Leipäjonot hevonkuuseen !

Kotitaloni yhdeydessä toimii paikallisen seurakunnan ylläpitämä leivänjakopaikka. Asiakaskunnan tietäen tästä on aiheutunut melkoisia häiriöitä taloyhtiön liepeillä. Leivän jakoa on pari kertaa viikossa ja joka kerta saa olla todistamassa melkoista menoa. on humalaisten öykkäröintiä, kuseskellaan ja jopa ulostetaan talon pihamaalle. poliisi käy vierailulla vähän väliä. Myös talossa asuvat lapset pelkäävät. Lukuisista valituksista huolimatta toiminta saa jatkua. Olen ostanut asuntoni työllä ansaitulla rahalla ja huomioitavaa on myös että tämä vaikuttaa myös asuntojen arvoon.
20237
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 20

Vanhimmat

Kuse niiden päälle ikkunasta tai parvekkeelta. Voit myös heitellä niitä kananmunilla, niin saavat vähän syötävää.

Äänestä

Juuri niin ja taas pääsi köyhyysrasismi valloilleen. Leipäjonot ovat tosiaan pari kertaa viikossa ja leivänjakelu alkaa puoliltapäivin ja sitten jakelu on ohi viimeistään klo 14.00.
Nyt olen nähnyt kun olen osapäiväeläkkeellä, mutta sä et ole ilmeisesti töissä kun kerkeät kyttäämään leipäjonoja. Tietääkseni suurin osa leipäjonojen asiakkaista jonottaa kiltisti ja nöyrästi säässä kuin säässä.Joitakin yksittäistapauksia ikävä kyllä on jotka aiheuttavat häiriötä ollessaan päihtyneenä, mutta nyt aloittaja liioittelee. Taitaa olla suuri huoli se, että asunnon arvo lakskee.
Viime kesänä oli suuri kalabaliikki Kalliossa tapahtuvasta leivänjakelusta. Pari kertaa viikossa tapahtuva leivän ja elintarvikkeiden jakelu häiritsi Kallion asukkaita enemmän kuin pitkin Helsinginkatua ja Kalliota valloittaneet olutterassit joissa janoiset möykkäsivät päivät pääksytysten. Terassin asiakkaiden olen nähnyt pikemminkin kuseskelevan myös muualle kuin ravintolassa toimiviin wc-tiloihin.
Ei ole Kallion asukkaita niin paljoa häirinnyt Thai .hieromalaitokset ja lisääntyvä prostituutio.
Pitää asunto ostaa sitten eliittisestä osoitteesta jos on varaa.
Ennemmin pitäisi miettiä miten jako saataisiin joustavammaksi ja jonot hoidettua nopeammin. Ei kaikki leipäjonojen asiakkaat ole ympäristöön virtsaavia ja ulostavia känniääliöitä. Omakohtaista kokemusta ei ole, mutta median mukaan leipäjonoihin on hakeutunut myös pieneläkeläisiä, köyhiä perheellisiä ja opiskelijoita ja myös tietysti pitkäaikaityöttömiä jotka ovat pudonneet ansiosidonnaiselta työttömyysturvalta työmarkkinatukeen.
Suomalaiselle yhteiskunnalle ei tee hyvää asenteiden koventuminen ja humanismin katoaminen.
Sorto aiheuttaa sorretuissa vihaa ja se viha saattaa kostautua sortajiin.
Vuodatuksellani ei ole tarkoitus puolustaa ilkivaltaa, se on valitettavaa ja tuomittavaa. Mutta tuomittavaa on myös kaikkien köyhien ja vähäväkisten yleistäminen ja antaa heidän tuntea, että he ovat huonompia ihmisiä.
Ihmisarvo kuuluu kaikille.

Äänestä
  • ""Taitaa olla suuri huoli se, että asunnon arvo lakskee""

    No onhan se suuri huoli jos laittaa 200,000 tai enemmän asuntoon ja joidenkin spurgujen takmia asunnon hinta tippuu ja myynti vaikeutuu.. Luulisi olevan sinullekin..

    Äänestä

Mitäs muutit köyhien asuinalueelle ja ostit ylihintaisen asunnon.. Tyhmäkö olet?

Tällä politiikalla köyhyys vaan lisääntyy ja meno pahentuu, valita Kataiselle että lopettaavat tämän kansan kurjistamisen.

Äänestä

No seurattu on leipäjonolaisia, ja osa tekee pisnestä niillä leivillä. ET sillee ei siellä kaikki ole köyhyyden takia jonottamassa.

Äänestä
  • Kaikkihan nykyisin bisnestä tekevät katsos kun se on tätä markkinataloutta, jos ei tee bisnestä niin talouskasvu pysähtyy ja leipäjonot vain kasvavat.

    Sinäkin voisi myydä vaikka itseäsi 5e varvi, kyllä joku sokea humalainen saattaisi erehtyä.

    Äänestä

  • bisnes is bisnes kirjoitti:

    Kaikkihan nykyisin bisnestä tekevät katsos kun se on tätä markkinataloutta, jos ei tee bisnestä niin talouskasvu pysähtyy ja leipäjonot vain kasvavat.

    Sinäkin voisi myydä vaikka itseäsi 5e varvi, kyllä joku sokea humalainen saattaisi erehtyä.

    HEH HEH HEH HEEEE!!!

    Juu kattokaas kun jatkuva talouskasvu ei ollutkaan jatkuva ja tilalle tuli jatkuva kasvava köyhyys.

    Leipäjonot tulevat entisestään kasvamaan, se on aivan sama mitä joku ylihintaisen asunnon köyhien alueelta ostanut pöljä täällä vaahtoaa, syyttäköön itseään.

    Äänestä

LEIPÄJONO = Merkki siitä, et yhteiskunta ei toimi oikeen. Tulot jakaantuu väärin ja silti loisimista on ihmeellisesti vara tukea. Hakis loiset ne laivät jonosta ja suomalaiset rahat sossusta, niin tilanne olis hieman parempi. Tähän ei kerran mennä, niin jokin taho pistäs pistää lopun päättäjien töpöömiseen.

Duunarikin saa nyt muutaman kybän lompakkoon, mut ELÄKELÄINEN ei saa yhtään mitään. Silti moni eläkeläinen on revittänyt perrrsettään, et maa saadaan tuottamaan.

Lisään leipäjonoja ja mieluusti sinne missä sattuu asumaan näitä pikkasen parempi osasien kämppiä. Spuget voi pissii ja kakkii kivijaloille.

Kohta on taas öky linnanjuhlat, joiden rahat voisi käyttää maan todellisen tarpeen mukaan. Spugeista lapsiperheisiin. Vaikka itsenäisyys onkin hyvä, se on jo menetetty ja etuudet jopa maksaa, kuten NäTö kortti.

Äänestä
  • Kyllä eliitin pitää saada juhlia. Voivat ihmetellä että kenestä tulee seuraava vuoden isä tai ketä saa minkäkin mitallin. Köyhille annetaan 100 e lisää kuussa ja veroja kiristetään niin että lähtee 150 euroa kuussa lompakosta. Hieno Suomen sivistysvaltio jossa tuetaan oopperoita kun rikkailla ei muuten olisi varaa maksaa lipuista...seitanan pummit!

    Äänestä

  • ""Silti moni eläkeläinen on revittänyt perrrsettään, et maa saadaan tuottamaan.""

    Jos semmoinen eläkeläinen ei saa eläkettä (suuret ikäluokat) millä pärjää niin eipä ole myöskään tienannut ja maksanut veroja..Joten tuskinpa persettään revittänyt..

    Äänestä

Aloittaja puhuu ihan kukkeliskuuta, leipäjonoissa ei todellakaan mitään ongelmia. Jos jollakin on luonnostaan kovempi ääni niin se ei ole häiriköintiä. Sinä häiritset köyhiä ala-arvoisella halventamisellasi. Älä kyttäile verhonraossa jos häiritsee parinapäivänä viikossa, pari tuntia kerrallaan, leipää jonottavat ihmiset. Kyttäilysi sijaan voisit keittää pari pannullista kahvia ja tarjota kupin kuumaa kylmässä jonottaville. Saisit sydämeesi ihmeellistä lämmikettä ja turha nurina unohtuisi. Leipäjonoissa on tosi kivoja ihmisiä.

Äänestä

Menkää kauppaan ostaan sitä leipää.Ihan aiheellinen kommentti jos ei jostain jutusta tykkää niin ei.
Jotain saakuran leipää jonottaa ja pah.

Äänestä
  • On ne tyhmiä kun leipää jonottavat talvipakkasillakin tuntitolkulla :D

    Äänestä

  • Kaupoissa on ruuan hinta noussut aivan räjähdysmäisesti. En voi ymmärtää narinaa leipäjonoista. Leivänjakelussa annetaan myös muita elintarvikkeita ja kun toimeentulotuki ei hääppöinen ole ja siitä pitää maksaa kaikki muut laskut niin ymmärrän hyvin, että joku vähävarainen menee leipäjonoon "leivänvalloitukseen".
    Monille vähäväkisille se on taloudellinen pakkokin. minusta on ekologisesti hyväksyttävää, että ruokaa jaetaan ennemmin vähävaraisille kuin että heitetään kaatopaikoille.
    Eräskin tässä "puhahteli", että jonottaa jotain saakuran leipää.Leipäkin on mielettömän kallista kun suuret valtakunnalliset leipomot ovat puristaneet pienet leipomot pois tieltä.
    Tajuaako kukaan täälläkin kirjoitteleva omahyväinen persukka, että monella vähäväkisellä ei yksinkertaisesti ole varaa mennä siitä vaan kauppaan ja ostaa mitä mieli tekee.
    Huolestuttavaa Suomessa lisääntyvä suvaitsemattomuus ja pahansuopaisuus.
    Moni taas kaupassa käydessään ostaa kärryn täyteen yli tarpeen eikä suunnittele ostoksiaan ja kun on suuret ruokalaskut niin kiukuttelee sitten leipäjonoista

    Äänestä

Suomessa pärjää hyvin tekemättä mitään kunhan osaa lypsää kaikki
korvaukset ja avustukset. Mutta suurin osa työttömistä on vaan niin idiootteja
että joutuvat jonottamaan leipää puhumattakaan huono palkkaisista.

Äänestä
  • Joo Suomi on täydellinen valtio ja ei täällä ole mitään vikaa missään. Ongelmat ovat vain vähäosaisempien korvien välissä ja työt kiinnosta. Lisää veronalennuksia isoille yrityksille ja superrikkaille. Niin talous jatkaisin nousuaan. Nyt on elvytetty jo kaikki euroopan maat ja ei mitään huolta.

    Äänestä

Tämäkin on oikeistopolitiikkaa ja voit vaikuttaa vain äänestämällä. Jonot ovat kasvamassa kokoajan. Sillävälin muutosta odotellessa voit hajota atomeiksi.

Äänestä
  • Olisipa kiva saada tietää miten päin takapuolta asiat todellisuudessa ovat ovat suomessa.. Asioita ainakin salataan hysteerisesti.. Taitaa "kaikki hyvin" kupla olla puhkeamassa..

    Äänestä

  • ****____-------- kirjoitti:

    Olisipa kiva saada tietää miten päin takapuolta asiat todellisuudessa ovat ovat suomessa.. Asioita ainakin salataan hysteerisesti.. Taitaa "kaikki hyvin" kupla olla puhkeamassa..

    Niin ja tähän lamaan syyllisiä ei etsitäkään todellisista syyllisitä, koska todelliset syylliset vierittävät syyn köyhien niskoille ja ansiokkaasti aivopesevät ns. omillaan toimeentulevia ja manipuloivat köyhyysrasismiin.
    Eivät päättäjät ole syyllisiä eivätkä ahneet rahaspekulantit vaan media on löytänyt oikeat syylliset.
    Ne ovat leipäjonoissa ruokaa jonottavat vähäväkiset ja ostareilla Suomiviinaa juovat alkkikset.

    Äänestä

  • oldmetall kirjoitti:

    Niin ja tähän lamaan syyllisiä ei etsitäkään todellisista syyllisitä, koska todelliset syylliset vierittävät syyn köyhien niskoille ja ansiokkaasti aivopesevät ns. omillaan toimeentulevia ja manipuloivat köyhyysrasismiin.
    Eivät päättäjät ole syyllisiä eivätkä ahneet rahaspekulantit vaan media on löytänyt oikeat syylliset.
    Ne ovat leipäjonoissa ruokaa jonottavat vähäväkiset ja ostareilla Suomiviinaa juovat alkkikset.

    Kohta väittävät että kasvavat leipäjonot ajoivat suomen konkurssiin.. :)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Raivostuttaa. kirjoitti:

Kotitaloni yhdeydessä toimii paikallisen seurakunnan ylläpitämä leivänjakopaikka. Asiakaskunnan tietäen tästä on aiheutunut melkoisia häiriöitä taloyhtiön liepeillä. Leivän jakoa on pari kertaa viikossa ja joka kerta saa olla todistamassa melkoista menoa. on humalaisten öykkäröintiä, kuseskellaan ja jopa ulostetaan talon pihamaalle. poliisi käy vierailulla vähän väliä. Myös talossa asuvat lapset pelkäävät. Lukuisista valituksista huolimatta toiminta saa jatkua. Olen ostanut asuntoni työllä ansaitulla rahalla ja huomioitavaa on myös että tämä vaikuttaa myös asuntojen arvoon.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu