Miksei jt tupakoi?

Yksi syy on lähimmäisenrakkaus...

Tupakka valtaa pellot ja metsät

Tupakan viljelyllä ja tupakkatuotteiden valmistuksella on suora vaikutus luontoon sekä paikallisen väestön elinkeinoihin ja ravitsemustilanteeseen.

Viljely vaatii paljon vettä ja maa-alaa, eikä se tuota ravintoa kenellekään.

Metsää kaadetaan,
jotta tupakan kuivattamiseksi ja aromatisointiin saadaan polttopuuta.

Metsien kaataminen jouduttaa ilmastonmuutosta,
köyhdyttää maaperää ja synnyttää autiomaita.
16100
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

älä puhu paskaa. ei jt lähimmäisenrakkauden takia ole polttamatta. se on polttamatta koska se on seurassa kiellettyä ja siitä erotetaan. hyvä tietysti ettei tupakoida joka tapauksessa.

jt:n lähimmäisenrakkaudesta antaa osviittaa se että hän karttaa eronneita läheisiään ja on valmis antamaan läheisensä jopa lapsensa kuolla veriopin takia ettei itse menettäisi paratiisipaikkaansa.

ihan turha jt:n ottaa mitään kunniaa itselleen. maailmallisissa on ihan yhtä hyviä ihmisiä ellei parempiakin. ihmisen lähimmäisenrakkaus ja moraali kun ei vaadi mitään uskontoa toimiakseen.

Äänestä

Lopettamisen hyödyt .
Tupakoinnin lopettamisen hyödyt tuntuvat nopeasti vaikka olisikin polttanut iät ajat. Jo 2-12 viikossa elimistön verenkierto paranee,
5 vuoden kuluttua lopettamisesta sydänkohtauksen vaara on vähentynyt puoleen tupakoitsijoihin verrattuna ja 10 vuoden kuluttua sydänkohtauksen riski on koskaan tupakoimattoman tasolla. Kannattaa myös muistaa, että lopettaja säästää myös selvää rahaa.
Lopettaminen kannattaa aina.

Lähimmäisenrakkaus on myös hyvä motiivi lopettaa,
on sitten uskis tai uskonnoton :)
WHO on luokitellut nikotiinin kovaa riippuvuutta aiheuttavaksi keskushermostomyrkyksi.

Jotkut kokaiinista irti päässeet ovat medioissa kertoneet että tupakkariippuvuudesta oli vaikeampi päästä irti kuin tupakasta.

Tupakka on huume.Faktaa.
Tupakoitsijat ovat pahasti riippuvaisia huumeestaan. Fakta.

Äänestä

Lähimmäisenrakkaus siis yksi syy.
Paras syy löytyy myös Raamatusta;

2.Korinttolaisille
"7 Sen tähden, rakkaat, koska meillä on nämä lupaukset,
puhdistautukaamme kaikesta lihan ja hengen saastutuksesta ja täydellistäkäämme pyhyys Jumalan pelossa."

Tupakointi on aivan kirjaimellisesti ruumiin eli lihan saastutusta.
Tervakeuhkot tietävät sen....
Voiko kristitty siis tupakoida,
ja sanoa noudattavansa Raamatun ohjeita?

Jos tupakka on rakkaampi kuin Jumala?
Jos huume on rakkaampi kuin oma terveys, ei ole asiat hyvin.....

Äänestä
  • Jos tuppakka on noin syntiä, niin miksi jt papparaiset lihoavat liikaa syömällä. Eikö se ole syntiä? Viinaakin taitaa tulla maiteltua.

    Äänestä

Veli kaiken tietävä. Eikö tähän kannattai laitta Raamatun paikka selityksesi tuoksi!

Äänestä

Tuo on totta, tupakka tappaa ja saastuttaa.
Tupakka-tonnin kuivaamiseen tarvitaan pelkästään jo 55 tonnia poltettua-puuta! Eli tupakka-bisnes on yksi luontoa kuluttavimmista toimi-aloista.
Tupakka-teollisuuteen on näistä faktoista huolimatta sijoittanut mitä erikoisemat yhteisöt, jopa sellaiset joiden sisällä vastusteaan kyseistä tapaa, miksi, no siksi koska tupakka-bisnes on hyvin tuottoisaa.
No metsiä tuhoaa myös mm. paperi-teollisuus, niin wc-paperin,,kuin myös omalta osaltaan sanomalehti ja muunkin lehti-tuotantoa ja lehtien käyttöä suosiva toiminta.

Olen itse tupakoinut varmaan tuollaiset n. 30 vuotta, eli ansaitsen siinä suhteessa(kin) kuoleman tuomion.
Koen kuitenkin että kaikkein tuhoavinta toimintaa ihmiselle on epä-rehellisyys itseään ja siten muita kohtaan.
Välinpitämättömyys totuudellisuudesta kantaa myös epä-rehellistä laajempaa toimintaa.
Jehovan Todistajien toiminta, silloin kun heidän toimestaan levitetään Raamattuun ja sen tulkintoihin perustuvia epä-tosia väittämiä(jotka pystytään kumoamaan epä-tosiksi!), tai/ja kun niillä väitteillä(valheilla) pidetään Jt-systeemiä julmastikin yllä,,, on myös sellaista.

Äänestä
  • Tupakoitsija pilaa keuhkojaan ja järjestön todistaja pokkuroi järjestönsä otteessa, vaikka he todistettavasti osaisivat miten hyvin lukea. Ei siis ole kyse lukutaidosta, vaikka lopputuloksen kannalta sillä ei olekaan merkitystä.

    Äänestä

  • lukeminen tusin tähän liittyy. osaahan jt lukea mutta hän ei taas ymmärrä lukea rivien välistä että vt-seura valehtelee hänelle hyvin monessa asiassa.

    tupakointi on haitallista mutta niin on moni muukin asia. älä kuitenkaan vetoa mediaan kun et sitä tee silloinkaan kun se esittää kriittisiä ajatuksia vt-seurasta

    Äänestä

  • mutta, muuta. Eihän jt saa paljon vilkuilla mediaa?

    Äänestä

  • Outo asia kirjoitti:

    mutta, muuta. Eihän jt saa paljon vilkuilla mediaa?

    No mutta:
    Teokrattisessa koulussahan todistajia surastaan käsketään lukemaan uutisia.
    miten muuten he osaisivat puhua maailman olosuhteista ovilla?

    Liittää tapahtumat pian ;D tulevaan Harmaan?
    Tietäisivät maanjäristyksistä, nälänhädästä,
    vesipulasta, maapallon globaalista saastumisesta,
    aavikoiutmisesta,
    ilmastopakolaisuudesta jne?
    Mediastahan nämä tiedot tulevat.

    Netistä saa aamulla tuoreet tiedot, joista voi ovilla sitten keskustella ;D
    Monilla todistajilla media kulkee mukana läppärissä ja puhelimessa.

    Äänestä

Kehitysmaissa tupakointi lisääntyy.
lukutaidottomien keskuudessa eniten...

Aliravittu keho , immuniteetti muutenkin heikko,
ja tupakkatehtaat koukuttavat nämä lukutaidottomat rassukat orjuuttavaaan tapaan.

Vanhemmat laittavat tupakkaan rahat joilla pitäisi ostaa lapsille ruokaa,
ja sitten länsimaitten pitää avustaa näitä nälkäänkuolevia lapsia,
kuten tälläkin palstalla kerrotaan.
Aikamoinen yhtälö ratkaistavaksi.

Maapallon ekologiaan vaikuttaa metsien hakkuu tupakan tuottamiseksi,
ja nälkäisten määrä lisääntyy.
Tupakkatehtaat saisivat ruokkia ne ne nälkäiset?

Äänestä

*itsetuhoiset ihmiset tupakoivat*

Lisäisin siihen lähimmäisistään piittaamattomuuden.
Ja sen tosiasiasta piittaamattomuuden että tupakkaviljemillä käytetään kasvismyrkkyjä ja lapsityövoimaa...

Tupakkaviljelmien työntekijät maksavat terveyden menetyksellä
-hengelläänkin-
siitä, että tupakoiva saa tyydyttää
nikotiiniriippuvuus-halunsa.

Äänestä

Kuitenkin Vartiotorniseura saa osinkotuloja rahastosta, jossa on mm. Philip Morrisin osakkeita.

Äänestä

Metsiä kaadetaan myös puupeltojen kasvattamista varten. Milloin jt:t lopettavat paperisten Vartiotornien painamisen lähimmäisenrakkaudesta?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


838 kirjoitti:

Yksi syy on lähimmäisenrakkaus...

Tupakka valtaa pellot ja metsät

Tupakan viljelyllä ja tupakkatuotteiden valmistuksella on suora vaikutus luontoon sekä paikallisen väestön elinkeinoihin ja ravitsemustilanteeseen.

Viljely vaatii paljon vettä ja maa-alaa, eikä se tuota ravintoa kenellekään.

Metsää kaadetaan,
jotta tupakan kuivattamiseksi ja aromatisointiin saadaan polttopuuta.

Metsien kaataminen jouduttaa ilmastonmuutosta,
köyhdyttää maaperää ja synnyttää autiomaita.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu