Yritän lukea Nokian 8 GB:n SDHC -korttia sen mukana tulleessa SD -sovittimmessa. Win XP ei havaitse korttia. Yritin asentaa hotfixia Microsoftin sivuilta (uusin on Service Pack 2:lle, vuodelta 2008) jonka pitäisi saada XP lukemaan 8 gigan SDHC -kortteja. Asennus keskeytyi ja ilmoitti että koneessani on jo uudempi service pack.
Kortinlukija-asemassani ei ole mitään tuotemerkkejä ja järjestelmässä näkyy vain "levykeasema", eikä automaattipäivitys löydä sille mitään uudempaa ohjaintakaan.
Mikä neuvoksi?
SDHC ei näy kortinlukijassa
3
315
Vastaukset
- greikka
Wanhat SD kortinlukijat, kuten koneessi todennäköisesti on, ei lue SDHC kortteja.
Hae kaupasta uusi, varmista vain että se lukee yli 2 gigan kortteja, jotka on sdhc - s/pdif
Oletko kokeillut SD-kortinlukijan USB-adapteria?
Ostin nääs 16 GB SDHC-kortin Windows XP miniläppäriin pelkästään Ubuntu-käyttöä varten ja eihän XP tunnistanut SD-korttia.
Onneksi muistin tuon adapterin ja nyt miniläppäri tunnisti SD-kortin.
Typerä valinta minulta tuo SD-kortin ostaminen Ubuntu-kokeilua varten.
Nimittäin SD-kortin lukunopeus on oikein verkkainen verrattuna ihan perinteiseen USB 2.0-käytöön. - uoyuuioe
Tuohon tautiin ei ohjelmapäivitykset auta.
Hanki uusi kortinlukija, sellainen, joka tukee myös SDXC-kortteja, muuten olet samassa jamassa vuoden parin kuluttua.
Kortinlukijat ei tarvitse erityisiä ohjaimia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 741114
- 751111
- 481004
Miltä se tuntuu
Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s104958- 51935
- 33717
- 49704
Mitä se olisi
Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?34607- 50590
Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!
Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.118557