5Ms 21 Jos jollakin on uppiniskainen ja kovakorvainen poika, joka ei ota kuullakseen, mitä hänen isänsä ja äitinsä sanovat, eikä tottele heitä, vaikka he kurittavat häntä,
niin hänen isänsä ja äitinsä ottakoot hänet ja viekööt kaupunkinsa vanhinten eteen, asuinpaikkansa porttiin,
Ja sanokoot kaupunkinsa vanhimmille: 'Tämä meidän poikamme on uppiniskainen ja kovakorvainen, hän ei ota kuullakseen, mitä me sanomme, vaan on irstailija ja juomari.'
Silloin kaikki hänen kaupunkinsa miehet kivittäkööt hänet kuoliaaksi. Poista paha keskuudestasi, ja koko Israel kuulkoon sen ja peljätköön.
Tuohon aikaan ei pehmoiltu, eikä paijailtu.
'Tämä meidän poikamme on uppiniskainen ja kovakorvainen, irstai
16
204
Vastaukset
- .....
Sellaistako ihannoit. Vaikka olisi oma poikasi?
- OttoPetteri
Siinä sitä lähimmäisenrakkautta voi osoittaa jopa omalle lapselleen kivittämällä kuoliaaksi. Toinen vaihtoehto on tietenkin antaa hänet lestadiolaisten tai katolisten pappien raiskattavaksi. Kumpi sitten on parempi: Kauhea loppu vai loputtomiin kauheuksia?
Eikös kaikkein paras olisi viedä poika psykiatriseen hoitoon tms., jossa hänen juominen saadaan loppumaan. Irstailusta en tiedä mitään, sillä en tiedä edes mitä se tarkoittaa. Kenties joku hihhuliuskovainen tietää, kun se on niin kovin kielletty uskovaisten kirjoissa. Se on kai rakastelua, jossa kumpikin tekee toiselle pakottamatta mitä haluavat.
Naisen käyttäminen synnytyskoneena tms. uskonvarjolla tehtävä väkivalta ei tietenkään ole väärin. Sitähän tekevät autuaat ja vanhurskaat uskovaiset. - lukekaa itse
Vai ettekö tiedä, etteivät väärät saa periä Jumalan valtakuntaa? Älkää eksykö. Eivät huorintekijät, ei epäjumalanpalvelijat, ei avionrikkojat, ei hekumoitsijat eikä miehimykset,
eivät varkaat, ei ahneet, ei juomarit, ei pilkkaajat eivätkä anastajat saa periä Jumalan valtakuntaa.
Ja tuommoisia te olitte, jotkut teistä; mutta te olette vastaanottaneet peson, te olette pyhitetyt, te olette vanhurskautetut meidän Herramme Jeesuksen Kristuksen nimessä ja meidän Jumalamme Hengessä.
Noin uusi testamentti asian ilmaisee.- OttoPetteri
Lukekaa itse? Siis siitä samastta kirjasta, jossa ruokittiin 5000 miestä muutamalla kalalla ja leivällä? Hanhiemon Satuaarteessa on kertomus puuropadasta, joka itsekseen keitti puuroa, jota riitti valumaan kylätielle asti.
Yhtä uskottavaa?
- linnaan??
Siis, kaikki on otettava kirjaimellisesti, kivittäminenkin?
Jos ottaa raamatusta vain itselleen sopivat kohdat ja jättää muut väliin, ei se ole mielekästä.
Askartelette liikaa ajatuksissanne kaikenlaisen irstuden parissa, tavallinen ihminen ei niitä juuri ajattele.
Siis, jos kerran elät raamatun mukaan, pyydät kylän miehiä kivittämään poikasi jos hänestä on tullut epäsosiaalinen:) - OttoPetteri
Totta kai kaikki on otettava kirjaimellisesti niin kauan kun sillä syytetään ja tuomitaan toisia ihmisiä. Siis meitä, jotka ajattelemme omila aivoillamme, emme anna tätä omaa ja ainutkertaista elämää yhdenkään uskonlahkon käsiin. Meitä, jotka emme usko noihin lahkojen pelotteluihin on syytä ainakin yrittää tuomita ja pelotella.
Sitten kun asia liittyy uskovaisiin ja lahkolaisiin itseensä, niin asiahan muuttuukin: Lapsenraiskaus ei ole rikos, insesti ei ole väärin, pikkupoikien kanssa homostelu ja heidän raiskaamisensa ei ole väärin. Murha tms. on pelkästään Jumalan tahdon täyttämistä. Kivitys hengiltä - jumalan tahto jne.
Kuitenkin kaikista synneistä ja muusta on helppo vapautua: Kun eroaa lahkosta, eikä kuulu mihinkään uskonnolliseen yhdistykseen tai kirkkokuntaan, ei tarvitse välittää heidän säännöistä eikä heidän synneistä. Voi elää vapaana kaikesta tuollaisesta valheesta.
Kuten minä! - Tuomiot ovat
Jumalan.
- äly hoi!
Tämä lause on voimassa, myös uudenliiton seurakunnassa.
Ainoastaan kivittäminen on jäänyt pois, joten tämäkin kuuluu elossa olevalle seurakunnalle:
"Poista paha keskuudestasi, ja koko Israel (seurakunta) kuulkoon sen ja peljätköön."
Yhteikunnankin tulisi kaikenlainen alkoholistien paijaaminen lopettaa ja jos pere haluaa paijata niin se on heidän asia, mutta ei yhteikunnan. - Etsi totuutta
Kirjoitettu on: Haureus ja viini ja rypälemehu vievät järjen.
Tämä on sanoma Suomen kansalle, sanoo Herra Herra. Sinun on tehtävä parannus murhistasi, velhouksistasi, salavuoteistasi, varkauksistasi, aborteistasi ja hillittömästä haureudestasi. En Minä kysy, haluatteko tehdä parannuksen, vaan Minä sanon: sinun on tehtävä parannus.
www.kolumbus.fi/gematria/profetia.htm.- ghfd
Tuollaisinako sinä ihmisiä pidät:))))
Suurin osa on ihan kunnon kansalaisia. Loputkin sellaisia että kivittäminen olisi vähän liikaa... - mato ei kuole
ghfd kirjoitti:
Tuollaisinako sinä ihmisiä pidät:))))
Suurin osa on ihan kunnon kansalaisia. Loputkin sellaisia että kivittäminen olisi vähän liikaa..."Maanpäällä eletty elämä oli sittenkin sitä parasta aikaa." Matti Nykäsen aforismi mukailtunakin on totista totta. Väitän, ovatpa elämän olosuhteesi mitkä hyvänsä, ilman Jeesusta elävät ajanrajan tuollapuolen tulevat muistelevat, että se maanpäällä elämä oli sittenkin tämän rinnalla paratiisi.
Koska kuolema sinetöi lopullisesti kohtalomme, niin ota tutki mitä tarkoittaa Johannes kastajan huudahdus:
Seuraavana päivänä hän näki Jeesuksen tulevan tykönsä ja sanoi: "Katso, Jumalan Karitsa, joka ottaa pois maailman synnin. - ....
mato ei kuole kirjoitti:
"Maanpäällä eletty elämä oli sittenkin sitä parasta aikaa." Matti Nykäsen aforismi mukailtunakin on totista totta. Väitän, ovatpa elämän olosuhteesi mitkä hyvänsä, ilman Jeesusta elävät ajanrajan tuollapuolen tulevat muistelevat, että se maanpäällä elämä oli sittenkin tämän rinnalla paratiisi.
Koska kuolema sinetöi lopullisesti kohtalomme, niin ota tutki mitä tarkoittaa Johannes kastajan huudahdus:
Seuraavana päivänä hän näki Jeesuksen tulevan tykönsä ja sanoi: "Katso, Jumalan Karitsa, joka ottaa pois maailman synnin.Onhan se väärin opettaa kuinka hurskasta on kärsiä. Poika oli hiljainen selvänä mutta juovuksissa raju..
Tarpeeksi kauan kun kärsitään kukaan ei ole enää hurskas.
Laitoksiin vain juopot aikamiespojat. - ....
mato ei kuole kirjoitti:
"Maanpäällä eletty elämä oli sittenkin sitä parasta aikaa." Matti Nykäsen aforismi mukailtunakin on totista totta. Väitän, ovatpa elämän olosuhteesi mitkä hyvänsä, ilman Jeesusta elävät ajanrajan tuollapuolen tulevat muistelevat, että se maanpäällä elämä oli sittenkin tämän rinnalla paratiisi.
Koska kuolema sinetöi lopullisesti kohtalomme, niin ota tutki mitä tarkoittaa Johannes kastajan huudahdus:
Seuraavana päivänä hän näki Jeesuksen tulevan tykönsä ja sanoi: "Katso, Jumalan Karitsa, joka ottaa pois maailman synnin.Etkö huomaa kuinka irvokkaasti kirjoitat. Mato ei kuole, eipä, aina on uusia ruumiita kaluttavaksi.
- OttoPetteri
>> Sinun on tehtävä parannus murhistasi, velhouksistasi, salavuoteistasi, varkauksistasi, aborteistasi ja hillittömästä haureudestasi.... sinun on tehtävä parannus.
- Jos Jeesus ei ole
sinun Vapahtajasi ja Herrasi, niin elät synneissäsi, sillä epäusko Jeesusta kohtaan on syntiä ja samoin se, jos pidät itseäsi tai jotakin toista herraa tai et ketään sillä paikalla, joka kuuluu yksin Jeesukselle. Tietenkin siihen annetaan mahdollisuus kaikille mutta samoin ei kukaan voi päästä valtakuntaansa ilman Jeesusta Herranaan, amen.
Herra Jeesus on hyvä, amen. Vain Yhdessä Nimessä on mahdollisuus päästä Jumalan valtakuntaan. Jokainen ilman Jeesusta menee kadotukseen. Elämä Jeesuksen kanssa on ainoa hyvä tie jokaiselle ihmiselle, amen. - OttoPetteri
Jos Jeesus ei ole kirjoitti:
sinun Vapahtajasi ja Herrasi, niin elät synneissäsi, sillä epäusko Jeesusta kohtaan on syntiä ja samoin se, jos pidät itseäsi tai jotakin toista herraa tai et ketään sillä paikalla, joka kuuluu yksin Jeesukselle. Tietenkin siihen annetaan mahdollisuus kaikille mutta samoin ei kukaan voi päästä valtakuntaansa ilman Jeesusta Herranaan, amen.
Herra Jeesus on hyvä, amen. Vain Yhdessä Nimessä on mahdollisuus päästä Jumalan valtakuntaan. Jokainen ilman Jeesusta menee kadotukseen. Elämä Jeesuksen kanssa on ainoa hyvä tie jokaiselle ihmiselle, amen.>>...elät synneissäsi...> Jokainen ilman Jeesusta menee kadotukseen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1006434
Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta
Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t303843törniöläiset kaaharit haaparannassa
isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/283230Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!
https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu3701746- 331398
- 271340
Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi46999Anteeksi kulta
En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv11976Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."
Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:11900- 42879