On liikakansoitus. Väestönkasvu on ollut exponentiaalista jo ainakin sata vuotta. Pyytäisin kaikkia vakavasti miettimään kuinka sitä voitaisiin vähentää tai kääntää se negatiiviseksi.
Maapallon pahin ongelma pitkällä aikavälillä
tt 978678
5288
0Äänestä
Vastaukset 5
Vanhimmat
Heipä hei ja kiitos!
Yksi sellainen tuli mieleen, että luonto hoitaa homman, mutta se ei käytännössä oikein toimi. Liikakansoitus on kaikkien maiden asia. Niinpä pitää ensin hankkia kynä ja paperi, joilla kerätään jokaisen maan allekirjoitus väestönkasvun vähentämiseksi tehtyyn sopimukseen. Jokaisesta maasta valitaan edustajia, jotka kokoontuvat yhdessä. Suunnitelma on tämä:
1. Pidetään vuosittain maailmanlaajuinen äänestys ensin siitä onko väestönkasvu ongelma
2. -||- jossa jokainen kyllä- äänen antanut kertoo oman ehdotuksensa (näin saadaan ideoita ja paljon. Joka vuosi yhä enemmän, koska väestö luonnollisesti kasvaa.
3.Tehdään ideoista totta
Esimerkki-ideat ja velvoitteet:1. Kansoitetaan maat, meret ja ilmat
2. Tilan etsintä ja luonti
3. Kehitetään teknologiaa, jolla mikä tahansa idea toteutuu
4. Jokainen on valmis uhrauksiin
5. Lähdetään Marssiin ja kuuhun ja myöhemmin pidemmällekin
6. Annetaan luonnolle ohjat hetkeksi, niin alkaa tapahtua
7. Lyhennetään ihmisten elinikää väkisin, käyttäen lääkkeitä ja muita keinoja
8. Jalostetaan ihminen paremmaksi geeniteknologialla
9. Karsitaan turhaa tilankäyttöä: Päihdepellot ruokapelloiksi
10. Rajoitetaan syntymien määriin: tietyt määrät/maa/vuosi
Jos tästä oli apua niin kiitos, ja jos tästä oli apua niin kehitä näitä ideoita mahdollisimman pitkälle, itse teen myös parhaani
Paras keino hillitä väestönkasvua on koulutus, erityisesti tyttöjen. Kun lapset saavat tekemistä ja aivojumppaa, raskaus ja vauvat eivät ole päällimmäisenä mielessä. Koulutuksen jälkeen tulisi tarjota töitä ja perhesuunnittelua. Miehille tulisi opettaa kondomin käyttö ja niitä pitäisi olla helposti saatavilla kioskeilla jne.
Länsimaalaisten tulisi vähentää kulutusta. Kasvissyönnin pitäisi yleistyä. Autoilua voisi verottaa. Johan loppuisi se huvikseen kruisailu!
Joissakin maissa pitäisi ottaa yhden lapsen politiikka käyttöön. Kiina otti sen käyttöön hiukan liian myöhään. Energiaa pitäisi tuottaa uusiutuvilla muodoilla.
Paavin paksuun kalloon pitää saada taottua, että ehkäisy EI OLE synti. Paavi pitää saada julistamaan, että Jumalan käsky "lisääntykää ja täyttäkää maa" on nyt täytetty viimeistä piirtoa myöten ja on menty jo överiksikin ja Jumalan uusi ilmoitus, jonka hän sai ilmestyksessä kuuluu: "Lisääntykää vain kohtuudella, älkääkä tekö lapsia, joita ette kykene elättämään"
Paras keino hillitä väestönkasvua on sota. Tarpeeksi iso, ja tarpeeksi usein.
Kehitetään poikia tuottavia hedelmällisyyshoitoja ja karsitaan tyttöjen määrää kaikin mahdollisin keinoin, mitä mitä vähemmän synnyttäjiä, sen vähemmän syntyviä, ja yksi nainen voi tuottaa vain yhden lapsen, harvoin enemän , yhdeksää kuukautta kohti, yksi mies ehtii siittämään vaikka sata!
Suositaan myös naisten moniavioisuutta, ei miesten. Mieshän pukkii paksuksi koko haaremin, olkoot vaikka viis tai kymmenen naista, mutta nainen ei saa edes kymmenen miehen avulla kuin sen yhden kakaran vuodessa!