Voi maalima

Ateistina tunnustan että kyllä raamatussa on hyviä varoituksia mm. käsittääkseni
velan ottosta on varoitettu ja minkäs muun kuin velan takia nykyinen eurooppa on kaulaansa myöten kusesssa. Ystäväni yritys kaatui ja syynä oli mikäs muu kuin velka, eli kyllä siellä on todella ajattomia neuvoja.
1061
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Ja rahan himo on kaiken pahan alku sitä halutessaan ovat monet viiltäneet monella tuskalla - sanoo myös Raamattu.

Äänestä
  • ''Ja rahan himo on kaiken pahan alku sitä halutessaan ovat monet viiltäneet monella tuskalla - sanoo myös Raamattu.''
    Harva uskis on tässä asiassa samaa mieltä raamatun kanssa.

    Äänestä

  • Mutta hurskaalla Raamatun patriarkalla on monta vaimoa, lukemattomia mies- ja naisorjia, aasintammoja varsoineen, kameleita, ja jälkeläisiä kuin meren mutaa.

    Äänestä

Taidettiis siellä varoitella ottamasta riivinrautaa eukoksi.

Äänestä

"Ystäväni yritys kaatui ja syynä oli mikäs muu kuin velka, eli kyllä siellä on todella ajattomia neuvoja."

Antaisia vielä vaan neuvoja miten rakentaa nykyistä parempi pankki ja rahajärjestelmä, muiden viisastelujen odessa. Tai miten nykyiset ongelmat saataisiin hoidettua.

Äänestä
  • Verot pois, niin ei tarvitsis ottaa velkaa ja kaikki olisi halvempaa. Ei myöskään olisi kansalaisia kurjistavaa julkista sektoria. On täällä asuttu ilman kommareita varsinkin ennen 1000 jaa.

    Äänestä

Antaisia vielä vaan neuvoja miten rakentaa nykyistä parempi pankki ja rahajärjestelmä, muiden viisastelujen odessa. Tai miten nykyiset ongelmat saataisiin hoidettua. "

Ilman velkaa kun toimii niin ei ainakan velan takia mee nurin.

Äänestä

Ahneus se tätä maailmaa pyärittää, aikansa. Siitäkin varoitetaan raamatussa.

Äänestä
  • Muta miksi ei anta neuvo. Kun sitä tarvita?

    Äänestä

  • Raamatussa ei varoiteta siittimen työntämistä sikarileikkuriin..

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Eu usko vielä kirjoitti:

Ateistina tunnustan että kyllä raamatussa on hyviä varoituksia mm. käsittääkseni
velan ottosta on varoitettu ja minkäs muun kuin velan takia nykyinen eurooppa on kaulaansa myöten kusesssa. Ystäväni yritys kaatui ja syynä oli mikäs muu kuin velka, eli kyllä siellä on todella ajattomia neuvoja.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu