Harvinaisen armelias syksy 2011

passe

Katselin vaimon ylläpitämää sääkalenteria. Viime syksynä talvi tuli kertarysäyksellä. Pakkasta oli jo kymmenkunta astetta.
Nyt parhaillaan voi tehdä vielä rästiin jääneitä pihatöitä, kaataa vaikka häiriöksi kasvaneita puita tontin laidalta.

Pimeys ei ahdista kun käyttää riittävän määrän purkista hivenaineita ja vitamiinejä. Myös kirkasvalolaitteita käytän aamuin illoin.
Syömisten juomisten kanssa pitää olla tarkkana; jostain syystä noiden kohtuukäyttökin pitää painoa valoisaa aikaa korkeammalla.

Toivon vähälumista ja lauhaa talvea, jota on ennustettu.

4

113

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • passe

      Voisimme lentää lomalle vaikka Thaimaahan pätäkän puolesta. Liian kuuma ei kuitenkaan kiinnosta.
      Synkän pimeä Islantikin olis mielenkiintoisempi. Onhan siellä ne geysirinsä, joissa vois lututa. Huippukallis matkailumaa, kertovat.

    • pimeys pelittää

      Moneen syksytalveen ei olla nähty, että joulukuun puolivälissä auran tiensivuun heittelemät lumikasat vielä sulavat kuin keväällä.

      Näin nyt on Etelä-Suomessa. Onhan siinä omat hyötynsä ja haittansa. Hyötyä talousvaikeuksissaan painiville kunnan isille aurauskustannuksissa.
      Haittaa mutkamäkiyrittäjille. Pakkasta tarvittais -5C, että vois tykkilunta pössyttää ja rinteet avata Etelä-Suomessakin.

      Minulle sopii hyvin, että luonto lorottaa sateet vetenä eikä kiinteistöjen kiusaksi. Talvehtiville lajeille kelit tietää elinpäiviä lisää.

    • passe

      Lisää hyötyjä.

      Pohjolan alueen tasolla runsaat sateet tuottavat paljon lisää vesivoimaenergiaa, sähköä. On luvattu jopa alennuksia kw-hintoihin.

      Mitä kauemmin vesialtaat pysyvät sulina, sitä parempi niissä on tulevan kevättalven happitilanne.

    • Passe

      Meikän syksy loppui tänä vuonna viime torstai aamuun. Klo 7.30 siirryttiin kevät puolelle. Katsoin viime Joulupäivän lämpötilamerkintöjä kalenterista.
      Alkoi lauhtumaan, koska aamun -15C oli illalla enää -10C.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      106
      2679
    2. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      117
      2031
    3. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      69
      1596
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      28
      1294
    5. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      25
      1149
    6. Kultasi eka kirjain? Kuka haluaa

      A haluaa J
      Ikävä
      96
      1054
    7. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      53
      1052
    8. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      85
      1044
    9. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      127
      1032
    10. Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana

      Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta
      Kaste
      363
      970
    Aihe