Alasti oleminen (lääkärissä) ahdistaa!

inho

Haluaisin kuulla mielipiteitä teiltä! Miltä tuntuu lääkärissä riisuminen tai mitä ajattelette kun lääkäri pyytää riisumaan.
Itselläni ahdistus on suuri. En kuitenkaan kehtaa sanoa siitä koskaan lääkärille, koska pelkään heidän pitävän minua outona. Olen täysin sujut vartaloni kanssa, mutten voi sille mitään, että mennessäni lääkäriin pelkään sitä, että joudun riisumaan. Tiedän myös sen, että lääkärit ovat nähneet äärettömän paljon rintoja ja alapäitä ja jälleen uusien näkeminen ei hetkauta heitä mitenkään.. ja esim. uimahallissa käyminen taas ei ahdista lainkaan.
Haluaisin myös kuulla pahimpia kokemuksianne liittyen aiheeseen. Tähän mennessä oma pahin kokemukseni tapahtui ollessani n. 12-vuotias, keskellä murrosikää ja kehittymistä. Oli aivan tavallinen rutiinitarkastus (sairastan diabetestä) mieslääkärin luona ja äitini oli mukana. Kuten yleensä, hän mittasi ja punnitsi minut, jonka takia riisuin vaatteita pois. Minulla oli päälläni pikkarit, rintaliivit ja toppi ja aivan yht'äkkiä, sanomatta/varoittamatta lääkäri veti pikkuhousujani alas ja katsoi miltä näyttää. Samoin tarkasti rinnat, ei tuntunut mukavalta.
Toinen tapaus sattui pari viikkoa sitten, kun menin lääkäriin astmaepäilyn takia. Ulkomaalainen naislääkäri ei jutellessamme ymmärtänyt minua, enkä minä ymmärtänyt häntä. Sanoi "sitten kuunnellaan keuhkot?" ja jäi katsomaan minua kuin halpaa makkaraa jatkaen "NO! kaikki pois, paidat, rintaliivit, kaikki!".. ei ollut kovin mukavaa sekään, ja mistä lähtien keuhkojen kuuntelemiseen on rintaliivitki tarvinnut ottaa pois?

6

829

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tomaatti

      itse pelkään myös tuollaisia tilanteita vaikkei kummempia minulle olekaan koskaan sattunut. Parin kuukauden päästä on lukion terveystarkastus, jossa myös lääkäri mukana. Mitä siellä tehdään?! ahdistaa ihan

    • JJ

      VAOI NIN

    • ajatelkaa asiallises

      Lääkäri vilakiseen että onko tutkittava terve ty´ttö tai poika. Joksu pojilla eivät kivekset ole laskeutuneet ja jos karvoitus ei ole normaalia, lääkäri alkaa hoitaa viivästynyttä kehitystä.
      Ajatella, jos jotakin olisi pielessä niin sitten aikuisena olisi harmi, että asiaan ei puututtu riittävän aikaisin.
      Lääkärille homma on vain rutiinia ja työtä.

    • HETKEN KESTÄÄ

      eIHÄN SINNE TARVI ASUMAAN JÄÄDÄ.
      LÄÄKÄRIT ON NÄHNYT SATOJA ALASTOMIA.
      eI VAATTEET PÄÄLLÄ OIKEIN VOI KAIKKIA
      TUTKIA,ESIM IHOTAUTEJA.

      • Anonyymi

        Niinpä


    • Anonyymi

      Minä ainakin otan heti housut pois ja teen helikopterin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?

      Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.
      Ikävä
      123
      2628
    2. 136
      1999
    3. Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet

      Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K
      Maailman menoa
      115
      1321
    4. Ikävä on häntä

      Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos
      Ikävä
      63
      1296
    5. Janne Ahonen E R O A A

      Taas 2 lasta jää vaille ehjää perhettä!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      97
      1196
    6. HESARI: Kahden Pasin pankki OmaSp

      Toinen entinen työntekijä sanoi, että Turtio oli organisaatiossa “Jumalasta seuraava, ylöspäin” https://www.hs.fi/visio
      Seinäjoki
      29
      1174
    7. En kai koskaan saa sinua

      Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k
      Ikävä
      77
      1151
    8. Minkä kultakimpaleen

      Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik
      Ikävä
      35
      1142
    9. Tykkäsit nainen

      Aina eniten lähetyssaarnaajassa, muistan miten nautit!😎😚 meidän pitää päästä vielä kokemaan se.
      Ikävä
      45
      1109
    10. Kerroppas nyt

      M mies, että kenestä sinä oikein tykkäät, niin saadaan tämä asia muillekin selväksi 😉
      Ikävä
      84
      1068
    Aihe