Helsingin Sanomat kirjoitti 26.11. ulkoministeri Erkki Tuomiojasta otsikolla "Vasemmistoradikaalin pitkä juoksu". Kokosivun mittaisen artikkelin ydin-antia oli, että Tuomiojan poliittiset näkemykset eivät ole muuttuneet miksikään siitä, kun hän teininä kirjoitteli ensimmäisiä yritelmiään koululehtiin.
Erkki Tuomiojan isä, Sakari Tuomioja kuoli nuorena, vuonna 1964, aivoverenvuotoon toimiessaan Kyproksen kriisin välittäjänä.
Erkki (s. 1946) jäi näinollen herkimmässä kehitysvaiheessaan vain äitinsä Vappu Tuomiojan (1911-1998) kasvatettavaksi. Vappu Tuomioja, o.s. Wuolijoki puolestaan oli äärivasemmistolaisen emigrantti, NKVD:n vakooja Hella Wuolijoen (ent. Vuolijoki, o.s. Murrik) ja ylioppilassosialisti Sulo Vuolijoen tytär.
Isättömäksi jääneen Erkki-pojan kehitys pysähtyi ja hänen poliittinen ja intellektuaallinen ajatusmaailmansa kivettyi vuoden 1964 tasolle. Hän kykeni ottamaan vaikutteita vain tuon ajan romanttis-sosialistisista harhoista. Niitä hän on toistellut lähes viisikymmentä vuotta.
Jos liberaali porvari Sakari Tuomioja olisi elänyt kauemmin, hän epäilemättä olisi kyennyt laajentamaan ja kehittämään poikansa ajatusmaailmaa sekä todellisuudentajua ja opettamaan tälle, miten ihmisten joukossa tulee käyttäytyä.
Nuoressa Erkki Tuomiojassa oli epäilemättä älykkyyttä ja energiaa. Hänen tragediansa on, että se meni hukkaan.
Erään isättömyyden tragedia
2
79
Vastaukset
- En tunne tarkemmin
Sen kaiken jotenkin aistiikin hänestä. Mutta pahinta poliitikoissa on aina se itsekehun ääni, ja siinä ei silloin kuulu kansan ääni.-Senkin niissä puheissa kuulee, kaipa se on henki jonka vallassa puhuja on, se on vain koetettu naamioida kansan parhaaksi, vaikka kysymys on tosiasiassa poliitikon omasta vallassapysymisestä, ja kansalla saa maksattaa mitä tahansa, ja ulkomailta tulleita höyrypöyry juttuja kumartaa.
Miksi muuten suomen kommunistiset piirit ovat tarvinneet aina venäjän tukea ja esimerkkiä, että koittavat kokea olevansa jotain toimittamassa ?
Miksei se kansan puolesta tekeminen voi kummuta maan köyhien sisäisestä voimasta.
Ihan tulee mieleen, että jos venäjä ei olisi ollut kieroontuneen kommunistisen harhan vallassa, niin siitä ei olisi Tuomiojakaan puhunu halaistua sanaa. - vai niin...
Eiköhän jokainen yli 16-vuotias saati sitten 18-vuotias pärjää ilman vanhempiensakin kasvatusta...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1391412
- 104901
- 75723
- 51625
Koillis motor
Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa15553ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla
Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann40494Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?
Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m153461Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..36441- 26409
Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä
Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;185402
