Koiran paskaa

Taas sitä koiran paskaa löytyy joka paikasta. Eikö sitä saada ikinä pois? Vaadimme koiraveroa!
30340
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 30

Vanhimmat

vaadi samalla itsellesi elämä!!

Äänestä

Voi sinua reppanaa, kovasti sinä yrität.

Äänestä

Taasko se paska keskustelu alkaa??!! Ei per ha na....

Äänestä

NO mutta hei !!!!
Sähän voit keräillä niitä pois jos ne sua noin kovasti häiritsee. Keräät johonkin biojäte-pussiin ja sitte limboot sen pussin johonkin syrjemmälle metikköön, maatuvat sinne sitten omia aikojaan.
Kiva harrastus sulle, teeppäs tutkielmaa samalla, minä viikonpäivänä on paras saalis ja tule se sitten kertomaan tänne.

Äänestä

Juu, ei Hyvinkäällä viitsi koirankakkoja keräillä ku ihan keskustassa, ku ei oo olemassa roskiksia mihin niitä pusseja sitten laittelis! Lenkkiteiden varsilla oli joskus roskiksia, mutta kun Hyvinkään kaupungilla ei ollut varaa niitä tyhjennellä, hävisivät roskiksetkin.

Sitäpaitsi olen nähnyt poliisin käyttämässä koiraa tarpeillaan Puolimatkan koulun kentän vieressä (ei metsässä, vaan koulun kentän vieressä) eivätkä hekään niitä kakkoja keränneet.. Joten en kerää muutes minäkään! (Koirani paskovat pusikkoihin)

Äänestä

Sanon sen saman kuin aina aikaisemminkin: - Jos minun koirani ei ulkoilureissullaan löydä yhtään maatumatonta tupakantumppia tai muuta paperi -ym. roskaa, se lupaa paskantaa vessanpönttoon.

Siitä olen tarkka, ett koiranomistajajien täytyy ottaa ulosteet talteen, kuten itse teen, mutta miksi muut (= maatumattomat jätteet) heitetään mihin sattuu, miksi niistä ei puhuta?

Äänestä
  • Koska ne "muut" eivät tartu minun lenkkarini pohjaan, enkä tuo sitä moskaa kotiini. Eikä minun tarvitse haistella koiran paskoja olohuoneeni matolla. Toiseksi: Ne "muut" eivät ole niin ällöttäviä ja äklöjä bakteeripesiä. Paljon näkyy ihmiset keräilevän pulloja ja tölkkejä/ vievät kauppaan.

    Äänestä

  • p***aa puntissa kirjoitti:

    Koska ne "muut" eivät tartu minun lenkkarini pohjaan, enkä tuo sitä moskaa kotiini. Eikä minun tarvitse haistella koiran paskoja olohuoneeni matolla. Toiseksi: Ne "muut" eivät ole niin ällöttäviä ja äklöjä bakteeripesiä. Paljon näkyy ihmiset keräilevän pulloja ja tölkkejä/ vievät kauppaan.

    Oletko sokea vai etkö osaa kävellä. Vai onko huono koordinaatio. Ei ole pakko paskaan astua, luuseri

    Äänestä

  • p***aa puntissa kirjoitti:

    Koska ne "muut" eivät tartu minun lenkkarini pohjaan, enkä tuo sitä moskaa kotiini. Eikä minun tarvitse haistella koiran paskoja olohuoneeni matolla. Toiseksi: Ne "muut" eivät ole niin ällöttäviä ja äklöjä bakteeripesiä. Paljon näkyy ihmiset keräilevän pulloja ja tölkkejä/ vievät kauppaan.

    Isompi paha se lasin siru on lapsen kämmenessä kuin koiran jätökset sun puntissa! Kun ei muut ihmiset osaa roskiaan laittaa roskiin ja pulloja olla rikkomatta niin en minäkään maatuvaa ainetta maasta keräile!

    Äänestä

  • Kolme tikkiä kädessä kirjoitti:

    Isompi paha se lasin siru on lapsen kämmenessä kuin koiran jätökset sun puntissa! Kun ei muut ihmiset osaa roskiaan laittaa roskiin ja pulloja olla rikkomatta niin en minäkään maatuvaa ainetta maasta keräile!

    Sinä isänä/äitinä olet velvollinen huolehtimaan siitä, ettei lapsesi saa lasinsiruja kämmeneensä. Yhtä hyvin lapsesi voi syödä koiranpaskaa jos et ole tarkkana, ketä sinä silloin syytät. Varmaan valistuneena vanhempana ymmärrät, että pieni lapsi maistelee ja haistelee kaiken mikä kohdalle osuu.

    Äänestä

  • p***aa puntissa kirjoitti:

    Koska ne "muut" eivät tartu minun lenkkarini pohjaan, enkä tuo sitä moskaa kotiini. Eikä minun tarvitse haistella koiran paskoja olohuoneeni matolla. Toiseksi: Ne "muut" eivät ole niin ällöttäviä ja äklöjä bakteeripesiä. Paljon näkyy ihmiset keräilevän pulloja ja tölkkejä/ vievät kauppaan.

    Kengät jätetään eteiseen. Ei niillä olohuoneen matolla kävellä. Eikö äiti opettanut?

    Äänestä

  • Tyhmyys huipussaan kirjoitti:

    Kengät jätetään eteiseen. Ei niillä olohuoneen matolla kävellä. Eikö äiti opettanut?

    Niin jätetään. Missä kohtaa on sanottu että kävelen koiranpaska lenkkareideni kanssa olohuoneen matolla? Eteisen matoltahan se kulkeutuu sukan/paljaan jalan mukana ympäri asuntoa. Ja sinulle "koiranystävä56" , ei ole näössä, kuulossa, kävelyssä tms mitään vikaa, mutta pimeässä on helkutin vaikea huomata niitä paskakasoja, valoisaan aikaan on vähän helpompaa.

    Äänestä

Hei mitä se koiravero auttaa ei silllä mitään saa kaupungin kassaan vaan menee. Niin se oli ennenkin. Luuletko että niillä verovaroilla palkataan paskan kerääjää. Turhaa luulet. Ihan sama oli veroa tai ei, ehkä se vähän rajoittaisi koirien määrää jos vero olisi esim. 500 - 1000 euroo vuodessa. Itse olisin valmis maksamaan kyllä mutta mitään kuria ja paskan kerääjiä sillä ei saa. Pariisissa on työntekijöitä ja heillä käytössä päältä ajettava kone joka putsaa kaduilta paskat, näin muualla missä koiratkin pääsevät kauppoihin yms. paikkoihin ei missään muualla kuin Suomessa ole tämä ijänikuinen paskan keskustelu. Koiria nyt vaan on ja ne täytyy hyväksyä osana tätä yhteiskuntaa. Se on jokaisen koiran omistajan korvien välissä miten hommansa hoitaa.

Äänestä
  • Nyt saadaan Hyvinkäällekkin suuren maailman meininki, koirat saa tuoda ravintoloihin. Oli sunnuntain ilmaisjakelussa. Voi jumankekka, mitähän siitäkin tulee? Siellä ne pyörii ja haisee jaloissa.

    Äänestä

Joo, koirat ravintoloihin ja muihin julkisiin tiloihin. Sitten vaan jätetään allergiset ihmiset narun päähän ulos odottelemaan...

Äänestä

nimimerkille p...aa päässä...eiku puntissa. Bakteeripesiä pelkäävä kävelee ulkokengillään olohuoneeseen ja suoraan matolle. Eipä siellä kotonasi enään taida pari paskakasaa matolla missään tuntua. =)

Äänestä

Koira ei ole kenellekään pakko vaan sen käytöstä pitäisi maksaa veroa. Suomalaisia on liikaa koiria ja lemmikkieläimiä. Eläin on eläin ja sillä sipuli.

Äänestä

Ja tyhmä on tyhmä ja sillä sipuli...

Äänestä

minusta on väärin rinnastaa koiran uloste muihin roskiin

uloste on ällöttävää, se haisee ja kengänpohjaan tartuttuaan suttaa mattoja ja lattioita

koiranomistajien on osattava ulostuttaa lemmikkinsä siten, että ulosteita ei jää kaduille tai katujen varsille

Äänestä

Parasta koiralle on olla ilman tyhmää isäntää tai emäntää.

Äänestä

en ymmärrä miksi joillain ihmisillä on koiria

Äänestä

Myös meitä koiran omistajia inhottaa kun jotkut tyhmät antavat paskantaa kävelyteille, pihalle tai kävelytien reunalle, eivätkä korjaa pois esim. meillä täällä missä asun on isoja koiria jotka työntävät rannetta vahvaa paskaa, sitten saan koko ajan varoa ettei oma koirani astu siihen tosi inhoittavaa. Olen huomannut sellaisen seikan mitä isomman koiran omistaja sen verran vähemmän järkeä päässä. Mutta ei kannata meitä kaikkia koiran omistajia syyttää. Sinulle, koiraton forever voin kertoa että on paljon yksinäisiä ihmisiä jolla ei ole ketään, niin koira tai kissa tuo heille iloa elämään joten älä ihmeessä ole niin tiukka pipoinen eihän sitä koskaan tiedä mitä elämä tuo eteen itse kullekkin. Jokainen ihminen kaipaa seuraa ja hellyyttä ja jos eläin on ainoa joka sitä voi tarjota suokaamme se heille. HYVÄÄ UUTTA VUOTTA

Äänestä

Tappi sinne koiran perseeseen niin oppii olemaan.

Äänestä
  • Laita sinne omaasi vaan.

    Äänestä

Voinpa vielä kantaa korteni kekoon ja ihmetellä,miksi jotkut koirien omistajat antavat rakkiensa juosta vapaana.Ettekö tajua,että joku voi todella pelätä koiria,vai oletteko vain itsekkäitä???Seuraavan kerran,kun lenkillä ollessani näen vapaana laukkaavaan koiran,soitan välittömästi poliisille:Koirien irtipitäminen on kielletty!!!

Äänestä

Saksassahan saa sakot siitä, mikäli poliisi sattuu näkemään, jos ei omistaja kerää koiran jätöksiä pois yleisiltä paikoilta. Miksei Suomessakin?

Äänestä
  • Erittäin hyvä idea. Ohikulkijat/naapurit ym, käräyttävät "paskottajan" kännykameralla, kuvat vielä levitykseen, tieto poliisille, kyllä kaupungin kassaan alkaa ropista euroja.

    Äänestä

  • Näin on. MUTTA: Saksassa on myös katujen varsilla ja puistoissa automaatteja, joista saa koirankakan keräysvälineet (kierrätyspahvista tehty "lapio" ja pussi, jonne kakka sujahtaa siististi ja näppäräst)i. Vastaavia vempeleitä löytyy myös Itävallan puolelta. Roskisten määrä katujen varsilla ja ulkoiluväylillä on ihan toista kuin esim. täällä Hyvinkäällä.
    Euroopassa koiranomistajille siis myös tarjotaan mahdollisuuksia ja palveluita toisin kuin täällä Pohjolassa.

    Äänestä

  • **^----**** kirjoitti:

    Erittäin hyvä idea. Ohikulkijat/naapurit ym, käräyttävät "paskottajan" kännykameralla, kuvat vielä levitykseen, tieto poliisille, kyllä kaupungin kassaan alkaa ropista euroja.

    Todella hyvä.

    Äänestä

Kuse tunkkiis

Äänestä

Kommentoi aloitusta


trl 99 kirjoitti:

Taas sitä koiran paskaa löytyy joka paikasta. Eikö sitä saada ikinä pois? Vaadimme koiraveroa!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu