Pitkään EU:n laukaavaa kriisiä seuranneena olen pohtinut ihan arkisesti, että miksi EU-maat ovat näin ylivelkaantuneita? Yksi asia ylitse muitten on nämä ikuiset EU-direktiivit joilla EU-maita patistetaan milloin mihinkin. EU:sta tulee vaatimuksia joita köyhien rahattomien maitten pitäisi noudattaa. Seurauksena on se, että nämä köyhät varattomat maat ovat saaneet lainaa liian helposti spekulointia harrastavilta pankeilta. Pankit ovat luottaneet juuri tähän jossa nyt ollaan, eli siihen, että muut maat tulevat apuun kun oma pussi on tyhjä.
Siis syypäitä ja ajajia tähän kriisitilanteeseen ovat meidät omat ylipalkatut komissaarimme jotka kunnianhimossaan ovat direktiivejään kirjoitelleet kuin liukuhihnalta. EU:n maatalous on kuralla, melkein joka teollisuusala on kuralla kun komissaarimme vaativat sellaista mitä muun globaalin maailman kanssa kilpailevalla teollisuudella ei ole muualla päin maailmaa. Ei ole ihme jos kaikki tuotanto on siirretty Aasiaan jossa näitä vaatimuksia ei ole joita meidän komissaarimme tehtailevat kuin liukuhihnalta.
Siis on pelkästään yksi asia mikä on syyllinen EU:n taloudelliseen täysromahtamiseen ja se on meidän EU:komissiomme. Hullujakin voi vaatia mutta ei niin hulluja, että antaa kainen edun pahimmille kilpailijoilleen.
Nyt monet maat mm. Suomi on kouluttanut vuosikaudet ilmaiseksi aasialaisten kilpailijamaittemme nuorisoa. Ei siis ihme jos nämä kotimaihinsa muuttaessaan ovat kilpailukykyisiä entiseen kouluttajaansa nähden kun vielä uusi tekniikkakin on hankittu vietäväksi ja markkinat avautuvat vanhoilla tuttavuuksilla koulutusmaassa.
EU:n taloudellinen kriisi ja mikä sen syy voisi olla?
4711
2
176
Vastaukset
- Sitä saa mitä tilaa
Syyhän on mitä ilmeisin: kapitalismi toimii. Sen puolestahan kansojen enemmistöt ovat vaaleissaan äänestäneet.
- No..
tuolla linkissä melko hyvät selvitykset osasta ongelmia.
http://www.fritnorden.dk/NF2007/Karhu_fi.html
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle142029Oletko nainen alkanut kammoamaan minua
Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom631415Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä
Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise1061389Toivoisitko Rakas vielä?
Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.681235Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen
Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A51151Ihan pieni näkeminen vaan
👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥31997En haluaisi kaiken kuihtuvan pois
ilman, että olemme voineet jutella rauhassa kasvotusten... Mutta mistä ihmeestä löydän sinut?52996- 47981
Keskustelua kasteesta
You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti334960Huh, huh! Sofia Belorf ei ole itse pessyt hiuksiaan kolmeen vuoteen
Sofia Belorf elää ökyelämää Dubaissa. Sofian arjessa kulta, raha ja luksus ovat vahvasti läsnä. Luksuselämään tottuneell42927