On täysin selvää, ettei kepulaisesta ole työläisten presidentiksi.
http://www.hs.fi/politiikka/Väyrynen haluaisi puuttua lakkoiluun/a1305550040550
http://www.hs.fi/politiikka/Väyrynen haluaisi puuttua lakkoiluun/a1305550040550
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Väyrynen on erityisen rehti ja maanläheinen ehdokas. Hänellä on rohkeutta myös kertoa tosiasiat. Myötätuntolakot tulisi todellakin kieltää työrauhavelvoitteen voimassaoloaikana.
Kyllä minäkin aikoinaan palveluksessa kuuluin liittoon. Edunvalvonta oli ainakin yksilötasolle ulotettuna silloin lähinnä vitsi koska hierarkia hoiti asiat virkatietä, esimiehen haluamaan malliin.
Nyt ay-liike näyttää osin keskittyneen AKT:n änkyröintiin Rädyn johdolla, myös Rinne yrittää näyttää kovalta jätkältä.
SAK:n arvovallan romutti pitkällä aikavälillä Ihalainen kasvottomalla konsensus-politiikallaan ja kyvyttömyydellään johtaa yhtään mitään.
Jokainen selväjärkinen ihminen äänestää Väyrystä koska hän saa homman sutimaan. Se on meidän kaikkien etu.
Väyrysen sopimattomuus presidentiksi käy päivä päivältä selvemmäksi. Työntää nokkansa asioihin, jotka eivät hänelle eikä presidentille kuulu. Väyrynen sekoittaa tehokkaasti fantasian ja todellisuuden, ja kyse lienee ymmärtämättömyydestä.
Otsikkona oleva "Työläinen! Varo kepulaista!" on totisinta totta. Vanhasen johtama kepuhallitus aiheutti matalapalkkaisten irtisanomisen valtiolla. Tuhansia ihmisiä sai lähteä ja tuhansia ihmisiä lisää saa lähteä muutaman vuoden sisällä.
Kepuhallituksen perintö elää, sillä uudella hallituksella ei ole riittävästi järkeä katkaista irtisanomisia. Ja mitenkä olisi, kun pääministerinä on Katainen, Vanhasen yhtä tuhoisa aisapari menneiltä vuosilta. Molemmat jäävät historiaan työttömyyttä aiheuttaneina ministereinä.
Jokainen Keskustaa lähellä oleva kunnioittaa ja arvostaa työhönsä paneutuvaa ihmistä. Kuulun myös itse heihin.
Olet oikeassa tuon ulkoistamisen suhteen se olisi monessa kohdin voinut jäädä tekemättä.
Mitä tulee Vanhasen ja Kataisen rooliin, heillä lienee kovin vähän ymmärrystä käytännön asioista.
Myös Koivistoa voisi jopa perustellummin syyttää 90-luvun laman seurauksena tapahtuneista itsemurhista.