Syy uskontojen olemassaoloon.

Raha.
19108
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 19

Vanhimmat

Odotin pidempää artikkelia jossa mainitaan uskontojen synnyn syy ja olemassaolo kautta aikojen, enkä lyhyttä vastausta joka kuvaa vain osaa olemassaolon syystä.

Äänestä

Aloittajan kommenttiin otsakkeella

>>>Syy uskontojen olemassaoloon...Raha

Äänestä
  • Minun mielestä uskonton olemassa oloon syynä on taistelu totuudesta. Paha yrittää kaikin tavoin estää hyvän esille tulon valheilla, paha tuo erilaisia uskontoja maan päälle. Sanotaan vaikka paha on Saa-ta-na jota myös kutsutaan Pi-ruk-si ka Per-ke-leek-si.
    Hyvä on Elävä Jumala.

    Rahaa tarvitaan elämiseen kuka viitsi ilmaiseksi tehdä?

    Toivottavasti Saa-ta-nan lumous murtuu ateisteissa ja muissa uskonnoissa.

    Äänestä

  • piera.. . kirjoitti:

    Minun mielestä uskonton olemassa oloon syynä on taistelu totuudesta. Paha yrittää kaikin tavoin estää hyvän esille tulon valheilla, paha tuo erilaisia uskontoja maan päälle. Sanotaan vaikka paha on Saa-ta-na jota myös kutsutaan Pi-ruk-si ka Per-ke-leek-si.
    Hyvä on Elävä Jumala.

    Rahaa tarvitaan elämiseen kuka viitsi ilmaiseksi tehdä?

    Toivottavasti Saa-ta-nan lumous murtuu ateisteissa ja muissa uskonnoissa.

    Miksi mainostaa pahaksi jotain jota vatilaani keksi 1000-luvulla???

    Äänestä

Raha,vallanhimo,itsekkyys.
Itsekkyys sitä kautta,että kun lähiomainen ,ystävä ymv.kuolee,ihminen suree.Sanotaan,että se on tavallaan itsekästä.Siis itsellä on paha olo siitä,kun jää ilman tätä kuollutta.Eihän se kuollut enää tunne mitään.
Uskova uskoo,että ihminen kohtaa jälleen kuolleen taivaassa.
Siksi uskovainen tyrkyttää uskoaan lähimmäisilleen,etenkin kuolinvuoteella,että hän näin varmistaa,että "taivaassa tavataan" Tämä on yleistä juuri hengellisissä piireissä.
Itsekkyys tulee myös siinä,että kyllä moni saarnaaja on varmaankin myös kunnianhimoinen.
Vallanhimo tulee sitä kautta,että kun vastaavasti joulun alla äiti sanoo lapselle; "ole kiltti,tontut näkee.Jouluna saat lahjoja joulupukilta,kun olet kiltti"Kuten Spinoza sanoo,"hyvää meidän tulee tehdä siksi,että se on sellaisenaan hyvää,ei rangaistuksen pelossa tai palkkoin toivossa".
Raha on siinä mielessä olennainen,kyllä yhdistyksen ja seurakunnan ylläpito kaikkinensa vaatii rahaa.Moni elättää itsensä saarnaamalla ymv. toiminnalla.Siihen tulee lisäksi tilat,kirjallinen tuotanto...

Äänestä
  • Suomessa tuo rahan merkitys seurakunnissa on erittäin köyhää, ei sillä elellä herroiksi.

    Amerikassa TV-evankelistat repivät tuohta aivan suunnattomasti ihan eri asia kuin meillä.

    Äänestä

  • kirstunpäälläistuja kirjoitti:

    Suomessa tuo rahan merkitys seurakunnissa on erittäin köyhää, ei sillä elellä herroiksi.

    Amerikassa TV-evankelistat repivät tuohta aivan suunnattomasti ihan eri asia kuin meillä.

    Konstit on monet rahankeruuseen.
    Jotkut testamenttaa omaisutensa jollekin uskonlahkolle tai herätysliikkeelle.
    Siellä on varakkaita naimattomia ihmisiä.
    "Kun raha kirstuun kilahtaa,niin sielu taivaaseen vilahtaa"
    Onhan näitä saarnamiehiä,jotka ovat naisilta saaneet rahalahjoituksia.

    Äänestä

  • ================= kirjoitti:

    Konstit on monet rahankeruuseen.
    Jotkut testamenttaa omaisutensa jollekin uskonlahkolle tai herätysliikkeelle.
    Siellä on varakkaita naimattomia ihmisiä.
    "Kun raha kirstuun kilahtaa,niin sielu taivaaseen vilahtaa"
    Onhan näitä saarnamiehiä,jotka ovat naisilta saaneet rahalahjoituksia.

    kirkkovero

    Äänestä

Lisätään listalle narsismi. Uskontoja ei olisi ilman ihmismielen narsismia ja käsitystään itsestään jotenkin ylempänä ja tärkeänä. Uskonnot kosiskelevat ihmisten omaa täsrkeyden tuntoa ja narsismia maalailemalla ihmisistä kuvan jonain poikkeuksellisen tärkeinä ja uskontojen väite, että koko maailmankaikkeus olisi "luotu" ainoastaan meitä ihmisiä varten on tämän narsismin huipentuma.

Äänestä

Hurahtuneisuus
"Mene erämaahan yksinäisyyteen,ja siellä kohtaat jumalan"
Psykologisesti on tutkittu,että jos heikkohermoinen menee pitemmäksi aikaa erämaahan,missä ei ole muita ihmisiä,ja jos on vielä huonosti ravittuna,aivotoiminta kärsii.Ihminen alkaa kuulla ääniä,nähdä näkyjä.
Eräs ihminen kertoi,miten oli hiihtovaellusretkellä lapissa.Oli nälkiintynyt ja kun näki tunturinlaen kyljessä varjonsa ja auringon sädekehän varjon pään ympärillä,hänelle tuli sellainen "elämys",että...varjo on jeesus,joka on tullut häntä tapaamaan.Oli korkea aika saada vähän muonaa...ja lähteä ihmisten pariin.

Äänestä

Syy uskontojen olemassa oloon on, taistelu sieluista.

Ainoa oikea Jumala on Taivaan Isä, Poika Ja Pyhä muut ovat ihmisten mielikuvitusten luomia jumalia tai paholaisen luomia.

Sieluista on kovaa taistelua tällä hetkellä hengen maailmoissa. Saatana kaiken tavoin yrittää valehdella, tappaa ja murhata tää on hänen juoni.. .

Äänestä
  • Oho! sensuuri poisti yhden sanan tähtien paikalla.

    Syy uskontojen olemassa oloon on, taistelu sieluista.

    Ainoa oikea Jumala on Taivaan Isä, Poika Ja Pyhä muut ovat ihmisten mielikuvitusten luomia jumalia tai paholaisen luomia.

    Sieluista on kovaa taistelua tällä hetkellä hengen maailmoissa. Saa-ta-na kaiken tavoin yrittää valehdella, tappaa ja murhata tää on hänen juoni.. .

    Äänestä

  • piera kirjoitti:

    Oho! sensuuri poisti yhden sanan tähtien paikalla.

    Syy uskontojen olemassa oloon on, taistelu sieluista.

    Ainoa oikea Jumala on Taivaan Isä, Poika Ja Pyhä muut ovat ihmisten mielikuvitusten luomia jumalia tai paholaisen luomia.

    Sieluista on kovaa taistelua tällä hetkellä hengen maailmoissa. Saa-ta-na kaiken tavoin yrittää valehdella, tappaa ja murhata tää on hänen juoni.. .

    Sen takia raamatun mukaan jumala loi saatanan joka melkein kiusasi itseensä(Jeesus)

    Eikä kristinusko ole mageta?(sarkasmi)

    Äänestä

  • ''Ainoa oikea Jumala on Taivaan Isä, Poika Ja Pyhä muut ovat ihmisten mielikuvitusten luomia jumalia tai paholaisen luomia.''
    Mistä sinä sen tiedät?

    ''Sieluista on kovaa taistelua tällä hetkellä hengen maailmoissa. saatana kaiken tavoin yrittää valehdella, tappaa ja murhata tää on hänen juoni.. .''
    Tuota minä olen välillä ihmetellyt. Jumalasi ja saatanasi taistelevat sieluista. Miten siitä voi tulla minkäänlaista taistelua, kun toisen osapuolen pitäisi olla kaikkivoipa. Aitojen Oikein Uskovien määrän perusteella voisi sanoa, että saatanasi on voittolla. Näyttäisi lähinnä siltä kuin jumalasi antaisi saatanallesi sielut vapaaehtoisesti. Ehkä jumalasi ei välitä sieluista, ehkä jumalasi ei ole kaikkivoipa. Sinähän sen parhaiten tiedät, itse olet jumalasi luonut.

    Raamatun mukaan jumalasi on se valehteleva, tappava ja murhaava osapuoli.

    Äänestä

Tiedätkö mikä on ironista?
No se, että jos raha otettaisiin pois emme kuolisisi ja silti tekisimme asioita, mutta tällä kertaa vain ilman rahaa.

Äänestä

khyl.

Äänestä

Tietämättömyys on uskontojen suurin syy. Uskonnot perustuu tietämättömyyteen ja sen hyväksi käyttöön. Noitavainojen aikaan uskovaiset osoittivat lisäksi ääretöntä tyhmyyttä yrittäessään todistaa viattomien ihmisten olevan noitia. Ainoastaan testin hengissä läpäisseet olisivat olleet noitia.

Uskovaisille pitää vieläkin todistella olemattomien olemattomaksi olemista, jolla vain ilmaisevat oman uskon hataruutta, kuten yleensäkin näillä keskustelupalstoilla liikkuvat hengen miehet tai naiset.

Yleensä tietämättömyys voidaan hyväksyä ilman luonnottomia selittelyjä, koska mikään ei edellytä, että kaikkiin uteliaan ihmisen esittämiin kysymyksiin pitäisi tietää vastaus. Jumala onkin uskovaisten patenttivastaus kaikkiin kysymyksiin joihin ei osata muuten vastata.

Eli ihminen on luonut jumalan oman tietämättömyyden selittelyyn ja etenkin hallitsevassa asemassa oleva kansalaisten nuhteessa pitämiseksi.

Äänestä
  • Syy miksi uskonnot ovat vieläkin olemassa, on raha.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


You know the answer. kirjoitti:

Raha.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu