Terroripoliisi. Rauta Felix varmisti että Tseka miesten täytyi totella. Eiköhän ne tältä porukalta myöhemmät diktatuurit oppineet.
Tseka oli ensimmäinen moderni
cross of röhm
186
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Tseka oli nimenomaan terroripoliisi.Samoin sen seuraajat kuten NKVD ja sen seuraaja KGB.
Tsekalla oli täydet valtuudet tuomita ihmisiä ilman oikeudenkäyntiä.Eräs Tsekan tärkein kysymys kansanvihollisiksi oletetuilta oli se,että mitä luokkaa syytetty edusti.
Ja mikäli kämmenet eivät olleet känsäiset,sekin riitti kuolematuomioon.
Vaikka Venäjän väliaikainen hallinto oli aiemminn poistanut kuolemantuomion,niin Leninin mielipide oli se,että kuolemantuomiosta luopuminen oli pasifistista harhaa.
Niinpä kuolemantuomio palautettiin,ja erityisesti Tseka tuomitsi surutta kansanvihollisia kuolemaan joko ampumalla tai hirttämällä.
Zinovjevin mielipide taas oli se,että Neuvosto-Venäjän sadasta miljoonasta asukkaasta kymmenen miljoonaan kuului tuhottavien luokkaan koska 90 miljoonaa riittäisi bolsevikkien halittavaksi.
Zinovjevin aloiteesta perustettiin myös vankileirit.Niistä muodostui myöhemmin GULAG eli vankileirien saaristo.
Zinovjev ehdotti myös kaasukammioita,joissa "hyödyttömiä suita ja kansanvihollisia" olisi ollut helppoa tuhota....