kehitysmaiden hallitukset?

riikinraakin

Voisiko toimittajat joskus tehdä juttua miten kehitysmaiden omat hallitukset taklaavat nälkä(yms) ongelmaa? Aina vaan juttua kehitysavusta ja niillä aloitetuista projekteista, mutta ei IKINÄ juttua siitä, miten hallitukset ja maat itse yrittävät ratkaista tätä ongelmaa. Tekevätkö mitään vai eivät?

En haluaisi olla epäluuloinen, siksi haluaisin lukea faktaa asiasta!!

3

145

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pappa samaa mieltä

      Joo, kyllä tuolta afrikasta saisi tulla ohjelmaa ihan sieltä heimojen keskeltä. Kuvattaisiin mitä mies tekee ja mitä nainen tekee tavallisen päivänsä aikana. Kuinka arjen aika käytetään.

      Miksi suurilla kansoilla on kummalliaisia johtajia, miksi joitakin poltetaan nuotiolla ja miksi albiinoja jahdataan ym afrikan kulttuurien paljon puhuttua rikkautta ja kuinka se rikkaus on vienyt siellä ihmisiä lähemmäksi avaruudellista aikaa, kosmopoliiittista kehitystä.

    • LY

      Toimittajat ovat merkittävä valtiomahti esim. Suomessa. Voisivat enemmän tutkia Afrikkaakin ja hahmottaa siellä kokonaisuuksia, siellä olisi kyllä työkenttää ja tiedottaen opettaa. Mutta taitaa vaan olla, että sinne ei viitsitä mennä, on liian suuri haaste kohdata sellaista ahdinkoa.
      Vainota täällä vaan sikatilallisia ennen joulua, että Venäjältä ei kinkut lopu.

    • Sieltäkö muka

      kerrottaisiin oikeaa tietoa, minne ne muutamat harvat ovat tuhlanneet sinne tuhlatut uskomattoman suuret rahavuoret?
      Älä unta näe, sehän on afrikkaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa

      Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site
      Maailman menoa
      217
      6679
    2. Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia

      SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto
      Maailman menoa
      131
      5579
    3. Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa

      sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT
      Maailman menoa
      289
      3604
    4. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      128
      3500
    5. Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa

      Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat
      Maailman menoa
      125
      2537
    6. Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla

      Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku
      Maailman menoa
      4
      2180
    7. Läppärit kahviloissa

      Aika omituista nykyään, että mennään ”trendikkäästi” tekemään lämppärillä töitä kahviloihin ja viedään moneksi tunniksi
      Kahvilat
      59
      2011
    8. Sinä et halunnut sitoutua

      Samalla tavalla kyin minä ja koen vihdoinkin että se on ihan ok. Sitoutuminen merkitsi meille erilaisia asioita, eikä ne
      Ikävä
      19
      1996
    9. Persut pettävät ja valehtelevat aina

      Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val
      Maailman menoa
      63
      1803
    10. Onko kaivattusi spesiaali?

      Millä tavalla ja miten?
      Ikävä
      106
      1534
    Aihe