Jeesus oli neitsyt

Raamatussa ei ole mainintaa ollenkaan Jeesuksen naimakelpoisuudesta.

Jeesus-parka kuoli kokematta seksiä naisen kanssa, surullista, olihan Hän jo aikamies ilman minkäänlaista kokemusta naisista.
12<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Hänellä oli kuule vähän tärkeempää tekemistä kuin juosta kaiken maailman naisten perässä.

Äänestä
  • "kaiken maailman naiset" pitävät kansakuntaa pystyssä, sen Jeesus unohti.

    Äänestä

Mistäs kumppani:/ tietää Jeesuksen naimiset. Ootko ollu jalkoja piettelemässä. Ei kai sitä Raamattuun panna sellasia juttuja jos meinataan olla uskottavia ja syöttää kansalle a) neitseellinen sikiäminen ja syntyminen ja b) marttyyrikuolema.

Äänestä
  • Jeesus oli neitsyt kuten äitiinsä. Jeesus ei voinut käyttää naisia miehisiin tarpeisiin, koska hän oli synnitön.

    Äänestä

  • kumppanai:/ kirjoitti:

    Jeesus oli neitsyt kuten äitiinsä. Jeesus ei voinut käyttää naisia miehisiin tarpeisiin, koska hän oli synnitön.

    Piru kiusasi näistä tarpeista Jeesusta siellä aavikolla.

    Äänestä

en ole neitsyt

Äänestä

ei se mitää ku jo s on mies

Äänestä

Mikähän mahtoi olla Jeesuksen suhde Magdalan Mariaan? Raamattu kertoo Jeesuksen syntymästä ja nuoren pojan elämästä, mutta sitten tulee yli 20 vuoden katkos, jossa Hänen elämästään ei kerrota mitään.

Äänestä

Heh,

"Teoria esittää, että Magdalan Maria olisi ollut Jeesuksen vaimo ja he olisivat saaneet tyttären, josta polveutui Merovingien kuningassuku. Kirjailija itse ei pidä näitä elementtejä fiktiona; hän itse julistaa tämän teoksensa nimisivulla.

Teoriaa tuetaan kirjassa analysoimalla tunnettuja taideteoksia ja legendoja"

http://fi.wikipedia.org/wiki/Da_Vinci_-koodi

kts taulu http://fi.wikipedia.org/wiki/Pyhä_ehtoollinen

puolella oleva henkilön pitäisi olla Johannes, mutta se on tulkittu esittävän Maria Madgaleenaa.

Äänestä
  • Magdalan Marian ja Jeesuksen lapsi oli poika. Siitä on tietoa sekä suusanallista että ihan paperilla. Heistä on kirjoitettu "perheenä joka kuljetettiin kuolleelle saarelle". Tämä saari jonne heidät soudettiin oli tulivuoriperäinen saari. kuollut siksi koska se oli asumaton. Siellä oli kuitenkin vettä elämän ylläpitämiseksi. Jeesus oli sanonut soutajille että " : Minä olen elämän vesi", kun hänelle oli sanottu että saarella juomavesi on vaikekulkuisen matkan takana. Jeesuksen ja Magdalan Marian mukana oli ollut myös ilmeisesti Jeesuksen äiti. Tämä matka on tehty juuri ennen Jeesuksen kuolemaa. Kuka siis oli ristillä Jeesuksen sijasta?

    Äänestä

naiiii vat

Äänestä

normi elämä

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kumppani:/ kirjoitti:

Raamatussa ei ole mainintaa ollenkaan Jeesuksen naimakelpoisuudesta.

Jeesus-parka kuoli kokematta seksiä naisen kanssa, surullista, olihan Hän jo aikamies ilman minkäänlaista kokemusta naisista.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu