En tarkoita sitä että meidän tarvitsisi rukoilla yötä päivää tai sitäkään etteikö Jumala kuulisi vähäisemmänkin rukouksen.
Minulla on tapana rukoilla paljon. Pyydän ymmärrystä, terveyttä ja kiitän päivästä vaikka joskus pitkin hampain kun kaikki ei ole mennyt niinkuin olin suunnitellut.
Raamattu kehoittaa meitä rukoilemaan juuri ymmärrystä. Joskus joku asia Raamatusta jää mietityttämään päiväkausiksi. Silloin sitä tulee mietittyä vielä yövuoteella ja siihen sitten nukahtaa. Ja kas, yöllä saattaa sitten herätä valmiiseen vastaukseen. Siinä sitten miettii mistä se vastaus tuli. Aivot on sellainen kapine että ne eivät lakkaa toimimasta unessakaan ja sieltähän se vastaus sitten sukeltaa esiin.
Raamatussa kerrotaan muutamia tapauksia joissa itse Jumala on ilmestynyt jonkin välityksellä hurskaille totuutta etsiville ihmisille. He olivat todella siunattuja
miehiä ja naisia. Arvostan ja kunnioitan heidän vahvaa uskoaan.
Minkälaisia vastauksia te olette saaneet rukouksen seurauksena, hyvät palstalaiset. Olisi mukava lukea niitä.
Minulla on tapana rukoilla paljon. Pyydän ymmärrystä, terveyttä ja kiitän päivästä vaikka joskus pitkin hampain kun kaikki ei ole mennyt niinkuin olin suunnitellut.
Raamattu kehoittaa meitä rukoilemaan juuri ymmärrystä. Joskus joku asia Raamatusta jää mietityttämään päiväkausiksi. Silloin sitä tulee mietittyä vielä yövuoteella ja siihen sitten nukahtaa. Ja kas, yöllä saattaa sitten herätä valmiiseen vastaukseen. Siinä sitten miettii mistä se vastaus tuli. Aivot on sellainen kapine että ne eivät lakkaa toimimasta unessakaan ja sieltähän se vastaus sitten sukeltaa esiin.
Raamatussa kerrotaan muutamia tapauksia joissa itse Jumala on ilmestynyt jonkin välityksellä hurskaille totuutta etsiville ihmisille. He olivat todella siunattuja
miehiä ja naisia. Arvostan ja kunnioitan heidän vahvaa uskoaan.
Minkälaisia vastauksia te olette saaneet rukouksen seurauksena, hyvät palstalaiset. Olisi mukava lukea niitä.
Vastaukset 23
Vanhimmat
En rukoile kovinkaan paljon. Rukoilen, jos joku pyytää rukoilemaan puolestaan. Joka aamu rukoilen Isä meidän rukouksen itseni ja perhekuntani puolesta ja saman teen joka ilta esirukouslasteni puolesta. Muuten olen jatkuvassa yhteydessä Jeesukseen. Pyhä Henki muistuttaa minua aina ja opettaa ja pyhittää Sanan, eli Jeesuksen kautta. Kerran Jeesus vie meidät uskovaiset Lähettäjäänsä, eli Jeesus alistuu Lähettäjään ja me Sanan alle alistuneet saamme olla mukana.
Jotkut ystäväni ovat kovia rukoilemaan. Ehkä heille Jumala on sellaista vaikuttanut. Minä en todellakaan voi sanoa rukoilevani paljon, sillä luotan Isän Tahtoon ja olen antanut Hänelle vallan elämässäni. Hän tietää mitä tarvitsen ja paljon paremmin, mitä minä tiedän.
Rukousvastauksia olen saanut äärettömän paljon. Jatkuvasti. Jumala on läsnä.
Kerrot saaneesi äärettömän paljon rukousvastauksia. Olet siunattu "ei nimmaria".
Kiitos Terveisiä lapista. Olen siunattu, mutta olen kokenut paljon asioita, joita kukaan ei olisi halunnut kokea. En minäkään ennen, kuin sain nähdä niiden siunausken. Moni ihminen luulee ahdistuksessa ollesaan, että Jumala on hyljännyt hänet. Ei ole. Jumala ei hylkää ketään, joka Häntä avuksi huutaa.
* Niin, hyvä aloitus . Minusta meidän uskovien tulee rukoilla alalti, Psalmin kirjoittaja totteaa asian, että " Meillä on rukoilija rinnassa." Siksi me rukoilemme Hengessä, tietämättämme, Henki tietää mitä ja miten meidän tulisi rukoilla, ja siinä Henki auttaa meidän heikkoudessamma meitä rukoilemaan oikein. Ei aina tarvita sanoja, ja varsinkaan kun niitä ei aina ole? Mutta tunnemme ja koemme RINNASSAMME tarvetta rukoilemiseen, silloin Henki rukoilee puolestamme sanomattomilla sanoilla. Kunhan vaan muistamme, että pidämme rukoilijan rinassamme palavana.
* On sitten tietenkin ihan tarvetta rukoilla ymmärrykselläkin, senhän jokainen uskova tietää, ja sitä haluaa ja janoaa saada rukoilla Isää Jeesuksen nimessä, sielunvihollisen metkuilta suojautua Jeesuksen nimen ja veren alle turvaan, rukoillessammekin !
* Vaikka olemmekin katkeamattomassa suojassa veren alla, voimme silti pyytä sitä erikoisesti kun rukoilemme, sillä silloin on vastassa henkimaailma, ja vain Jeesusken Hengessä ja veren turvissa pääsemme aitoon Hengen yhteyteen Pyhässä Hengessä Jumalan sydämelle, Jeesus on tie totuus ja elämä !
Minulla on kokemuksia rukouksista joita rukoilin vaikka en jaksanut rukoilla. Koin kuitenkin että minun tulisi nyt rukoilla. Polvistuin rukoukseen ja pakotin itseni kiittämään Jeesusta. Kohta rukoilin voimallisesti ja pitkään. On ollut monta kertaa jopa vaikea lopettaa rukousta. Tämä vaikka ensin tuntui siltä että ei jaksa rukoilla ollenkaan. Näin uskon että Henki tulee avuksi ja antaa voiman ja vieläpä sanat joilla rukoilla KUN ANTAUTUU HÄNELLE JA HEITTÄYTYY RUKOUKSEN VIRTAAN. Silloin on siunattua rukoilla kun Pyhä Henki valtaa rukoilijan. Ei aina tarvitse rukoilla omassa voimassa ( Apt 1:8).
Jeesus sanoi " kun rukoilet, mene kammioosi ja rukoile salaa..."
rukouksista ei tarvitse tehdä numeroa.
nykyisin kaikesta tehdään show ja siinä on myös rukous, show rukousta ja paljon melua.
Aina jos on tarvis rukoilla ja hätäkin, silloin rukoilen. Jos lankean rukoilen sitä Jumalalta anteeksi, sairauksistani ja ettei ilmenisi vakavaa sairautta, että Jeesus ennalta ehkäisisi esim syöpään sairastumasta. Äitäni muistan useinkin rukouksin, hänen vaivoistaan.
Jumalalle tosi mieluisia rukouksia ovat nuo mainitsemanne " ei nimmarian", rukoilee oman ja perhekuntansa sekä esirukouslasten puolesta sekä "-tomumajan-" lankeemuksen, sairauksien puolesta. Äitinsä puolesta rukoilu varmaan saa Jumalankin itkemään ilosta.
Niin, tärkeintä ei ole tehdä rukouksesta näyttävää teatteria vaan nöyrää ja pyyteetöntä olipa sitten yksin tai yhdessä. (body).
Minä en ole koskaan rukoillut.
Ei ei kai...eikö koulussakaa? Kyllähän koulusa ruokarukoukset, aamahartaudet.
Ei koulussakaan.
Muut siellä mumisi rukouksiaan.
Nykyään tavallisissa kouluissa ei liene ruokarukouksia.
Armeijan nykyisiä käytäntöjä en tiedä.
Minun aikanani siellä oli pakko osallistua esim. iltahartauksiin eli uskonnon vapautta ei ollut.
Jätin menemättä iltahartauksiin ja siitä oli rangaistuksena kymmenen kilometrin pururata-lenkki ja mulla yleiskunto vain koheni niin paljon että kerran palkittiin mitalillakin ja kolmen päivän lomalla.
Uskotaan sitten... Mutta alankin muistamaan sinua rukouksin, aloitan sellaisen rukouskampanjan.
Eihän nuin saisi ketään rankaista niinkuin armeijassa "Pe.ku:lle" on tehty.
Sellaisella pakko uskollohan ei ole Jumalankaan siunausta. Kyllä se halu rukoilla täytyy tulla omasta halusta.
Meillä on nyt täällä isovanhempien ilona 6 vuotias Veeti-poika. Veetillä on jo joulukuumetta. Hän kysyi onko oikein rukoilla joululahjaksi 350 euroa maksava punainen paloauto. Arvelin siinä itsekseni ääneen mutisten että se on melko kallis ja oiskohan sitä soveliasta pyytää itselleen niin kallista lahjaa joulupukilta.
Veeti ratkaisi ongelman siten että hän pyytää lahjaa pikkuveljelleen ja ottaakin sen sitten seuraavana itselleen. Täytyy varmaan ruveta keskustelemaan vähän tarkemmin Veetin kanssa noista rukousasioista. Kyllä nuo muksut on ihanan aitoja tuollaisina hiomattomina timantteina.
Eiköhän meidän jokaisen olis aika alkaa rukoilemaan tämän helluntalais palstan puolesta, että Jumala voisi vaikuttaa tahtomisen ja tekemisen.
Täällähän kirjoitukset kulkee kuin raskasta taakkaa vetäis ylämäkeä ylös ja vaudilla tulee alas ja eikun taas sama meno jatkuu taas ylämäkeä, raskas taakka vetäen perässä.
Milloin opitaan heittämään taakka kokonaan pois ja kantamaan kaikki ristijuurelle, eikä niitä enää oteta vetääksemme perässä, kun emme enää jaksa kantaa.
Uuvummehan taakkamme alle. Ei Jeesus käskenyt taakkaa kantaa vaan hyljätä, mutta kun emme jaksa enää kantaa , niin pitää vetää. On varmaan raskasta elämä.
Emme kuitenkaan voi jättää toisten kannettavaksi, itse on taakkansa kannettava jollemme osaa luottaa Herraamme senkään vertaa, ettei meidän tarvii kantaa mitään.
Vaan kiitoksen ja rukouksen kanssa jättää kaikki Herralle tiettäväksi. Amen. siunausta.
Ei tämä taida tähän kuulua, mutta rukousaiheena laitan tähän. Jotenka rukoillaan tämän asian puolesta, ketä kiinnostaa tämän helluntalais palstan puolesta rukoilla.
Jeesus jokaista rukoilijaa siunatkoon.
Kyllä tämä kirjoituksesi "Jumalan lapsi" kuuluu juuri tähän ja ihan mihin vain.
Olen nyt rukoillut ja tutkinut koko illan, tuntuu että nyt on jostain syystä jota en tiedä, rukouksen tarvetta. Tulin vain hetkiseksi katsomaan tänne. Jatkan nyt "hiljaisuudessa" vielä tunnin ja sitten on aika nukahtaa ja herätä huomenna taas uuteen ihanaan aamuun.
Jumalan siunausta sinulle "Jumalan lapsi"
Rukoilen että tämän palstan tila muuttuisi niin että se toimisi Jumalan kunniaksi ja uskosta osattomien lähimäistemme evankelioimiseksi.
Saakoon Jeesus Kristus Vapahtajamme vaikuttaa meissä jokaisessä niin, että kirkastaisimme hänen(Jeesuksen) nimeä, Isän Jumalan kunniaksi; aamen.
Jatketaan tämän palstan puolesta rukoilemista. Tunnen yhä Jumalan läheisyyden. Jumala haluaa jokaisen yhtyvän rukoukseen mukaan.
Pyhä Jumala kosketa jokaista. Puhdista kaikesta vääryydestä anna meille rakkauden ja voiman henki rukoilla.
Anna meille jokaiselle uutta voimaa kirjoituksiin ettemme ketään herjaa vaan pysymme sinun johdatuksessasi Pyhä Jumala. Jumala armahda meitä jokaista Jeesuksen nimessä ja Pyhässä Veressä. Amen.
Kunnia yksin Jumalalle. Amen.
body sanoo---Jeesus sanoi " kun rukoilet, mene kammioosi ja rukoile salaa..."
rukouksista ei tarvitse tehdä numeroa.
ja Jeesus sanoo--Matt. 18:20
Sillä missä kaksi tahi kolme on kokoontunut minun nimeeni, siinä minä olen heidän keskellänsä."
eli ei kumpikaan tapa ole ainoa oikea..vaan molemmat ovat .. eli julkinen rukous on monesti tarkeaa myos.
joskus todella tarkeaa..eika se ole numeron tekoa..[voi se olla sitakin jollekkin]
Ajauduin vasta lauantaina kokouksessa tilanteeseen jossa minun tuli rukoilla erään henkilön puolesta. Pyysin Jumalaa antamaan sanoman hänelle mikäli Herra tahtoo nyt puhua tuolle henkilölle jotakin minun kauttani. Kerroin Jumalalle olevani siinä tapauksessa Hänen käytössään. Kun sitten panin käteni hänen päälleen ja siunasin häntä, sain selvän sanoman ja kerroin sen hänelle. Ensin hän liikuttui sanomasta. Hetken kuluttua hän hymyili onnellisena.
TOINEN RUKOUSVASTAUS.
Rukoilin kerran minulle täysin mahdotonta asiaa. Se oli niin mahdoton pyyntö ettei sellaista pyyntöä oikeastaan edes voisi tehdä. Pyytämäni asia ei voisi mitenkään tapahtua. Mutta minä pyysin koska minä tarvitsin asiassa Jumalan apua ja minä ymmärsin että Herralle se on mahdollista. Muutamia kuukausia tuon rukouksen jälkeen huomasin että olin saanut rukousvastauksen. Jumala oli vaikuttanut juuri niin kuin olin Häntä pyytänyt tekemään.
Jos kertoisin kaikki tämän rukousaiheen yksityiskohdat tällä palstalla, minua pilkattaisiin. Siksi tyydyn kertomaan pelkistetysti ilman yksityiskohtia. Herra voi kaiken eikä mikään ole Hänelle mahdotonta toteuttaa. Tulin taas kerran huomaamaan tämän.
Kun puhun kokouksissa, pyydän aina Herralta sanomaa.
Usein saan kokouksen jälkeen kuulijoilta palautetta siitä että olen puhunut Herralta saamani sanoman. Näin Jumala vaikuttaa sanan julistuksen kautta. Ja henkilöön ei katsota. Kuka tahansa joka on saanut Herralta tehtävän julistaa sanaa, Herra käyttää häntä ja puhuu julistajan kautta mikäli puhuja viettää aikaa Herran edessä rukouksessa ja Raamatun luvussa.
Se, että julistaja puhuu Jumalalta saamaansa sanaa, ei ole ihme. Se on luonnollista uskovien yhteydessä. Kuulijat odottavatkin että julistaja puhuu profetaalista Jumalalta saatua tuoretta sanomaa. Kuulijoilla on oikeus odottaa sitä ja jopa vaatia Jumalalta tuoretta sanaa. Profetoiminenkin on erittäin tavallista uskovien yhteydessä; "Sillä te saatatte kaikki profetoida, toinen toisenne jälkeen, että kaikki saisivat opetusta ja kaikki kehoitusta" (1 Kor 14:31).
Minä uskon Paavalin todistuksen kaikkien uskovien kyvystä profetoida. Uskon tämän Sanan toisten uskovien kohdalle ja jopá itsenikin kohdalle. Minä siis saatan profetoida Jeesuksen ja Paavalin mielestä. Onko joku eri mieltä Jeesuksen ja Paavalin kanssa? Riitele asiasta Jeesuksen kanssa jos olet eri mieltä. Minä en riitele tästä asiasta kanssasi.
On hienoa saada rukousvastauksia, ja niinkuin sinäkin "jaikal.se" sait yhteenkin rukoukseesi vastauksen 4:n kk:n kuluttua. Tuli se sieltä kumminkin.
Joskushan ne tulevat piankin ja toisinaan vastaus lyö ällikällä. Sellaista ei ollut odottanut mutta kun tarkemmin ajattelee, niin juuri noinhan se parempi onkin.
Erikoisin rukousvastaus mikä minua lähelle on sattunut, oli ystäväni jonka puolesta rukoiltiin lakkaamatta 8 vuotta ja sitten tuli vasta vastaus. Se oli aivan pyydetyn mukainen. Jotkut lakkasivat rukoilemasta alkuvuosina koska minkäänlaista vastausta ei kuulunut, mutta uusia tuli heti tilalle eivätkä he luovuttaneet. Tällä hetkellä rukoilemme 4:n henkilön puolesta. He kaikki tarvitsevat paljon ja monenlaista apua. Emmekä lakkaa ennenkuin vastauksia tulee muodossa tai toisessa.
Joka ilta rukoilen, mutta yleensä Isä meidän rukousta. Koitan myös saada vastauksia, mutta vielä ei ole tullut, tai en ole huomannut.
Miten teille nämä vastaukset tulevat Jeesukselta tai Jumalalta?
Vastaukset voi toki kestää vuosiakin, mutta miten ne tulevat?
Kerran olen katsonut yötaivaalle ja rukoillut jotain merkkiä Jumalalta, että kuuleeko hän ja samantien olen nähnyt tähdenlennon. Ehkä sattumaa?
Olen myös rukoillut Jumalalta, jotta saisin motivaationi takaisin kehittääkseen jotain omaa, mitä haluaisin aina tehdä. Tunnen nyt kuinka motivaationi nousee asteittain,
joka on ollut kadoksissa jo 10 vuotta.
Iltarukous silloin kun satun muistamaan. Helluntailaiset vain korostavat liikaa rukousvastauksia.