Kyllä Suomen yli on lennetty jo moneen kertaan, ilman että lentojen lastia ei tarvitse Suomen viranomaistenkaan tietää/nähdä. On se Prkleen kumma, että annetaan jollekin valtiolla lupa kuljettaa Suomen läpi jotain, mitä ei tarvitse tietää.
Amnesty yrittää tehdä hyvää työtä selvittäessään totuuden vankilennoista.
Amnesty yrittää tehdä hyvää työtä selvittäessään totuuden vankilennoista.
Vastaukset 2
Vanhimmat
kyllä täälläkin uutisoitiin näistä lennoista Suomen läpi. Tai ainakin yhdestä lennosta, jonka tietoja ei muka tiennyt edes ministerit.
Suomalaisilla viranomaisilla oli jokin sopimus Usa:n kanssa, ettei heidän lentojensa sisältöä saa tarkastaa.
Eduskunnan kyselytunnilla (joskus), joku tästä vähän yritti kysellä, mutta perinteiseen tapaan eihän siihen suoraa vastausta tullut ja asia vain on yritetty vaieta.
Kaikki lennot turvakoodataan kuitenkin, vaikka niiden "sisältöä" ei välttämättä tiedä edes lentäjä. Lastithan ns. läpivalaistaan.