isoveljeni on narkomaani, olen häntä 6 vuotta nuorempi. tätä on jatkunut nyt vuosia, välillä ollut parempia jaksoja ja välillä taas huonompia, kerran ollut laitoksessa ja ratkennut taas sen jälkeen. Nyt taas sama jatkuu.. Tilanne ahdistaa mua niin maan perkeleesti, äsken katsoin juuri vanhoja valokuvia kun oltiin pieniä ja itketti suunnattomasti :( Veli on puhunut äidille jo itsemurhasta ettei jaksa tätä enään ja pelottaa koko ajan että hän tekis itselleen jotain. mitä ****** tässä voi enään tehdä??? itsellä on niin avuton olo, vanhemmat ovat kaikkensa tehnyt että olis hyvä olla, majoittanut aina kotiin, maksaa autojen verot ja antaa rahaa jos tarvinnut, varmaa myös osasyy huumeiden käyttöön ettei ole oppinut elämään omillansa. veli on nytten 23v.
Vanhemmat ovat nytten aivan avuttomia, ei tiedä mitä tehdä. En uskaltanut tähän aivan kirjottaa kaikkea koska pelkään jonkun tunnistavan tästä. Haluaisin jutella jonkun kanssa jonka oma veli on myös ollut huumeriippuvuudessa, enkä tarkoita mitään kannabista vaan subutexia. Miten saa kuiville jos itse siihen ei kykene, pakko hoitoonhan ei voi laittaa. ollaan asuttu tässä samassa kapungissa aina ja tämä on tosi pieni paikka mutta huumeita liikkuu ihan helvetisti. välillä tuntuu ja olen myös kuullut että huumeita saa helpommin kuin alaikäisenä kaljaa..
Mitä vanhemmat voisi nyt tehdä, äiti ainakin pelkää vähän tehdä radikaali muutoksia tai sanoa veljelle suoraan, koska hänellä on mm. ADHD ja ehkä myös 2 suuntainen mielialahäiriö jos oikein muistan.
nyt nopeasti jotain vinkkejä tähän myös sekä sähköpostiini jos jollain muulla ollut samanlainen tilanne tai sinnepäin!!
[email protected]
Isoveli on narkomaani
2
384
Vastaukset
- MinnaW
Päihdelinkin sivuilta voisit saada ehkä enemmän jeesiä!
- No to drugs
Voi että, tiedän kyllä millaista on kun läheinen käyttää aineita ja puhuu itsemurhasta. Se koskee hirveesti ja sitä kokee ittensä niin avuttomaksi.
Voisit kertoo veljelles miten tärkee se on sulle ja miten kärsit tilanteesta.
Voisitte ehkä ottaa veljesi ja vanhempiesi kanssa yhteyttä teidän paikkakunnan päihdetyöntekijään (A-klinikka, Huumepysäkki, sosku tai joku semmonen).
Jos veljes suostus siellä juttelee tilanteestaan. Vuoden alussa pitäis olla kunnalla rahaakin sen verran, et sun veli vois mennä hoitoon, jos vaan suostuu.
Jollain paikkakunnilla on myös tukihenkilöitä riippuvaisille.
Ois hyvä et sun veli juttelis vaikka sellaisten kanssa jotka on päässy irti huumeista.
Mun mies pääs irti vaikka oli käyttänyt monta vuotta amfetamiinia, pilvee, pillereitä ja viinaa. Se lopetti kaiken. Tupakanpoltonkin.
Eli kaikki on mahdollista.
Mut siihen tarvitaan tukee ja tietysti sun veljen oma tahto.
Ois varmaan hyvä että sinä ja sun vanhemmat myös saisitte purkaa tilannetta.
Monissa kaupungeissa on esim. ryhmiä huumeidenkäyttäjien omaisille.
Siellä voi purkaa omia ajatuksia ja tunteita.
Niitä ilmoituksia on yleensä ihan lehdissäkin tai sit voi soittaa vaikka A-klinikalle ja kysyä sieltä neuvoa.
Tämmöstä mulle tuli mieleen.
Toivon teidän perheelle voimia ja parempaa uutta vuotta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena
Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas1621107Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana
Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta3661077- 471002
Sijaiskasteet kuolleitten puolesta
Paavali teki Korintossa sijaiskasteita kuolletten puolesta eli ns. Mormoninkasteita. 1. Kor. 15:29 Mitä muutoin ne, j373999Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa
Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta153892Upotuskaste on raamatullisin kaste
Jokainen raamattua lukenut tietää sen. Päivänselvä asia. Vauvalle annettu kaste ei löydy raamatusta.717827- 87791
Martina ja jalkapalloilija2
Seiska: Martina iski nuoren jalkapalloilijan vuosia sitten. Könysikö milf teinin kanssa?181787Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion
Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu105689Oikea kaste on syntisten kaste
Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka46687