Onko adventtiseurakunta tämän päivän Laodikean seurakunta. Löytyykö yhtäläisyyksiä?
Laodikean seurakunta mainitaan Ilmestyskirjan 3. luvussa seitsemännen (ja viimeisen) lähetyskirjeen vastaanottajana (Ilm. 3:14-22). Seurakunta on ainoa, jolle ylösnoussut Kristus ei anna ainoatakaan kiitoksen sanaa. Se on selvästi vastakohta edeltävälle Filadelfian (eli "Veljesrakkauden" seurakunnalle, jolle Kristus ei taas sano ainoatakaan moitteen sanaa). Ilmestyskirjan mukaan Laodikean seurakunta kuvittelee olevansa rikas eikä missään puutteenalainen, mutta Kristus sanoo sen tosi asiassa olevan köyhä, kurja, sokea ja alaston (Ilm. 3:17). Kristus kehottaa Laodikean kristittyjä ostamaan "puhdistettua kultaa" (Ilm. 3:18; viittaus kultaisiin patsaisiin, joita kaupungissa myytiin pyhiinvaeltajille), "valkeat vaatteet" (viittaus kaupungin tekstiiliteollisuuteen) sekä "silmävoidetta" (viittaus kaupungissa myytyyn silmävoiteeseen, jota valmistettiin Pamukkalen vesistä). Tämän lisäksi laodikealaiset saavat moitteet siitä, että he ovat "haaleita", eivät kylmiä eivätkä kuumia. Tämä viittaus hengelliseen penseyteen ja väliinpitämättömyyteen selittyy sekin kaupungin ominaispiirteillä; läheisen Pamukkalen kylpylöiden vesi oli haaleaa, ei kylmää eikä kuumaa.
Silmävoidetta joululahjaksi
15
85
Vastaukset
- veli¤
Näin on näin on veljeni! Herra armahda meitä!
siunausta sinulle.
yks advari veli. - Totuuden Pasuuna
Kansa on sellaista kuin on sen johtajatkin.
Siksipä "oksentakaa" johtajanne ulos.
Siitä alkaa uskonpuhdistus.
ÄLKÄÄ ANTAKO IHMISILLE VALTAA!!!!
VAAN JUMALALLE!!!- johtokunnassa
toimivana kysyn, koska tunnen johtajamme:
Miksi me nyt johtajamme hylkäämme, jotka kaikkensa yrittävät tehdä meidän puolestamme? Kerro nyt joitakin syitä moiseen tekoon. - 1234567...
Joko Totuuden Pasuuna on itse saanut voiton pedosta 666 ja sen kuvasta ja sen nimen luvusta ?
Ilm.15:2-3 Ne ketkä ovat saaneet voiton pedosta, he veisaavat Mooseksen Jumalan palvelijan ja Karitsan virttä. - pyh!
Oksenna nyt ensin itsesi ulos.
Hei
Kaikki ovat tavallisesti muuallakin paljolti ja vain laodikealaisia aikanamme i dag. Ilm 3:14-
Yksilöitä on 100% pyhittyneitä joka paikassa erillään joka piirissä.
yst. jari- eräs vaan
Ehdottomasti on. Ulkoisesti näytetään, että asiat on kunnossa, mutta Jumalalle ei ole annettu koko elämää eikä toimita niin kuin Jeesus käski meidän toimia.
- eräs toinen
Mitä jos nyt antaisit elämäsi Jeesukselle. Mikä sinulla on esteenä?
- 18+17
eräs toinen kirjoitti:
Mitä jos nyt antaisit elämäsi Jeesukselle. Mikä sinulla on esteenä?
Oikeassa olemisen tarve lienee kirkossa suuri, esim. sapatti on tärkeä ja sen pitäminen - "sapatin oikeat pyhittäjät ovat oikeita Jumalan lapsia".
Jokaisen opin on varmaan vaikeaa myöntää erehdyksensä - ja niitä toki adventtiliikkeen historiaankin jo kuuluu. Ajatelkaamme vaikka vuotta 1844, suurta pettymystä ja sen jälkimaininkeja "Tutkivan tuomion" -oppeineen. - Fniss!
18+17 kirjoitti:
Oikeassa olemisen tarve lienee kirkossa suuri, esim. sapatti on tärkeä ja sen pitäminen - "sapatin oikeat pyhittäjät ovat oikeita Jumalan lapsia".
Jokaisen opin on varmaan vaikeaa myöntää erehdyksensä - ja niitä toki adventtiliikkeen historiaankin jo kuuluu. Ajatelkaamme vaikka vuotta 1844, suurta pettymystä ja sen jälkimaininkeja "Tutkivan tuomion" -oppeineen.Tuo vuoden 1844 pettymyskö sinua estää antamasta elämääsi Jeesukselle? Mutta hyvänen aika, ethän sinä ollut silloin vielä edes syntynytkään.
- 2+3
Fniss! kirjoitti:
Tuo vuoden 1844 pettymyskö sinua estää antamasta elämääsi Jeesukselle? Mutta hyvänen aika, ethän sinä ollut silloin vielä edes syntynytkään.
Hyvää päivää kirvesvartta!
- pyh!
2+3 kirjoitti:
Hyvää päivää kirvesvartta!
Onko sulla henkisesti noin vaikeata?
- pyh!
18+17 kirjoitti:
Oikeassa olemisen tarve lienee kirkossa suuri, esim. sapatti on tärkeä ja sen pitäminen - "sapatin oikeat pyhittäjät ovat oikeita Jumalan lapsia".
Jokaisen opin on varmaan vaikeaa myöntää erehdyksensä - ja niitä toki adventtiliikkeen historiaankin jo kuuluu. Ajatelkaamme vaikka vuotta 1844, suurta pettymystä ja sen jälkimaininkeja "Tutkivan tuomion" -oppeineen.Tutkiva tuomio ei ole erehdys. Se on Raamatun opetus, uskot tai et.
KAIKKI ELÄMME LAODIKEAN AIKAKAUTTA - ei pelksätään adventistijäännös !
Ilm. 3:18
Minä neuvon sinua
ostamaan minulta kultaa, tulessa puhdistettua, että rikastuisit,
ja valkeat vaatteet, että niihin pukeutuisit eikä alastomuutesi häpeä näkyisi,
ja silmävoidetta voidellaksesi silmäsi, että näkisit.
Miten Jeesukselta ostetaan? Siten että myönnetään OMA alastomuus ja pyydetään Häneltä vaatetus ja voide. Silloin rikastumme hengellisesti ja ymmärrämme, että jokainen olemme itsessämme alastomat tai ryysyissä.
antti- !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Näinhän se on.
Kirjoitin tuon aloituksen, koska joidenkin adventistien äänenpaino ja asenne tällä pastalla muita kristittyjä kohtaan on tuomitseva. Niinkuin olisi maailmanloppu, jos ei kuulu adventtiseurakuntaan. Mutta vastaus on siis KYLLÄ, adventtiseurakunta on osa Laodikean seurakuntaa - eikä kerskaamiseen, toisten arvosteluun, omaan itsekorostukseen ole aihetta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Medvedev: Suomi tuhoutuu ydinsodassa ensimmäisenä
Venäjän ydinaseilla on lyhyin matka Suomeen, joten ydinsodassa Suomi tuhoutuu heti sodan alkuminuuteilla, muilla mailla5321746Hotellille löytyi ostaja....
Tämän päivän Kainuun Sanomissa oli uutinen, että pesänhoitajan mukaan Hotelli Kainuu myydään ensiviikolla. Hieno homma,18867- 84853
Onko se loukkaavaa
Kun joka kerta tuijotan sun peppua. En mahda sille mitään, että se vangitsee katseeni. Pohdin vain että ei minusta ole k101796Onko kaivattusi seinäruusu?
Kun hän saapuu paikalle, huomaako kukaan, vai kääntyvätkö päät? Onko se hyvä vai huono juttu? Oletko sinä huomattu vai49711- 63705
Saana airola ja. muusikko spekulaatiota
Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki2687- 63666
Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen
Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?65598- 65533