Muistaako kukaan amerikkalaista rekkaelokuvaa,

Poitsu

joka on tehty joskus 1960-luvun lopulla ja jossa salaperäinen mies jäljestää vanhalla tankkirekalla henkilöautoilijaa. Tuntui tenavana (n. 15v sitten) tv:stä katottuna tosi jännältä!

8

1224

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jep

      leffan englannin kielinen nimi oli Duel.
      Vuodelta 1971, pääosassa Dennis Weaver, ohjannut Steven Spielberg.
      Muistaakseni leffan suomenkielinen nimitys oli sellainen kuin: Kuoleman valtatie. Siitä en nyt ole varma.

      • dennis

        Suomennos oli : Kauhun kilometrit


      • Poitsu

        Kiitos!


      • Poitsu
        dennis kirjoitti:

        Suomennos oli : Kauhun kilometrit

        Kiitos!


    • tästä

      Duel -leffan pohjalta on tehty uusi versio, nimeltä JOYRIDE. Pääosissa Paul Walker ja Steve Zahn. Ihan ok, ei kyllä ihan alkuperäisen veroinen, mutta katsottava kuitenkin.

      • Raquel

        Ihmettelen tätä uusio-versioiden boomia. Tai, näitähän on ollut iät kaiket, mutta kuka kertoisi minulle miksi? Esim. Spielbergin "Duel" on upeimpia kauhuelokuvia (vai onko luokitus enää ajanhengen mukainen tänä päivänä?) mitä koskaan olen nähnyt. Kauhua ilman verenräiskettä, ilman väkivaltaa. Minimaalisella dialogilla ja upealla leikkauksella aikaansaatu - mielestäni Speilbergin nerokkain teos - olkoonkin, että on "vain" TV:lle tehty ja jota arvostelijat pitävät lahjakkaan ohjaajan alkukauden "lupaavana näyttönä". Ei elokuvan tekemiseen tarvitse kalliita,spektaakkelimaisia erikoistehosteita ja henkiolentoja avaruudesta, jotta siitä syntyisi mestariteos. Pienikin voi olla "kaunista". Tosin "Duel" on ns. kertakäyttöelokuva. Toisella katsomisella ei enää niin paljon säväytä. Olen nähnyt ko. leffan kahdesti; aikaeroa katselemisen välillä 10 vuotta.


    • Seuraaja.

      Elokuvan nimi on Kauhunkilometrit.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannan kirja USA:n bestseller!

      "Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä
      Maailman menoa
      168
      11561
    2. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      28
      8142
    3. Metsäalan rikolliset

      Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.
      Sotkamo
      58
      6056
    4. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      166
      5007
    5. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      24
      4775
    6. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      40
      4411
    7. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      107
      4303
    8. Missä vaiheessa

      Päätit luovuttaa suhteeni?
      Ikävä
      106
      3702
    9. Juuri muiston ne

      Rakastuneet katseesi. Huh
      Ikävä
      80
      3290
    10. Miten paljon

      Olet halunnut mun kanssa?
      Ikävä
      48
      1801
    Aihe