kansan markkinat, mitä ne eivät saisi olla.
"Soini palauttaa ne arvokkaat Linnanjuhlien perinteet kunniaan, jossa itsenäisyyttä juhlitaan sotaveteraanien kanssa ja ilman hömppä mediasirkusta"
Voi jäädä kävijät vähiin luonnollisen poistuman kautta lähivuosina.
Tai sitten pitää saada uusia sotia aikaiseksi, että saadaan uusia sotaveteraaneja!
Eikös vihreissä ole useampi henkilö joka tykkää pössötellä ja nyt en puhu perinteisestä tupakasta? Varmaan vihreillä jää booli juomatta, kun käyvät linnan parvekkeella vetämässä piipusta henkoset.
Teuvo ei uskolla mennä linnanjuhliin, koska hän kuuli iltapäivälehdiltä muutama viikko sitten, että homomiehet olivat äänestäneet hänet komeimmaksi kansanedustajaksi.
Teuvo ei halua notkua linnanjuhlissa, koska tietää että demareiden ja vihreiden homopojat piirittäisivät häntä boolimaljan luona ja pyytäisi alakerran tanssisaliin poskivalssille. Teukka on hetero ja pysyy mielummin kotona, kun menee linnanjuhliin homopoikien kuolattavaksi
Muutamat sotaveteraanit ovat kertonut perussuomalaisten Oinoselle, että eivät olisi taisteleet yhtään minuuttia eikä yhtään metriä, jos olisivat tienneet, että homot tanssivat linnassa korvat suussa, Oinonen paukautti haastattelussa.
Tämä on varmasti suurelta osin totta, sillä sotiemme veteraanit ovat sitä ikäluokkaa ja ikäpolvea, jotka kunnioittavat kristillisiä arvoja ja Isänmaata.
Toisin on asiat nykyään, kun päästetään homot ja sivarit parketille.
Otettiinko ne homot aikoinaan Suomea puolustamaan? Oliko silloin joku persunatsi valikoimassa homot pois armeijastamme? Olisiko Oinosella lisää tietoa näistä persuista "rotuhygieenikoista" talvisodan ajoilta?
Sota-aikana ei ollut yhtään julkkishomoa. Jos joku oli homo, niin hän piti sota-aikana tiedon vain itsellään. Homoutta ei sallittu sodassa eikä armeijassa.
On syytä muistaa, että siitä ei ole kovin kauan kun homous luokiteltiin Suomessakin sairaudeksi ja rikokseksi. Harmi, että menivät muuttamaan hyvän lain, sillä aika moni sodassa kaatunut isänmaan taistelija kääntyisi haudassaan, jos kuulisi että nyt voittoa juhlitaan Linnassa kerran vuodessa ja parketti täyttyy homoista ja sivareista. Linnanjuhlissa pitäisi kunnioittaa perinteitä ja tästä syystä homot voisivat juhlia ja tanssia kotonaan, mutta ei ole suotavaa että homoparit häpäisevät veteraaneja tanssimalla julkisesti näissä arvokkaissa juhlissa.
Älä sure, pikkupersu. Ei sinua kuitenkaan koskaan kutsuta linnanjuhliin.
"Boikotoin Linnanjuhlia !!"
Kuinka voit boikotoida, kun ei koskaan tule saamaan kutsuakaan ?
Raamatun tutkijoiden mukaan Linnan Juhlat alkavat muistuttamaan jo Sodommaa ja Gomorraa, joiden riettaus koitui niiden tuhoksi.
Onneksi Soini isänöi juhlia ensi vuonna ja Soini palauttaa juhliin ne perinteet, joita sotaveteraanit osaavat arvostaa, Veteraanit eivät kaipaa homoerotiikkaa linnanjuhliin eikä sitä kaipaa yksikään perussuomalainenkaan
Ennen Linnanjuhlia kutsuttiin pukujuhliksi, ehkä nyt Halosen aikakaudella kansankielellä nimitys kääntyy homojuhliksi
Saako se Soini linnaa jo ensivuonna? Onko syynä rasismi?
Jos Soinista tulee presidentti, niin Itsenäisyysjuhlien booli tehdään Laitilan Wirvoitusjuomatehtaan Herra Hakkarainen limukasta, näin Teuvo minulle eilen kertoi kun joimme essolla kahvit, jotka teuvo tarjosi dallas-pullan kera
Miksi sotiemme veteraanien ja lottien täytyy kärsiä siitä, että tärkeää juhlaa häväistään homojen yhteistansseilla ja muulla hömpötyksellä joka ei linnaan kuulu?
haluaa olla kaikkien ystävä viimeisissä juhlissaan ettei saa haukkuja sitten eläkkeellä ollessaan!
Ja kun ehti haukkua Persuja ennen lähtöään vaikka kehui joku aika sitten heidän toimijaan, nyt ku aika loppuu pressana, voi haukkua ihan mitä haluaa!
Se helpottaa olotilaansa viimeinkin kun piti olla muka kaikille ns, hyvä ystävä, ei tarvi enää olla!
No, onneksi saa tuon pressan vaihdon jälkeen olla vain tavis, kun piti sitä ennen olla mieliksi kaikille, muka!
Paitsi nyt pikkuhiljaa on tullut ne haukut itsekullekkin puolueille ja varsinkin persuile!
Linnanjuhlien pitämisen veronmaksajien rahoilla voisi lopettaa. Minusta on todella absurdia, että suomen rikkain eliitti juhlii linnassa veronmaksajien rahoilla.
Ei sinne kutsuta tavallisia duunareita, jotka painavat otsa hiessä koko elämänsä. Ei linnanjuhlissa näy niitä yksinhuoltaja äitejä, jotka taistelevat ja tekevät kaikkensa selviytyäkseen arjesta. Linnanjuhliin kutsutaan näitä Nalle Waalruusseja, jotka ovat rohmunneet ja keplotelleet itselleen jättiomaisuuden muita hyväksikäyttämällä. Rikas eliitti, voisi vuokrata omilla rahoillaan vaikka jäähallin ja järjestää bileet siellä OMALLA rahalla.
Boikotoiko Kanerva linnanjuhlia menemällä toiseen linnaan tai selliin ??
Sehän on RUOTSITTAJIEN juhla Suomessa....no ehkä jokunen poikkeus on......semmonen myötäiliä joka hamuaa jotain virkaa.
Aika paljon juhlissa on noita suomenruotsalaisia sukuja edustettuna.
Nyt saatiin uusi juhlija, kun Fagerholm (michael monroe) kutsuttiin mukaan.
Kaiken maailman entisiä narkomaaneja linnaan kutsutaan tai oikeastaan se on heille ihan oikea paikka. Eikös kaikki narkomaanit kuulu linnaan, kuten myös talousrikolliset?
Boikotoin juhlia ja en katso niitä telkkarista. Toivottavasti muutama satatuhatta suomalaista tekee samoin, niin menee viesti perille. Homojen valssit ei kiinnosta.
MIssähän Linnanjuhlien homot pitävät omat jatkonsa? Varmaan joku homobaari on varautunut ja pitää vähemmistöryhmien "jatkobileet" tangon soidessa.
Ensi vuonna kun saadaan uusi presidentti, niin homot ei linnassa hillu. Ainoat linnanjuhlat homoille järjestetään eri puolilla keskusvankiloissa.
Kun miettii tätä eliittiä mikä linnassa juhlii, niin merkittävä osa heistä on sitä porukkaa joka on rohmunnut ja rikastunut muiden kustannuksella. Tämä sama porukka pistää työntekijöitä kortistoon ja nostaa itselleen optioita ja bonuksia vuosi vuoden perään. Tämäkö on sitä porukkaa, jota linnaan kannattaa kutsua?
Linnanjuhlat ovat menettäneet kaiken arvokkuuden, sillä niistä on tullut nyt naisten pukujuhlat ja setan piiritanssit. Onneksi lähetystä ei tarvitse seurata edes televisiosta.
Soinin presidenttikaudella linnassa syödään Vodkakakkua. Näin Hakkarainen kertoi tänään Esson baarissa.
Parin päivän päästä on Linnan Juhlat ja odotettavissa on varmaankin taas jonkun sorttinen kannanotto juhlia kohtaan Kauppatorin suunnalla?
Miksi kansanrahoilla kestitään suurrikkaita? Hyväksyn Linnanjuhlat silloin kun sinne kutsutaan sotaveteraanit ja sellaiset suomalaiset, jotka ovat tehneet elämän työnsä Suomen hyväksi, mutta nämä kapitalisti-pankkiherrat-sijoittajat ja muiden riistäjät ovat väkeä, jotka olisi syytä jättää kutsujen ulkopuolelle. Heidän toimiaan vetää rahanhimo ja ahneus.