tekiskö 10riviä viking lottoa niin voittas varmasti :D
10riviä viking lottoa
pelle hermanni
7127
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
ehkä 1000 riviä, niin on jotain mahdollisuus ;)
jospa veikkaus uudistaisi lottoa sitten että päävoitto olisi max. 500 000 euroa ja ylimenevät rahnat jaettaisiin muissa voittoluokissa ja 5 oikein tuloksellakin saisi min. 15000 euroa?
Viime kierroksella oli vajaa 8000 5 oikein lotossa. 8000 * 15000 euroa on 120 miljoonaa euroa. Siihen päävoittoon puoli miljoonaa = 120 500 000 euroa. Voittoon oli pottiin kertynyt 5 miljoonaa euroa.
Ei taida tuo matematiikka olla hömön parhaimpia lajeja.
tyhmä olet.
Olisihan siinä ideaa jos päävoitto olisi korkeintaan semmoset miljoonan ja loput potista jaettaisiin alemmille voittoluokille. Mutta kansa taitaa innostua lottamaan enemmän kun on megajättipotti. Itse alkaisiin lottoamaan jos alemmissa voittoluokissa olisi jaossa enemmän ja loton palautusprosentti olisi vähintään 55%.
Loton palautusprosentti on vajaat 40%, tarkoitushan on kerätä rahaa eri valtion avustuskohteisiin. Sitä myös piiliveroksi sanotaan.
Hullu kansa, miten sen summan voi jakaa isommalle porukalle (esim 5 oikein) niin että voitto olisi iso?