Julkaistu: 29.11.2011 15:14
Venäjän ja Yhdysvaltain ohjuskilpikiista kärjistyy.
Presidentti Dmitri Medvedev ilmoitti tiistaina, että Kaliningradissa olevat ohjustutkat on asetettu taisteluvalmiuteen vastatoimena Yhdysvaltain suunnitteleman ohjuskilven uhalle.
Samalla Medvedev sanoi, että Venäjä on valmis sijoittamaan uudelleen taistelujoukkojaan.
Medvedev kertoi viikko sitten harkitsevansa Iskander-ohjusten sijoittamista Euroopan rajojen tuntumaan ja jopa vetäytymistä ydinaseiden rajoitussopimuksesta Startista, jos Yhdysvallat ei peräänny
Eurooppaan kaavaillun ohjuskilven rakentamisesta.
Yhdysvallat on vakuuttanut, ettei kilpeä ole suunnattu Venäjää vastaan. Medvedev vaatii kuitenkin Yhdysvalloilta enemmän kuin pelkkiä lupauksia.
STT-AF
Venäjä asetti Kaliningradin ohjustutkat taisteluvalmiuteen
70
1329
Vastaukset
- Täytyyhän Obaman
lunastaa Nobelin rauhanpalkinto. Sotaisat rauhanmiehet sen on monasti saaneet. Neegeri-pressa ei saa olla valkoisia huonompi.
- pakko mikä pakko
Onkos hänet muuten jo valittu vuoden mieheksi, kuten Hitler aikoinaan valittiin Time lehden toimesta?
- Tosi on
Ihan vihjeeksi katsokaas Googlen sateliittikuvia Venäjän rajoilla olevista lentukikohdista myös Suomen rajalla kentillä on paljon koneita. Eipä ollut samaa määrää koneita noin vuosi sitten.
- Pycb*
"myös Suomen rajalla kentillä "
Kerro tarkemmin ?
Petroskoi ei ole lähellä Suomen rajaa. Siellä on hävittäjiä, mutta ei kovin paljon. - Pycb*
Pycb* kirjoitti:
"myös Suomen rajalla kentillä "
Kerro tarkemmin ?
Petroskoi ei ole lähellä Suomen rajaa. Siellä on hävittäjiä, mutta ei kovin paljon.55 hävittäjää löytyi Petroskoista.
- Tosi on
Pycb* kirjoitti:
55 hävittäjää löytyi Petroskoista.
56 sain laskettua 28 oli Petroskoin etelä puolella olevalla kentällä näkyvissä.
- Tosi on
Pycb* kirjoitti:
"myös Suomen rajalla kentillä "
Kerro tarkemmin ?
Petroskoi ei ole lähellä Suomen rajaa. Siellä on hävittäjiä, mutta ei kovin paljon.VAI EI OLE? 200 km Luuletko kestävän kauan tuon matkan nyky hävittäjällä?
- Pycb*
Tosi on kirjoitti:
56 sain laskettua 28 oli Petroskoin etelä puolella olevalla kentällä näkyvissä.
"myös Suomen rajalla kentillä "
Mutta mitä tarkoitit ? Pieniä kenttiä on vaikea löytää, jos ei tiedä sijaintia. Pietarissa on myös, mutta muita en tiedä lähialueilla. - Tosi on
Pycb* kirjoitti:
"myös Suomen rajalla kentillä "
Mutta mitä tarkoitit ? Pieniä kenttiä on vaikea löytää, jos ei tiedä sijaintia. Pietarissa on myös, mutta muita en tiedä lähialueilla.Lotinapelto on yksi kenttä 28 konetta näkyvissä. pohjoisen kenttiä en ole katsonut vielä.
- Luule mitä haluat.
Tosi on kirjoitti:
VAI EI OLE? 200 km Luuletko kestävän kauan tuon matkan nyky hävittäjällä?
http://www.lykomorie29.ru/restoran.htm
Ei löytynyt kenttiä.
200Km ei ole rajalla, meidän mittapuumme mukaan. Venäläisillä on tuion suhteen omat mittansa, esim. maanoston suhteen.
Kiihdytkö toweri? :-)) - HORNETILLAKO ?
Tosi on kirjoitti:
VAI EI OLE? 200 km Luuletko kestävän kauan tuon matkan nyky hävittäjällä?
- hekottelija.
Tosi on kirjoitti:
56 sain laskettua 28 oli Petroskoin etelä puolella olevalla kentällä näkyvissä.
Hävittäjiä vai "hävittäjiä" eli fanerilennokkeja.
- A-hah
Jumaluusopin tohtori Arto Luukkanenkin oli huolissaan, kun kaksi vuotta sitten venäläisellä sotilaslentoasemalla oli laivue hävittäjiä niin kuin meillä Pirkkalassa, Rissalassa ja Rovaniemellä.
- Suomen rajalle
ne on siinnä mielessä hyvä sijoittaa että silloin aiheutetaan mahdollisimman vähän vahinkoa, siitähän vasta mekkala nousisi jos Venäjä sijoittaisi kaikki sotavoimansa Kiinan rajalle.
- että näin
Pycb* kirjoitti:
55 hävittäjää löytyi Petroskoista.
Lähes saman verran kuin koko suomen ilmavoimilla, vain Petroskoissa. :)
- 6t8y8r7kt
A-hah kirjoitti:
Jumaluusopin tohtori Arto Luukkanenkin oli huolissaan, kun kaksi vuotta sitten venäläisellä sotilaslentoasemalla oli laivue hävittäjiä niin kuin meillä Pirkkalassa, Rissalassa ja Rovaniemellä.
Ryssä on hyökännyt jo kerran tänne,eikä se ollut viimeinen kerta!!!!
- cnm
6t8y8r7kt kirjoitti:
Ryssä on hyökännyt jo kerran tänne,eikä se ollut viimeinen kerta!!!!
tarkoittanet rys-sää?
>>Kylmäsota taas?>>
pelkään että seuraava sota ei jätä ketään kylmäksi. tai siis jättää lopulta aika montakin.
"En tiedä, millä aseilla kolmas maailmansota soditaan, mutta neljäs maailmansota tullaan sotimaan kepeillä ja kivillä."
Albert Einstein- 9
Kävihän Einstein katsomassa hiroshimassa ja nagasagissa ww2 jälkeen mitä hänen keksimänsä pommit tekivät.
Oli kuulema erittäin kalpea ja katu kovasti että miksi pitikään keksiä moinen ase. - Hän ei tehnyt
9 kirjoitti:
Kävihän Einstein katsomassa hiroshimassa ja nagasagissa ww2 jälkeen mitä hänen keksimänsä pommit tekivät.
Oli kuulema erittäin kalpea ja katu kovasti että miksi pitikään keksiä moinen ase.atomipommia !
Julius Robert Oppenheimer (22. huhtikuuta 1904, New York City – 18. helmikuuta 1967, Princeton, New Jersey) oli yhdysvaltalainen fyysikko, joka osallistui maailman ensimmäisen ydinaseen kehittelyyn eli Manhattan-projektiin toisen maailmansodan aikana. Hän oli projektin johtava tiedemies, joka johti Los Alamosin huippusalaista ydintutkimuslaboratoriota.
Oppenheimer syntyi New Yorkissa. Hänellä oli juutalaissaksalaisia sukujuuria. J. Robert Oppenheimerin Katherine -aviopuoliso niinikään saksalaistaustainen, ja sukua jopa sotamarsalkka Wilhelm Keitelille.
J.R. Oppenheimer osoitti erikoista lahjakkuuttaan jo lapsena. Hän opiskeli laaja-alaisesti yliopisto-opintoja sekä Englannissa sekä Saksassa, Yhdysvaltain ohella. Myöhemmin hän oli luennoitsijana mm. Berkeleyn yliopistossa Kaliforniassa.
Oppenheimer joutui yhtenä monista epäamerikkalaisuutta tutkineen HUAC-komitean uhriksi. Hänellä todistettiin olleen vakava suhde Jean Tatlock-nimiseen naiseen, joka oli ollut kommunistipuolueen jäsen, ja se riitti tuomion pohjaksi: Oppenheimer menetti luotettavuusluokituksensa eikä loppuikänään päässyt koskaan enää tutkimaan omia salaisiksi luokiteltuja arkistojaan.
” Tiesimme että maailma ei tulisi olemaan entisensä. Jotkut ihmiset nauroivat, toiset itkivät. Suurin osa oli hiljaa. Mieleeni muistui säe Hindujen pyhästä kirjasta, Bhagavad-Ghitasta; Vishnu yrittää suostutella Prinssi Arjunaa suorittamaan velvollisuutensa ja tehdäkseen vaikutuksen häneen, muuntautuu monikätiseen muotoonsa ja sanoo ’Nyt minusta on tullut Kuolema, maailmojen tuhoaja.’ Uskon että me kaikki ajattelimme niin, tavalla tai toisella.
- Olematon eu
"......jos Yhdysvallat ei peräänny
Eurooppaan kaavaillun ohjuskilven rakentamisesta."
Europhalta nyt kukkaa ei kysykkää mithää-----------:( - Tosi on
Pohjoisesta Kannakselle olevilla kentillä näkyvissä 175 hävittäjää. Titovkan kentältä ei saa tarkennettua kuvaa Googlesta.
- Venäjä sensuroi
Titovkassa on ilmeisesti strategisia pommikoneita eikä pelkkiä hävittäjiä?
- YLIL
Ja mitkähän sotilaslentoasemat ovat kyseessä?
- Tosi on
YLIL kirjoitti:
Ja mitkähän sotilaslentoasemat ovat kyseessä?
No tässä muutama: Veshcheva (salattu ei näy) ,Lotinapelto, Safonovo-1, Severromonsk 3, Kilp uavr, Titovvka (sal) ja Sevrsnyaya. Kannaksella on myös taisteluhelikopterikenttä Viipurista Pietariin päin.
- Venäjä näyttää
ettei Valkoisen talon kulttuuri-imperialistien roskajoukko määräile heitä.
- 747474
Aikuiset ihmiset sotaa leikkimässä. Hävetkää, Obama ja muut armeijaan uskovat!
- Lähtö Tässä Lähestyy
Isot pojat ne siellä leikkivät pyssyillän - toivottavsti muistavat, että ne eivät ole leikkipyssyjä.
Nuo pojat ovat Breiviikin klooneja, sairastavat paranoidista skitsofreniaa...!!! - Tarkka poika
Venäjän vaalit on viikoloppuna, joten Putinin täytyy vähän lavastaa uhkatilanetta tuloksen parantamiseksi.
- ÄLYSSÄKÖ VIKAA ?
"Venäjän ja Yhdysvaltain ohjuskilpikiista kärjistyy.
Presidentti Dmitri Medvedev ilmoitti tiistaina, että Kaliningradissa olevat ohjustutkat on asetettu taisteluvalmiuteen vastatoimena Yhdysvaltain suunnitteleman ohjuskilven uhalle" - Tarkka poika
ÄLYSSÄKÖ VIKAA ? kirjoitti:
"Venäjän ja Yhdysvaltain ohjuskilpikiista kärjistyy.
Presidentti Dmitri Medvedev ilmoitti tiistaina, että Kaliningradissa olevat ohjustutkat on asetettu taisteluvalmiuteen vastatoimena Yhdysvaltain suunnitteleman ohjuskilven uhalle"Ohjustutkat on asetettu taisteluvalmiuteen vastatoimena Yhdysvaltain suunnitteleman ohjuskilven kuvitellulle uhalle.
- ÄLYSSÄKÖ VIKAA ?
Tarkka poika kirjoitti:
Ohjustutkat on asetettu taisteluvalmiuteen vastatoimena Yhdysvaltain suunnitteleman ohjuskilven kuvitellulle uhalle.
"Presidentti Dmitri Medvedev ilmoitti tiistaina"
Onko Putin Medvedevin holhooja ? - Tarkka poika
ÄLYSSÄKÖ VIKAA ? kirjoitti:
"Presidentti Dmitri Medvedev ilmoitti tiistaina"
Onko Putin Medvedevin holhooja ?On, vieläpä viran puolesta.
- On varmaan se
Stubb kanssa nyt onnellinen kun on jenkkien pers$e nuoltu puhtaaksi. http://www.google.com/webhp?hl=fi#q=iskander ohjus&hl=fi&site=webhp&prmd=imvns&ei=zRrVTvXyEsza4QSAlMjBAQ&sqi=2&start=10&sa=N&bav=on.2,or.r_gc.r_pw.,cf.osb&fp=3ff674ed779329e4&biw=1920&bih=975
Kyllä nyt kelpaa olla Eu:n ytimessä ja jenkkien suosiossa kun puolet maapallon ydinaseista on suunnattu Suomeen. Entä lentotukialus Syyrian lähistölle?
Venäjän aseidenkalistelu ei suinkaan rajoitu tuon "rauhamereksikin" kutsutun Itämeren raiskaamiseen, vaan ikäänkuin kerjäten verta nenästään se aikoo lähettää sota-alusyhdistelmän Syyrian "epäselvän" tilanteen rauhoittamiseksi!
Alkaako Harmagedon siinnellä taivaanrannalla?- Mitä se meille
kuuluu vaikka kaikki alukset olis Syyrian rannikolla?
- Deadlift
Ryssä on ryssä vaikka voissa paistaisi !
Suomalaiset NATOintoilijat unohtavat seuraavan seikat jota poliitikot eivät kerro.
Venäjän ydiniskuvoimasta noin 60 prosenttia on Kuolan niemimaalla. Sen sotavoiman turvaamiseksi mahdollisessa yhteenotossa NATON ja VENÄJÄN välillä en haluaisi olla SUOMINATOSSA, koska Pohjolan alue on tuhottava huom! eio päivissä vaan tunnissa, jotta turvataan Venäjän Kuolan sotavoiman toiminta. Tätä ei suomalaisille kyllä ole missään tiedotusvälineessä kerrottu. Raja Venäjän kanssa on syytä pitää kunnossa ja hyvät välit Venäjään. Jos Suomi liittyy Natoon on kaikkien fiksujen ihmisten syytä palauttaa sotilaspassi pois. Suomen upseeristo on kuin leikkiukkoja eikä mitään upseereita. Wahlroosin upseerit ovat housuun paskantavaa porukkaa eli sitä jolla CV vaín merkitsee jotain - sivistys puuttuu kuten Wahlroosiltakin. Se sydämen sivistys meinaan. USAta ei kiinnosta Suomi pätkääkään kun ei ole öljyä vain Suomalaisista tulee sodassa hyvää jalkaväkeä teuraaksi kuin sikoja vietäisiin. Totta kai Venäjä nostaa valmiutta NATON intoillessa uusi tukikohtia ja ohjuspuolustusta. Se on suunnattu Venäjää vastaan vaikka muuta USA kätyreineen väittää.- Ite Saatana 666
"Pohjolan alue on tuhottava huom! eio päivissä vaan tunnissa, jotta turvataan Venäjän Kuolan sotavoiman toiminta. "
Pitää paikkansa. Juurikin näin. Riippumatta siitä kuuluuko Suomi Natoon tai ei, joten on viisainta kuulua Natoon, koska se korottaa Suomeen kohdistettavan sotilaallisen painostuksen kynnystä.
"Raja Venäjän kanssa on syytä pitää kunnossa ja hyvät välit Venäjään."
Tottahan toki, mutta Natoon kannattaa kuitenkin liittyä kaiken varalta. Puolueettomuutta ei itänaapuri ole koskaan kunnioittanut.
"Wahlroosin upseerit..."
No mistä se Nalle tähän nyt tupsahti? Naton vastustaminen taitaa kuulua siihen samaan epämääräiseen syyllistämisen, epäluulon ja suoranaisen vihan piiriin, mistä kumpuaa persujen suosio. Kaikki on jonkun vika, wahlroosin, mamujen tai jonkun ja kaikkea vastustetaan ei oikein tiedä miksi mutta kun se on herrojen vika kuitenkin.
"Se sydämen sivistys meinaan"
Jeah. Sinulla tuota piisaakin :) - USA:lla ei ole
Ite Saatana 666 kirjoitti:
"Pohjolan alue on tuhottava huom! eio päivissä vaan tunnissa, jotta turvataan Venäjän Kuolan sotavoiman toiminta. "
Pitää paikkansa. Juurikin näin. Riippumatta siitä kuuluuko Suomi Natoon tai ei, joten on viisainta kuulua Natoon, koska se korottaa Suomeen kohdistettavan sotilaallisen painostuksen kynnystä.
"Raja Venäjän kanssa on syytä pitää kunnossa ja hyvät välit Venäjään."
Tottahan toki, mutta Natoon kannattaa kuitenkin liittyä kaiken varalta. Puolueettomuutta ei itänaapuri ole koskaan kunnioittanut.
"Wahlroosin upseerit..."
No mistä se Nalle tähän nyt tupsahti? Naton vastustaminen taitaa kuulua siihen samaan epämääräiseen syyllistämisen, epäluulon ja suoranaisen vihan piiriin, mistä kumpuaa persujen suosio. Kaikki on jonkun vika, wahlroosin, mamujen tai jonkun ja kaikkea vastustetaan ei oikein tiedä miksi mutta kun se on herrojen vika kuitenkin.
"Se sydämen sivistys meinaan"
Jeah. Sinulla tuota piisaakin :)Euroopassa mitään tekemistä. Hevonvituun vaan ja te suomensyöjät pois Suomesta, tai teidät on suljettava vankilaan, kuten kommarit ennen sotaa suljettiin.
Siis suomensyöjä kokkareet ulos Suomestamme heti !
T: PerSu*
Suomensyöjät minkkien rehuksi, jos eivät ymmärrä häipyä ! - Ite Saatana 666
USA:lla ei ole kirjoitti:
Euroopassa mitään tekemistä. Hevonvituun vaan ja te suomensyöjät pois Suomesta, tai teidät on suljettava vankilaan, kuten kommarit ennen sotaa suljettiin.
Siis suomensyöjä kokkareet ulos Suomestamme heti !
T: PerSu*
Suomensyöjät minkkien rehuksi, jos eivät ymmärrä häipyä !Kalahti aika hyvin :)
- US out of EU
"USAta ei kiinnosta Suomi pätkääkään kun ei ole öljyä..."
Juuri näin, mutta tämä ei mene näille Karjala takaisin Natolla-idiooteilla
e kalloon.
Usa oli sitoutunut puolustamaan armeijatonta Nato-maa Islantiakin, mutta niin vain siellä ollut Usan hävittäjäkalusto siirrettiin Irakiin öljylähteitä vartioimaan ja tukikohta suljettiin.- Ite Saatana 666
"Juuri näin, mutta tämä ei mene näille Karjala takaisin Natolla-idiooteilla
e kalloon"
Vähät minä Karjalasta kun saisi tämän jäljellä olevan Suomen turvattua. Näitä Naton vastustajia ei tunnu vaan kotimaan turvallisuus kiinnostavan. - PerSu*
Ite Saatana 666 kirjoitti:
"Juuri näin, mutta tämä ei mene näille Karjala takaisin Natolla-idiooteilla
e kalloon"
Vähät minä Karjalasta kun saisi tämän jäljellä olevan Suomen turvattua. Näitä Naton vastustajia ei tunnu vaan kotimaan turvallisuus kiinnostavan."Näitä Naton vastustajia ei tunnu vaan kotimaan turvallisuus kiinnostavan."
On aivan sama, kiinnostaako sinua vai ei. Sinä et ainakaan ymmärrä mitään. Mikään sotilasliitto ei turvaa Suomea. Paras turva on asialliset suhteet naapureihin. Kun suhteet on hyvät ja asialliset, ei meillä ole vihollisiakaan. Geopoliittinen asmamme on aina sama. Venäjä on naapurimme, ei vihollisemme. Jo liittyisimme NATO:n, meidät katsottaisiin, vihollisten liittolaisiksi. NATO ei meitä pysy suojaamaan. Eihän NATO puuttunu asioihin, kun kaksi NATO-maata soti keskenään. Asiat menivät omalla panoillaan, eikä NATO:lla ollut mitään aihetta puuttua tilanteeseen.
"Hae viholliset kaukaa ja ystävät läheltä" J.K.Paasikivi (kok) - Ite Saatana 666
PerSu* kirjoitti:
"Näitä Naton vastustajia ei tunnu vaan kotimaan turvallisuus kiinnostavan."
On aivan sama, kiinnostaako sinua vai ei. Sinä et ainakaan ymmärrä mitään. Mikään sotilasliitto ei turvaa Suomea. Paras turva on asialliset suhteet naapureihin. Kun suhteet on hyvät ja asialliset, ei meillä ole vihollisiakaan. Geopoliittinen asmamme on aina sama. Venäjä on naapurimme, ei vihollisemme. Jo liittyisimme NATO:n, meidät katsottaisiin, vihollisten liittolaisiksi. NATO ei meitä pysy suojaamaan. Eihän NATO puuttunu asioihin, kun kaksi NATO-maata soti keskenään. Asiat menivät omalla panoillaan, eikä NATO:lla ollut mitään aihetta puuttua tilanteeseen.
"Hae viholliset kaukaa ja ystävät läheltä" J.K.Paasikivi (kok)"Venäjä on naapurimme, ei vihollisemme. Jo liittyisimme NATO:n, meidät katsottaisiin, vihollisten liittolaisiksi."
Suomi on julistanut itsellään olevan Nato-option, siis liittyvänsä tarpeen tullen Natoon (jos vain ottavat). Tämä on vallitseva politiikka. Näin ollen Venäjän katsannossa Suomi on de facto länsiliiton jäsen ja sotilaallisessa konfliktissa Suomea kohdellaan sen mukaisesti.
Olennainen pointtini on tuoda esiin puolueettomuusharha:
1. Suomi ei ole puolueeton.
2. Vaikka olisi, itänaapuri ei sitä kunnioittaisi tosi paikan tullen. Ei ole ennenkään kunnioittanut.
Kyllähän siellä idässä milloin mikäkin kentsu komennetaan ärhentelemään että Nato-jäsenyys huonontaisi suhteita, kun Suomen hyödylliset idiootit niin auliisti viestiä toistavat. Totuus vain taitaisi olla toisenlainen, Venäjällä on maarajaa Naton kanssa jo vaikka huru mykky, eikä esimerkiksi Norjan kanssa ole suurempia kärhämiä ollut, vai onko muka? Vastaavasti Suomen puolueettomuus ei ole millään tavalla estänyt Iskander-ohjusten sijoittamista lähialueillemme ja Kuolan alueen sotavoimien vahvistamista.
Oliskohan jo aika tunnustaa että Venäjä ajattelee kuin suurvalta, eikä siinä Suomen "puolueettomuus" tai "hyvät suhteet" auta toden tullen yhtään mitään. Ja oliskohan aika myös tunnustaa reilusti, että yksin emme pärjää. PerSu* kirjoitti:
"Näitä Naton vastustajia ei tunnu vaan kotimaan turvallisuus kiinnostavan."
On aivan sama, kiinnostaako sinua vai ei. Sinä et ainakaan ymmärrä mitään. Mikään sotilasliitto ei turvaa Suomea. Paras turva on asialliset suhteet naapureihin. Kun suhteet on hyvät ja asialliset, ei meillä ole vihollisiakaan. Geopoliittinen asmamme on aina sama. Venäjä on naapurimme, ei vihollisemme. Jo liittyisimme NATO:n, meidät katsottaisiin, vihollisten liittolaisiksi. NATO ei meitä pysy suojaamaan. Eihän NATO puuttunu asioihin, kun kaksi NATO-maata soti keskenään. Asiat menivät omalla panoillaan, eikä NATO:lla ollut mitään aihetta puuttua tilanteeseen.
"Hae viholliset kaukaa ja ystävät läheltä" J.K.Paasikivi (kok)Vooi voi seurasitko yhtään 2007 Virossa ''patsasjupakkaa'' Hyvä ystävämme olisi tepastellut Tallinnaan tankkien kanssa. Mutta kysymys kuuluukiin miksi ei? koska Viro kuuluu Natoon, satuin olemaan virossa just kyseisenä aikana ja kas kummaa kun Laituriin ajaakin ihan vahingossa Naton (Usan) lipun alla vähän isompaa alusta, ja laivojen sisällön voit itse vain arvailla. Toi meidän suuri naapurikansamme on niin suuria kusipäitä joita ei maailmasta toisia löydy....vaikka voissa paistais.....puukottaa takuuvarmasti selkään...
- ajattelija123
Joo joo, ei tietenkään mitkään ohjuskilvet voi olla suunnattuja Venäjälle varsinkin kun katsoo karttaa; aika ahkerasti Venäjän rajan tuntumaan ovat jenkit asettaneet sotakalustoaan. Ei ihme, että Kremlissa alkoivat hälytyskellot soimaan.
Venäjä toimii reilusti; viekää te sotakalustonne pois, niin viedään mekin. Jenkit eivät jostain syystä tähän suostuneet. Hmm, siinä herää pakostakin epäilyksiä jenkkien aikeista.- Ohjuskilpi....
Yhdysvaltain ohjuskilpi Puolassa on suunniteltu nimenomaan Iranin hyökkäyksen varalle, siihen liittyy myös tutka-asema Tsekinmaalla.
Siis Iranin hyökkäystä vastaan!
Kuka uskoo moista? - USA:lla ei ole
Ohjuskilpi.... kirjoitti:
Yhdysvaltain ohjuskilpi Puolassa on suunniteltu nimenomaan Iranin hyökkäyksen varalle, siihen liittyy myös tutka-asema Tsekinmaalla.
Siis Iranin hyökkäystä vastaan!
Kuka uskoo moista?Euroopassa mitään tekemistä. Hevonvituun vaan ja te suomensyöjät pois Suomesta, tai teidät on suljettava vankilaan, kuten kommarit ennen sotaa suljettiin.
Siis suomensyöjä kokkareet ulos Suomestamme heti !
T: PerSu* - Ite Saatana 666
USA:lla ei ole kirjoitti:
Euroopassa mitään tekemistä. Hevonvituun vaan ja te suomensyöjät pois Suomesta, tai teidät on suljettava vankilaan, kuten kommarit ennen sotaa suljettiin.
Siis suomensyöjä kokkareet ulos Suomestamme heti !
T: PerSu*Argumentoinnin taso taattua Naton vastustajien luokkaa :)
Persujen mielestä kaikki ongelmat ratkeavat sillä että jokin porukka ajetaan maanpakoon. Kuinka älyllistä :)
- Pirullinen ase
"Medvedev kertoi viikko sitten harkitsevansa Iskander-ohjusten sijoittamista Euroopan rajojen tuntumaan ". Oletko varma ettei kyseessä ole kebab-ohjus: Iskender kebab. Jospa Venäjä ampuu miljoonia tonneja Iskender kebabia Eurooppaan: ihmiset syövät himoissaan itsensä hengiltä. Silloin on vapaa käynti Eurooppaan, jonka katuja koristavat turkinpippurit ja suolakurkut.
- JK
VAI NIN
- iskenderi
Ei pidä syödä kebabia juuri ennen moskeijaan menoa, jos joku rukoilee takanasi
- asd
ASdfghjklöä'yuhuhuhuhuhuhuhuhuhuhgluyhxgtfffffff yjibn,p yijo vpöädf ghjhy en edes tiiä mikä on nato
- Tule käymään ?
Olen täällä os. 3/4. Kuulin että olet kakkosella ja voit liikkua.
Terv. "HulluHenry"
- raakkuna1
Amerikka siis on halukas asettamaan "Ohjuskilven" Euroopan maiden suojaksi, ja tottakai se sisältää myös sotilaallisen uskottavuuden, eli puolustavan iskuvalmiuden ohjuksilla, sellainen on Naton luonnollista toimintaa länsivaltoja puolustaessaan.
Mutta on jotenkin outoa tuo Venäjän ylimmän johdon ajattelu, että vaativat ohjuskilven purkamista länsimaiden yltä, ja kokevat sen uhkaksi Venäjää kohtaan. Hoop. Eihän kukaan ole hyökkäämässä venäjälle. Salut. - varjoon suojaan
huh huh, taitaapa olla tulossa kovat ajat. Pistäännyn kaupassa ostamassa ruokaa varmuuden vuoksi ja piiloudun isäni rakentamaan perunakellariin.
- pullistelua
Pullistelua ja profiilin korottelua. Venäjän vale-pomo tekee sisäpolitiikkaa ulkopolitiikalla.
- Tekee kyllä, mutta
ohjuksia lisätään Kalingradissa, se on varmaa.
Obamalla olisi ollut(on vieläkin?) mahdollisuus lopettaa kylmäsota, mutta hän haluaa sen aloittaa uudestaan.
Eräs somali (sivistynyt!) kysyi minulta, ennen USA:n presidentin vaaleja: Uskotko, että Obamasta tulee parempi presidentti ? Vastasin, että luulen niin. Hän sanoi, että tulet näkemään. "Jokainen USA:n presidentti jatkaa edellisen työtä. Mikään ei tule muuttumaan paremmaksi." Nyt uskon, että hän oli oikeassa. Mikään ei muuttunut paremmaksi USA:ssa. Sotakierre jatkuu. Odotellaan, kuka on seuraavana, hyökkäyksen kohteena. Iran vai Syyria ? - raakkuna1
Nimimerkki "pullistelua" sisältää lyhyessä kannanotossa kolme tärkeää asiaa, ensinnäkin "Pullistelua ja profiilin korottelua" on varsin tavallista venäläisten osallistumista kansainväliseen politiikkaan, joka ei ole rakentavaa missään mielessä. Ja toinen on "Venäjän vale-pomo" niin onhan se Putin, vaikka venäläiset välillä jopa kammoavat koko kaveria, ja haluaisivat nähdä jonkun muun Kremlin korkeimmassa asemassa. Ja todellakin ulkopolitiikka on näyttämö, jossa osoitetaan kyvykkyys kansallisena Johtajana. Joop.
- ehkä näin
Onko mahdollista että Venäjänkoneetovatnäillä kentillä koska Suomi ei niitä aio pommittaa ja Suomi on edessä estämässä Naton pommitukset jos nato ei halua loukata Suomen ilmatilaa sen täytyy hyökätä itämereltä jollloin Venäjällä on pieni vartioitava alue.
- Ite Saatana 666
Ei Venäjä usko Suomen estävän Naton lentoja, jos lentääkseen ovat. Ja on siinä oikeassa.
Siitä pitäisi vain vetää Suomessakin johtopäätökset...
- Kansa pää pensaassa
Venäjän varustautuminen on syy Suomen liittyä Natoon.
- vai einstain oikee
Mistä näitä ruudinkeksijöitä riittää!!!!!!!!!!! Vai keksi Einstein ydinaseen!!.......voi vinetto mitä juttuja!! Ku lukee näitä tekstejä niin hemmetti mitä roskajuttuja!! Joskus kannattaisi ottaa asioista selvää ennenkuin laukoo älyttömyyksiä....toisaalta onhan noita huvittavaa lukea....Asiaan .........eiköhän venäjällä ole asearsenaalia sen verran että pääsee täsmäiskuilla iskemään hetkessä suomen armeijan ytimeen ja tuhomaan sen täysin pitkien matkojen päästä!! Tuskin tässä enään rynkyllä lähtään lumihankeen makoilemaan vuosikausiksi jos nyt yleensäkin jokin uhka suomella on!!
- juyrre
No missäs näitä mainitsemiasi ohjuksia käytetään? Tietääkseni nykysodissa ei ole niitä käytössä, joten miksi niitä ohjuksia meille ammutaan.
Taitaa tuolla Afganistanissa vielä olla rynkyt käytössä, vai!
- varjoon suojaan
Ostin näkkileipää ja eineksiä ja jos nuo teidän kertomat jutut pitävät paikkaansa, niin ainakin minä tulen säilyttämään henkeni. PS: kaksikymmentä kiloa ostin myös perunoita.
Nyt menen perunakuoppaan odottelemaan - hei vaan tutut & tuntemattomat.- einato
No Nato voitti paimentolaiset puolessa vuodessa pommittamalla, että kyllä se niille pärjäsi. Mutta ei Suomen kannata silti liittyä, korkeintaan pääsisimme taistelutantereeksi josta ei paljon jäis kerrottavaa ydinaseitten jäljiltä. Paras olla väleissä - sitä sanotaan viisaudeksikin.
- ffffffffffffffffffff
Iskender kepappia piippuun.pooj.
Ammutaan ne turkinpippurit myös sinne turkstaniiin,saavat syötävää.pooh. - EL.a . K:IM
Kylmäsota taas?
Miten tollainen edes ylittää uutiskynnyksen.
Eikö sen ohjuskilven tarkoitus ole juuri se, että ihan sama, mihin siirtävät ohjuksiaan.
Isot pojat vaan taas kiukuttelevat, että mulla on isompi kuin sulla.
Tai ainakin isompi kuin naapurillasi. - Haahahhahahhahahah!
Mikä on Tolla ? Ei löytyne suomenkielen supstantiiveista. Tollo on tutumpi ja tarkoittanee sinua ?
Eikö sen ohjuskilven tarkoitus ole juuri se, että ihan sama, mihin siirtävät ohjuksiaan.
Kysytkö vai etkö tiedä ?
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse564214SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo2874108Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?
Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv1483606Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky923535Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä773065Korpelanvaara
Korpelanvaaran alle tulee uusi hevosurheilu keskus monen miljoonan investoinnit312457Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?
Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv361875Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575681773Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.161743- 371670