Kuinkas käy säästöjen jos (kun) eurosta luovutaan?
Entäs jos euron arvo puolitetaan laskemalla lisää valuuttaa liikkeelle?
Mihinkä sijoittaa käteisvarat: kultaan, asuntoon, maahan............
Ootekos miettiny tälläistä kauhu skenaariota?
Fakta on että eurooppa EI selviä veloistaan!!!!!
Entäs jos euron arvo puolitetaan laskemalla lisää valuuttaa liikkeelle?
Mihinkä sijoittaa käteisvarat: kultaan, asuntoon, maahan............
Ootekos miettiny tälläistä kauhu skenaariota?
Fakta on että eurooppa EI selviä veloistaan!!!!!
Vastaukset 12
Vanhimmat
kaikillahan se sitten muuttuu samanverran.... eli mikään ei muutu mihinkään.... 100 on sitten 50 ... mitä sitten...kun se kaikilla on se sama muutos...
"kaikillahan se sitten muuttuu samanverran"
Siitä syntyy vääjäämättä vastaava inflaatio,palkkojen,eläkkeiden ostovoima laskee.
Eurooppa tuhoaa itsensä noilla mielettömillä ilmastosopimuksilla ja päästökaupoilla mitkä vievät aivan järjettömästi rahaa pois tuottavasta toiminnasta, ihmisten ostovoimasta ja rajoittavat tuotantoa ja muutakin toimeliaisuutta vakavasti verrattuna maihin jotka eivät ole lähteneet tähän mielettömyyteen mukaan! Saatanan viherpiipertäjät perkele, pilasitte koko euroopan elinkelvottomaksi!!!
ihmisen pitäisi tyytyä vähempään ja panostaa elämiseen enempi kuin krääsän perässä juoseminen, miksi pitää olla kun on naapurillakin haloo pahvit..
"ihmisen pitäisi tyytyä vähempään ja panostaa elämiseen enempi kuin krääsän perässä juoseminen, miksi pitää olla kun on naapurillakin haloo pahvit.."
Alä jeesustele! haetko toimeentulos sossusta/työkkäristä?
Mistäs ne rahat sinne leivotaan ? TYÖSTÄ. vain TYÖSTÄ!!!
Siinon muuten vitsit vähissä kun euro romahtaa enkä tarkoita mitään rahavarojen puolittumista. Sotien jälkeen rakennettu hyvinvointivaltio romahtaa!
Romahdus ei koske vain "rikkaita" Eli turha iloita! JOKAINEN joutuu maksumieheks niissä talkoissa.
Anaaliseksi tekee höpöö!
Hyvä, pääsevät sosiaalitantat asunnon ulosmittaukseen kun ovat vääristelleet asioita ja juoppoja hyysänneet, maistelevat omiaan.
Uhka-arvio: Suomeen iskisi superlama http://losportalos.blogspot.com/2011/11/uhka-arvio-suomeen-iskisi-superlama.html
No tulihan se sieltä vihdoin ja viimein, jo oli aikakin. Nyt sitä pidetään jo erinäisten "asiantuntijoidenkin" keskuudessa varmana asiana. Totaalinen talouden romahdus ja talouden titanic samassa lauseessa massamediassa - asiaa asiaa! Hurraa ja suomi voittoon! Onko sinulla jo kultaa ja/tai hopeaa? Jos on, niin hymyile suuresti, sillä kohta se odottaminen ja säästäminen on palkittu. Way to go maailma :)
Asiantuntijat arvioivat, että euroalue kiitää kohti tuhoaan.
Euroalue puskee Titanicin lailla kohti nykyisen rahaliiton tuhoa, arvioi Vuokraturvan hallituksen puheenjohtaja Timo Metsola.
- Molemmissa tapauksissa alus oli upea, ja neitsytmatkalla paahdettiin korskeasti ja kovaa välittämättä riskeistä. Kun jäävuori nähtiin, ei liian kovaa kulkevaa suurta laivaa saatu enää käännettyä, Metsola sanoo Iltalehdelle.
Kuten Titanic, eurolaivakin väisti täpärästi törmäyksen keula edellä jäävuoreen. Paniikissa tehty väistöliike repi koko aluksen kyljen auki kohtalokkain seurauksin.
- Nyt kylki on auki, ja koko euroryhmä pulassa. Ranska on vaikeuksissa, eivätkä edes Saksa tai Suomi ole immuuneja. Riskit siihen, että koko euroalue uppoaisi ovat selvästi kasvaneet. - Lue toki lisää: 30.11.2011 Uhka-arvio: Suomeen iskisi superlama http://www.iltalehti.fi/talous/2011112914847617_ta.shtml
Eikös pankkitilillä olevien säästöjen pidä yli viisinkertaistua suuremmiksi, jos euro vaihtuu markoiksi eli 10 000 euroa on yli 50 000 markkaa.
Kun markka vaihtui euroksi, niin silloinhan pankkisäästöt pienenivät
tilillä lähes 6 kertaa pienemmiks eli 10 000 euroa on yli 50 000 markkaa.
Päivä päivältä näyttää "loistavammalta" Ei hitsi poijjaat mitä tapahtuu???
Ronald Reagan (ameriikan pressa -80luvulla) Aloitti kuulemma valtion velan oton!
Syynä yksinkertaisesti äänestäjien (kansan) mielyttäminen! Niin kuka äänestäjä äänestää politiikkoo joka vaatii säästöjä?
Olen niin "vanha" että muistan vielä ex valtinvarainministeri Viinasen Suomen parjatuin mies säästöjensä kanssa -90 luvun alussa???? MIES joka ajoi SUOMEN etua kynsin hampain!!!
Kaikki, jotka rakastavat ja ihannoivat EU:N ECU:n autuutta, ovat syyllisiä, tässä tilanteessa!
ECU romahtaa, JOS PÄÄTTÄJÄMME OLISIVAT VIISAITA, "OLEN YRITTÄNYT NEUVOA HEITÄ JO VUODESTA 2002! SAAMATTA MUUTA, KUIN "HULLUN" NIMITYKSEN!
NIIN.. ULOS JA ÄKKIÄ EUROSTA, HETI TÄNÄÄN SOLONG, NÄKEMIIN, THANK YOU!
MITÄ KAUEMMIN REHN, KATAINEN, URPILAINEN TOUHUAVAT, SITÄ SYVEMPÄÄN KUOPPAAN UPPOAMME!
TÄMÄ ON TOSIASIA, VOIMME PITÄÄ SUHTSAMAN KORKOTASON, PÄRJÄÄMME, nyt tilanne alkaa näyttää hunolta, AINOASTAAN JA VAAN SEN TAKIA, että euroopan unionin työntekijät, heidän juoksupoikansa, eliitti, turvaavat oman leipänsä!
Tällä tavalla emme voi mennä eteenpäin, tilanne on pysäytettävä, vaikka työpaikka menee monelta monelta!
Hypätkää ulos junasta, kun vielä mahdollista!
Kyllä pahaa pelkään että ei eurojen muunto markoiksi ainakaan lisää meidän säästäjien ostovoimaa. Voi olla että vaihtokurssi onkin 1€ vastaa 3 mk (: