PAAVO LIPPONEN ON TUOMITTU OIKEUDESSA !!

!!!!!

Vuonna 1969 Paavo Lipponen on tuomittu oikeudessa.

Kaikki lähti siitä, että "asevelvollisille aseistakieltäytyjille" oli osoitettu yllytyskirjelmä, jonka ensimmäinen allekirjoittaja oli sekä ajatuksen keksinyt että tekstin kirjoittaja Erkki Tuomioja, sai toista sataa nimikirjoitusta. Nimiä "solidaarisuusaktioon" tuli kaikkiaan pari tuhatta. Yllytyskirjeen allekirjoittivat muiden muassa PAAVO LIPPONEN, Aila-Marja Lipponen, Jaakko Kalela, Jörn Donner, Kaisa Korhonen, Kaj Chydenius, Leif Salmén, Pekka Tarkka, Pentti Saaritsa, Terho Pursiainen ja Ulf Sundqvist. Kohu vain kasvoi, kun adressi julkaistiin huhtikuussa 1969.

Lipponen totesi oikeudessa näytelmän jatkamisen tarpeettomaksi - myöhemmin hän käytti myös ilmaisua "farssi", ja korosti, ettei ole puhumassa maanpuolustusta vastaan vaan pitämässä kiinni yksittäisen henkilön mahdollisuudesta vedota vakaumukseensa. "Ehkä halutaan panna risuparrat järjestykseen tai antaa näyte laista ja järjestyksestä. Tai kenties on kysymys sittenkin vain jäykästä primitiivireaktiosta, jota ei enää kyetä korjaamaan," Lipponen lausui oikeudessa.

Lipponen sai sakot! Tuomioita saivat myös lehtien päätekijöiksi julistamat Seppo Oikkonen, Erkki Tuomioja, Ilkka Taipale, Pekka Hentilä, Pentti Laine ja Ilkka Uotila.

Olisipa se koominen juttu, jos Lipposesta tulisi presidentti..niin silloin Suomen ulkopolitiikkaa johtaisi kaksikko (Lipponen/Tuomioja) jotka on tuomittu käräjäoikeudessa kapinoinnista laillista yhteiskuntajärjestelmää vastaan.

15

368

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • P.L.

      So what

    • Paavo, Paavo!

      Olihan Risto Rytikin vankilassa!

      :D

      • Ryti sankarini

        Eihän Ryti vankilassa eikä mitenkään tuomittuna ole ollut ennen valintaansa presidentiksi. Sitä paitsi sodan jälkeinen vankeustuomio oli teidän punikkien suuren selkänojan pakottama puhtaasti poliittinen tuomio. Nythän Risto Rytiä pitää kansan ylivoimainen enemmistö kansallissankarina, joka uhrasi itsensä, jotta NL:n suurhyökkäyksen torjuntaan saatiin Saksalta tarpeelliset lisäresurssit.


    • Kuin vankikarkuri!
    • härregod!

      Valkaisu olisi paikallaan!

      • Anonyymi

        Lipponen oli tulipunainen demari. Siis yhteiskunnan tuhoaja!


    • Toivotaan ettei...

      ....Halla-aho halua ikinä pressaksi kun sekin on sivari.
      Ja jos valtionkirkkoon kuuluva kristitty on valintaperuste, tippuu Soini leikistä.

      Vuonna 1969, yli 40 vuotta sitten, palveluksesta ei niin vain välttynyt kuin nykyään. Oli leikittävä varttihullua, tekeydyttävä homoksi tai muuten perusteltava asia tutkintolautakunnalle. Ne, joita asepalvelu ei kiinnostanut eettisistä syistä, pitivät tilannetta ihmisoikeuksia ja vapautta loukkaavana.

      Olisiko liikaa pyydetty, jos Helinäkin löytäisi tuoreita perusteita presidentinvalintaansa? Arhinmäki hätääntyi kun huomasi joutuneensa Stillerin väijytykseen.

    • Hyvä tuokin tietää

      Mooses ja tuomiojako ovat olleet täysin kelvottomia paskiaisia varusmiespalveluun.
      Hävetkää isänmaan petturiluuserit.
      Mikäli mooses pääsis pressaksi, niin sivarillako maata puolustettas?
      Rättiluuta taitas nykyaikana olla aika tehoton puolustustorpeedo.

      • niin pä niin

        Onhan haloskakin maanpetturi, punikeista löytyy noita kykypolitikkoja.


    • .plaza.fi

      Sotilaspassinsa polttaneet | Plaza keskustelu
      keskustelu.plaza.fi › Kotimaa
      Sotilaspassinsa polttivat 70-luvulla mm. vääpeli Paavo Lipponen, Ilka-Chriistian Björklund ja (kersanntti vaiko ylikersanntti) Erkki Tuomioja.)

    • Mehusukka

      Noh. Lipposesta ei tullut eikä tule presidenttiä. Viimeisin tuomiohan oli juuri viime presidentinvaalien kunniakas kuudes sija likimain 7% kannatuksella. Tosin puolet noista prosenteista olivat Mikaelin ( Jungner ) ansiota.

    • tässäpä teille

      Etttekö te seuraa päivän politiikkaa, Eduskunnassamehan istua pöhöttää VANKEUSTUOMIOITA saaneita politiikkoja ja NAUTTIVAT LUOTTAMUSTA mm. istumassa valiokunnissa? Kepulaiset nimittävät ministeriksikin VANKEUSTUOMION rasittamia politiikkoja, vaikka Suomen perustuslaki määrää ministeriden nimittämisestä sitä, että heidän tulee olla HYVÄMAINEISIA ihmisiä. Voihan olla, että kepulaisille tuo VANKEUSTUOMIOkin on hyvämaineisuutta.

      • LedOtsalamppu

        Iske Sinä "tiskiin" vähän etuajassa kansalaisten kaipaama Tiitisen lista ja katsotaan sitten asioita vähän "uudessa valossa" ;-)


    • kukaan ei tiedä..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miten reagoisit

      Jos ikäväsi kohde ottaisi yhteyttä?
      Ikävä
      77
      3174
    2. Olisiko kaivattusi

      Sinulle uskollinen? Olisitko itse hänelle?
      Ikävä
      49
      2400
    3. Ihana nainen

      Suukotellaanko illalla?☺️ 🧔🏻🫶
      Ikävä
      32
      2107
    4. Sinkkujen kommentti järkyttävään raiskaukseen

      Mikä on kommenttisi tähän järkyttävään raiskaukseen? https://www.is.fi/uutiset/art-2000011204617.html Malmin kohuttu sa
      Sinkut
      481
      2102
    5. Ootko koskaan miettinyt että

      miksi kaivatullasi ei ole puolisoa?
      Ikävä
      137
      1869
    6. Huomenta ihana

      Mussu ❤️.
      Ikävä
      31
      1735
    7. Ryöstö hyrynsalmella!

      Ketkä ryösti kultasepänliikkeen hyryllä!? 😮 https://yle.fi/a/74-20159313
      Hyrynsalmi
      29
      1691
    8. Sukuvikaako ?

      Jälleen löytyi vastuulliseen liikennekäyttäytymiseen kasvatettu iisalmelainen nuori mies: Nuori mies kuollut liikenne
      Iisalmi
      9
      1536
    9. Joskus mietin

      miten pienestä se olisi ollut kiinni, että et koskaan olisi tullut käymään elämässäni. Jos jokin asia olisi mennyt toisi
      Ikävä
      5
      1240
    10. Hyvää yötä

      Söpöstelen kaivattuni kanssa haaveissani. Halaan tyynyä ja leikin että hän on tässä ihan kiinni. *olet ajatuksissani
      Tunteet
      6
      1234
    Aihe