Huomioikaa tämän viikon numerot! Jokaisessa arvonnassa 1-13 välillä on ollut ainoastaan 2-3 numeroa ja loppupään numerot jokaisessa tosiaankin edustettuina. Miten voi tietokone ja pallot ajatella juuri samalla tavalla???? Varmaan taas ihan sattumaa - ei mitenkään tehtyä! Missä ne voitonjaot viipyvät - ei vaan näy?
Katsokaa tämän viikon kenonumerot
11
4457
Vastaukset
- äly_hoi !!
Täältä ilmainen satunnaisluku ohjelma:
http://download.cnet.com/Random-Number-Generator/3000-2066_4-10499948.html?tag=mncol;23
Tee tuolla esim. 500 "kenoriviä" ja huomaat kuinka kummallisia sarjoja
voi tosiaan tulla.
Arvottuja rivejä ei tavitse ruutupaperille kopsata, niitä voi tarkastella esim. Excel
taulukkolaskentaohjelmalla. - äly ho hoi hoi
Ja katin viikset. 6 peräkkäistä arvontaa ja eri menetelmillä ja kuitenkin samat kohdat jokaisesta pois ym. ym. ym. Kannattais tosiaankin käyttää älyä. Ollaan arvottu eri menetelmillä 70:stä 20 eikä tuollaisia tule.
- vai huumoria ?
Peräti kuusi !! Kuusi niistä miljoonista mahdollisista.
Kyllä, tämä on tiedettä, ehdottomasti.
- jatkuupi, jatkuupi
Ja nyt oli taas 7 kerta peräkkäin ja tällä kertaa 1-16 välillä ainoastaan 3 numeroa ja loppupää edustettuina. Samalla tavalla näyttävät tietokone ja pallot ajattelevan.
Olisikohan nyt virallisten valvojien velvollisuus tarkistaa, mitä on oikein tekeillä? Palaute lähtenyt veikkaukselle - seuraillaan!!! - ei voi kuin???
Niinpä näköjään jatkuu, jälleen vain 2 numeroa välillä 1-20!!!!!!! Tietokone ja pallot, samat aivot kummallakin!!!!!!!!!
- yks vaan
No näinhän se näköjään on. Päiväarvonnassa oli 1 numero välillä 1-13 eli kyllä se tietokone ja pallot ajattelevat samoin. Onhan se ihmeellistä ja kun katselen tonne taaksepäin tätä ja viime viikkoa niin näyttää jatkuvan aika pitkään. Eikö yksikään toimittaja jostain tiedotusvälineestä jo havahdu tekemään juttua? Eivätkö ite huomaa ja eikö kukaan anna vinkkejä?
- Uskomatonta,
numeroiden 1 - 70 välillä oli 20 osumaa
- xptr
Niillä palloillakin on enemmän aivoja kuin tämän palstan ääliöillä.
- Anonyymi
sunnuntain ilta arvonta numerot
- Anonyymi
Hmm…. Otappa talteen kuukauden kaikki arvotut 20 numeroa ja laske niiden suhteellinen jakauma ja mieti miten paljon ne poikkeavat luvusta 2 joka on yhden numeron osuus kaikista mahdollisuuksista!
Joku tilastoja osaavampi voi kertoa enemmän. Yhdessä kuukaudessa on n. 90 arvontaa ja 2-3 kuukauden tilastossa luvun pitäisi olla hyvin lähellä kahta! 1/50 on 2.
Yhden viikon kohdalta ei voi sanoa mitään. Itse en pelaa kenoa, mutta Eurojackpotin numerot ovat samat ja niistä olen kerännyt dataa 10 vuodesta eikä pallojen määrässä ole muutosta koko aikana niinkuin lotossa!
Itsekin olen joskus miettinyt eri ilmiöitä eri peleissä!- Anonyymi
Onnittelut lottovoitosta monimiljonäärille ja olympiavoittajalle!!!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona
Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks1523426Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa
On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t512422- 1161220
Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä
Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu131203Ikävä sinua..
Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va101094Väestönsiirtoa itään?
Ano "the Russo" Turtiainen sai poliittisen turvapaikan Venäjältä. Pian lähtee varmaan Nazima Nuzima ja Kiljusen väki per49948- 46894
Vuoden luetuimmat: Mikä on Pelle Miljoonan taiteilijaeläkkeen suuruus?
Pelle Miljoonan eläkkeen suuruus kiinnosti lukijoita tänä vuonna. Artikkeli on Suomi24 Viihteen luetuimpia juttuja v. 2019880- 39777
Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt198705