Minä tahtoisin saada yhteyden korkeampaan voimaan...
Missä olet...?
Exmoro
1096
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Korkeampi voima ei luuraa suomi24-palstoilla
AA-liikkeessä on korkealla voimalla tärkeä osuus. Ihmisen tulee myöntää oma voimattomuutensa selvitä alkoholista ja myöntää, että vain korkeampi voima voi auttaa häntä. Erään alkoholistin kerrotaan sanoneen, että naksuvalle lämpöpatterille hän ei voi mitään. Se oli hänelle korkeamman voiman olemassaolon myöntämistä. Tärkeintä lieneekin myöntää oma ongelmansa.
Raamatussa on ohjeita Jumalan löytämiseen.
Matt. 6:33
Etsikää ennen kaikkea Jumalan valtakuntaa ja hänen vanhurskasta tahtoaan, niin teille annetaan kaikki tämäkin. [1. Kun. 3:13; Ps. 37:25, Ps. 127:2; 1. Tim. 4:8]
Matt. 7:7
"Pyytäkää, niin teille annetaan. Etsikää, niin te löydätte. Kolkuttakaa, niin teille avataan. [Luuk. 11:9-13 : 1. Aik. 28:9; Jer. 29:13; Matt. 18:19, Matt. 21:22; Joh. 14:13,14; Jaak. 1:5; 1. Joh. 3:22]
Luuk. 11:9
"Niinpä sanon teille: Pyytäkää, niin teille annetaan. Etsikää, niin te löydätte. Kolkuttakaa, niin teille avataan. [Matt. 7:7-11 : Matt. 7:7 ]
Luuk. 12:31
Etsikää hänen valtakuntaansa, niin te saatte myös kaiken tämän. [Matt. 6:33 ]
Jaak. 4
3 Ja vaikka pyydätte, te ette saa, koska pyydätte väärässä tarkoituksessa, kuluttaaksenne kaiken mielihaluissanne. [Job 27:8-10; Jes. 1:15]
4 Te uskottomat! Ettekö tiedä, että rakkaus maailmaan on vihaa Jumalaa kohtaan? Joka tahtoo olla maailman ystävä, asettuu Jumalan viholliseksi. [Matt. 6:24; Room. 8:8; 1. Joh. 2:15]
5 Vai luuletteko, että Raamattu syyttä sanoo: "Mustasukkaisen kiihkeästi hän halajaa henkeä, jonka on meihin pannut"? [2. Moos. 34:14; Gal. 5:17]
6 Mutta vielä suurempi on se armo, jonka hän antaa. Siksi Raamattu sanoo: -- Jumala on ylpeitä vastaan, mutta nöyrille hän antaa armon. [Sananl. 3:34; 1. Piet. 5:5]
7 Taipukaa siis Jumalan alaisuuteen, mutta vastustakaa Paholaista, niin se lakkaa ahdistamasta teitä. [Ef. 4:27, Ef. 6:12,13; 1. Piet. 5:9; 1. Joh. 5:18]
8 Lähestykää Jumalaa, niin hän lähestyy teitä. Puhdistakaa kätenne, synnintekijät, puhdistakaa sydämenne, te kahtaalle horjuvat! [Jes. 1:16,17; Sak. 1:3]
9 Tuntekaa kurjuutenne, surkaa ja itkekää! Kääntyköön naurunne murheeksi, ilonne masennukseksi. [Matt. 5:4; Luuk. 6:25]
10 Nöyrtykää Herran edessä, niin hän on teidät korottava. [Luuk. 14:11]
Tapani tuossa vastasi aivan oikein. Aikanaan myönsin olevani voimaton alkoholiin ja koko elämääni nähden.
Tarkasti en muista, mutta mahdollisesti vuosien raittiuden jälkeen havahduin eläväni ilman alkoholia, - lähes normaalia elämää. Koska minulle oli täysin selvää, etten voinut selvitä omin voimin, niin ymmärsin minua korkeamman voiman olemassa olon.
Tänään ymmärrän tuon minua korkeamman voiman olevan kaikkialla. Muutaman vuoden olen hyväksynyt tuon voiman nimeksi Jumala. Jolukuun 6 päivä tuli viimeisestä huikastani kuluneeksi 40 vuotta.
Jumalan olemusta en edelleenkään kykene tarkentamaan. Mahtaneeko tuo korkeamman voiman hahmotus ollenkaan kuulua minulle?
Turust
Hei Turust,
Mukavaa kun taas naputtelet. Minäkin olen joihinkin keskusteluihin ottanut osaa.
Sinä osaat antaa arvoa korkeammalle voimalle omien kokemustesi kautta. 40 vuotta on juhlallinen numero noissa ympyröissä.
Samaa voin sanoa omasta puolestani. Minun kokemukseni alkoivat niin aikaisin etten ehtinyt ottaa ensimmäistäkään huikkaa ja se ymmärrys joka minulle on suotu on pitänyt minut erossa väkijuomista. Lasken sen korkeamman voiman siunaukseksi.
Uskon, että jos otat härkää sarvista kiinni niin tuo korkeamman voiman hahmotuskin vielä sinulle selviää...
Terkut, Sivusta seuraava
Tämä oli alkuna Kristuksen kirkon palautukseen:
Jaak. 1:5
Mutta jos joltakin teistä puuttuu viisautta, anokoon sitä Jumalalta, joka antaa kaikille alttiisti ja soimaamatta, niin se hänelle annetaan.
Jaak. 1:6
Mutta anokoon uskossa, ollenkaan epäilemättä; sillä joka epäilee, on meren aallon kaltainen, jota tuuli ajaa ja heittelee.
Joseph Smithiä nuo sanat puhuttelivat niin voimallisesti, että hän meni metsään rukoilemaan saadakseen viisautta erottaa, mikä eri kirkoista oli oikea. Hän sai ensimmäisen näkynsä, jossa Isä ja Poika ilmestyivät hänelle.
Sanot itsekin, että Joseph Smith meni metsään.
Sepä se onkin huono juttu, että sotket tämän metsään menneen miehen joka asiaan - myös Raamatun tilalle.
On sellainen vanha sanonta, että jos joku asia menee aivan metsään, niin sen on sama kuin jos lämpö talossa menee harakoille.
Joseph Smithin historiasta:
7 Olin näihin aikoihin viidennellätoista vuodellani. Isäni perhe oli kääntynyt presbyteeriseen uskoon, ja neljä siitä liittyi tuohon kirkkoon, nimittäin äitini Lucy, veljeni Hyrum ja Samuel Harrison sekä sisareni Sophronia.
8 Tämän suuren kuohunnan aikana pohdin asioita mielessäni vakavasti ja sangen levottomana; mutta vaikka tuntemukseni olivat syvällisiä ja usein kipeitä, pysyttelin kuitenkin loitolla kaikista näistä ryhmäkunnista, vaikka kävin niiden kunkin kokouksissa niin usein kuin tilaisuus tarjoutui. Ajan mittaan aloin taipua mielessäni jonkin verran metodistilahkon suuntaan ja tunsin hieman halua liittyä siihen, mutta niin suuri oli sekasorto ja kiista eri kirkkokuntien kesken, että sellaisen nuoren henkilön kuin minä olin, ja niin ihmisiä ja asioita tuntemattoman, oli mahdotonta päästä mihinkään varmaan tulokseen siitä, kuka oli oikeassa, kuka väärässä.
9 Mieleni oli toisinaan sangen kiihtynyt, huuto ja melske oli niin kovaa ja alituista. Presbyteerit olivat mitä päättäväisimmin baptisteja ja metodisteja vastaan ja käyttivät kaikki niin älyn- kuin viisastelunlahjansakin näiden erheiden osoittamiseksi tai ainakin saadakseen ihmiset ajattelemaan, että he olivat väärässä. Toisaalta baptistit ja metodistit puolestaan olivat yhtä kiivaita pyrkimyksessään osoittaa omat opinkappaleensa oikeiksi ja kaikkien muiden vääriksi.
10 Tämän sanasodan ja mielipidetemmellyksen keskellä sanoin usein itselleni: Mitä on tehtävissä? Mitkä näistä kaikista ryhmäkunnista ovat oikeassa, vai ovatko ne peräti kaikki väärässä? Jos jokin niistä on oikeassa, mikä se on ja kuinka saan tietää siitä?
11 Kamppaillessani äärettömissä vaikeuksissa, jotka nämä uskonkiihkoilijoiden ryhmäkunnat olivat riitelyllään saaneet aikaan, luin eräänä päivänä Jaakobin kirjettä, ensimmäistä lukua ja viidettä jaetta, jossa lukee: Jos kuitenkin joltakulta teistä puuttuu viisautta, pyytäköön sitä Jumalalta. Hän on saava pyytämänsä, sillä Jumala antaa auliisti kaikille, ketään soimaamatta.
12 Milloinkaan ei mikään kirjoitusten kohta ole tullut voimallisemmin ihmissydämeen kuin tämä silloin minun sydämeeni. Se tuntui käyvän hyvin voimakkaana sydämeni jokaiseen tunteeseen. Mietin sitä yhä uudestaan tietäen, että jos joku ihminen tarvitsi viisautta Jumalalta, niin minä, sillä en tiennyt, mitä tehdä, ja ellen saisi enemmän viisautta kuin minulla silloin oli, en koskaan saisikaan tietää, sillä eri lahkojen uskonnonopettajat ymmärsivät samat kirjoitusten kohdat niin eri tavoin, että se hävitti kaiken luottamuksen kysymyksen ratkaisemiseen Raamattuun vetoamalla.
13 Lopulta päädyin siihen tulokseen, että joko minun oli jäätävä pimeyteen ja ymmälle tai sitten minun oli tehtävä, niin kuin Jaakob neuvoo, eli pyydettävä Jumalalta. Lopulta päätin pyytää Jumalalta päätellen, että jos hän antaa viisautta niille, joilta puuttuu viisautta, ja antaa auliisti ja soimaamatta, minä saattaisin uskaltaa.
14 Niinpä tämän päätökseni mukaan pyytää Jumalalta vetäydyin metsään yrittämään. Se oli kauniin, kirkkaan päivän aamuna aikaisin keväällä tuhatkahdeksansataakaksikymmentä. Yritin sitä ensimmäisen kerran elämässäni, sillä kaikkien huolieni keskellä en ollut vielä milloinkaan siihen mennessä yrittänyt rukoilla ääneen.
15 Vetäydyttyäni paikalle, jonne olin edeltäkäsin aikonut mennä, katsottuani ympärilleni ja havaittuani olevani yksin polvistuin maahan ja aloin esittää sydämeni toiveita Jumalalle. Olin tuskin tehnyt niin, kun minuun kävi heti käsiksi jokin voima, joka valtasi minut kokonaan ja jolla oli sellainen hämmästyttävä vaikutus minuun, että se kahlitsi kieleni, niin etten voinut puhua. Synkkä pimeys tiheni ympärilläni, ja minusta tuntui hetken kuin olisin ollut tuomittu äkilliseen tuhoon.
16 Mutta ponnistaessani kaikki voimani Jumalan avuksi huutamiseen, jotta hän vapauttaisi minut tämän vihollisen vallasta, joka oli käynyt minuun käsiksi, ja juuri sinä hetkenä, jona olin valmis vaipumaan epätoivoon ja antautumassa turmioon — eikä mihinkään kuviteltuun perikatoon vaan jonkun todellisen näkymättömästä maailmasta olevan olennon valtaan, olennon, jolla oli sellainen ihmeellinen voima, jollaista en ollut milloinkaan ennen tuntenut missään olennossa — juuri tämän suuren hädän hetkellä minä näin valopatsaan aivan pääni yläpuolella, aurinkoa kirkkaamman, ja se laskeutui vähitellen, kunnes se lankesi minuun.
17 Heti sen ilmestyessä havaitsin itseni vapautetuksi minua kahlinneesta vihollisesta. Valon levätessä päälläni näin kahden Persoonan, joiden hohdetta ja kirkkautta on mahdoton kuvata, seisovan yläpuolellani ilmassa. Toinen heistä puhui minulle kutsuen minua nimeltä ja sanoi osoittaen toista: Tämä on minun rakas Poikani. Kuule häntä!
Lisää voi lukea Kallisarvoisesta helmestä Joseph Smithin historiasta:
http://mormonit.fi/kirkon-kirjallisuutta/pyhaet-kirjoitukset-verkossa.html
En usko harhanäkyihin enkä niistä vakuuttaviin harhaisiin ihmisiin.
ollakaan, uskot täysillä itseesi????
Saisinkohan minäkin jonkin uuden ilmoituksen? Tarttis saada jotain ihan uutta.