Etenin CIAn linkkejä aina Utahin yliopistoihin ja sinne heitin summamutikassa vaan kursseja mm suomen kielen kursseja -ja niinhän se selvisi kuka oli takana : CIA: pa hyvinkin!
KO. kursseja ei näkynyt kyllä Yliopiston virallisisissa kursseissa- niitten jäljille pääsi vain CIA n linkkejä seuraamalla.
Suomen opetusta antaa Hawaiji ja joku muu paikkakunta.
Ja mikä hirveä tehdas oli nettianalyysikoulutusta ja kursseja!
Miten kehtaatte tulla urkkimaan maatamme ja Jeesuksen sumuverhoa ja uskontoa käyttäen???
KO. kursseja ei näkynyt kyllä Yliopiston virallisisissa kursseissa- niitten jäljille pääsi vain CIA n linkkejä seuraamalla.
Suomen opetusta antaa Hawaiji ja joku muu paikkakunta.
Ja mikä hirveä tehdas oli nettianalyysikoulutusta ja kursseja!
Miten kehtaatte tulla urkkimaan maatamme ja Jeesuksen sumuverhoa ja uskontoa käyttäen???
Vastaukset 50
Vanhimmat
Minullaon ne suomenkielen opettajien nimet,jos epäilette! Turha kiemurtaa.
yhdeltä mormonilta joka oli Suomessa tulevaa kontaktinpitoa varten - vaan eipä mies voinut antaa sähköossaansa sinne. Miksikähän ei?
Mormonit harjoittavat vakoilua CIA:n laskuun.
Miksiköhän en ole yllättynyt?
Nimittäin tuo CIA:sta vihjaaminen. Ei ole muuten ensimmäinen kerta, kun tätäkin keinoa yritetään käyttää meitä vastaan. -Ajattelevalle yrityksesi paistaa pelkkänä huijauksena. Luuletko, että jos olisi jotain salattavaa, niin pääsisit noin vain salatun toiminnan jäljille? Onko suomen kielen opettamisessa jotain vikaa?
Mormoni hyvä, vihjaat nimenomaan että jos teillä on salaisuuksia niin olisitte niin ovelia ettei suomalaiset siitä selville pääse!
Ja käytät manipulaatiota: muka "jokainen ajatteleva tietää...vetoat ihmisen pätemisentarpeisiin. Näin toimii uskonnolla manipuloiminen juuri.
Ette te ihan niin ovelia todellakaan ole.Irakiin hyökätessä olitte ovelia -mormonit mukana.Mutta huijaus paljastui ja niin nämä muutkin.
Jokainen valveutunut Suomalainen tietää kirkkonne todellisen mission, että ihan turhaan enää valehtelet siellä! Miten hölmöinä te jenkit suomalaisia oikein pidätte?
Linkkien kahlaaminen aikaa veikin että keksin purkaa miten pääsen jäljille!
Liahona Mormonikirkko lahjoittanut Venäjän rajan tuntumaan UUkuniemen kuntaan juuri nyt ison kirjaston!
Jotta sekin ihan vaan sattumaa nyt tässä? Kirjasto Natotettavalle rajalle?
Jos sinua ei olla vihitty noihin johtonne salaisuuksiin vaan käytetään juoksukoiranaethän silloin itse edes tiedä.
Ja sen rahanliikutus ja propagandaaan tehty kirkko!Painukaa Suomesta helvettiin valheinenne ja mieluummin muualtakin vielä!
Joo aika retorinen kyssäri kun toiminta ja opetus on kerran salaista!Siinäon paljonkin vikaa: niin tota yleensä se on rikos tulla toiseen maahan vakoilemaan...
Mitä teette tekin Irakissa? Viette sanomaa vai?
Tässähän paistaa ihanasti läpi aito 70-lukulainen taistolainen paatos. Ei kaikki mikä tulee ameriikoista ole pahaa. Ja USA:n hallituksen sorto- ja sotapolitiikka ei kyllä ole mormonien vika. Myöskin CIA on kyllä ihan muissa käsissä kuin mormonikirkon. Jos CIA:ssa on yksittäisiä mormoneja töissä, niin siinä ei nyt ole mitään ihmeellistä. On siellä muidenkin uskontokuntien jäseniä ja uskonnottomia.
Jos sulla on noin paha olla Suomessa jossa on mormoneja ja muita erilailla ajattelevia, niin kannattaisko lähteä vaikka lomalle.
Valkeuden enkeleitä valheen kaavussa. teoistaan nämä tunnistaa!
Minusta se menee kylläniinpäin että CIA saisi mennä Suomesta ja ottaa Mormonihiiret mukaan.
Tänne tullaan suomalaisia korrupteeraamaan!
Suomi on Suomi ja se ei ole Venäjä ,mutta eimyös CIA kätyri!
Jenkit ovat rehellisesti tervetulleita Suomeen,mutta valevilleinä ja muina propagandisteina pysykööt helvetissään jonka ovat luoneet,12 miljoonaa näkee omalla maalla USA ssa nälkää ja sitä vaan valloitellaan muita mantereita.
CIA n raportti kertoo: USAn öljyä riittää 10 vuodeksi- siksiIrakiin mentiin rosvoamaan köyhempien öljyt: AL-Qaidalla ja Irakilla eiollut mitään tekemistä keskenään ja kidutukset ovat olleet samaa luokkaa kuin Saddamilla. Tehkää johtopäätöksiä!
Ja mormonit ne auttavat rosvoamaan.
Oksennan!Ulos Suomesta mormoni valehtelijat!
vietävästä "avustuksesta".
Voi jeesus!
Liahona:
Uukuniemi, Suomi
Partiolaiset täydensivät pientä suomalaiskirjastoa
Church News
Pienen Uukuniemen kunnan asukkaat Suomessa saivat äskettäin mukavan yllätyksen. He odottivat puolta hyllyllistä kirjoja ja videoita Yhdysvalloista, mutta saivatkin ilokseen nähdä, kuinka kirjastoon toimitettiin lähes 600 kg kirjoja ja videoita. Spencer P. Carmack Lawrence Stationin seurakunnasta Los Altosin vaarnasta Kaliforniasta Yhdysvalloista kuuli, ettei 568 asukkaan Uukuniemellä Venäjän rajan tuntumassa ole lainkaan vieraskielisiä kirjoja kirjastossaan. Hän halusi auttaa uukuniemeläisiä osana partiolaisten Kotka-merkin suoritustaan. Spencer, 18, jakoi yhdessä vartionsa kanssa lahjoituksesta kertovia lentolehtisiä ja kävi sitten kokoamassa Santa Claran ja Sunnyvalen asukkaiden kuisteilleen jättämät kirjat ja videot. Lajittelemisen jälkeen kirjat lähetettiin Suomeen helmikuussa. Uukuniemen vapaa-aikasihteeri Jari Venhovaara kehui kirjoja kiinnostaviksi, kehittäviksi ja viihdyttäviksi. Kunnanjohtaja Sisko Ronka sanoi, että lahja oli kuin auringonsäde pimeänä talvi-iltana. Kuntalaiset saivat yhdessä ainoassa lähetyksessä kirjoja neljän vuoden edestä. Kirjastoa laajennettiin uuden kokoelman vuoksi, ja yksi huone on nyt omistettu tälle englanninkieliselle aineistolle.
Joo, sielläpä niitä pyörii MTC:ssä, Provossa, CIA:n miehiä mittaamassa mittareillaan pyhää henkeä.
Herättäähän se vähän ihmetystä ulkopuolisissa kun pojanklopit oppii kielen kuin kielen parissa kuukaudessa.
kielikoulut tuntuu olevan! Ja rahaa lähettääperheen kahdeksi vuodeksi ulkomaille nuorensa!
Suomessa on myös uskonnon vapaus. Rohkenen toivoa jatkossa palstalle kirjoittavien huomioimaan ettei nimimerkinkään takana pidä mennä esittämään aivan mitä tahansa.
Täällä taitaa olla todellisia salaliitto-teoria sekopäitä foorumin tämä osa pullollaan. Vai että mormooni-lähetyssaarnaajat vakoilee CIA:n laskuun. Saitte ainakin mut nauraa makoisasti. Ottakaa hyvät ihmiset nyt edes selvää asioista ennen kuin menette jotain kirjoittamaan.
Ps. Ottakaa vaikka selvää kuinka paljon tämä "paha" mormoonikirkko antaa humanitääristä apua sitä tarvitseville.
Sitä nimenomaan tehtiinkin: otettiin selvää. Ja mitä tulee muka rasismiin niin mielipiteenvapaus on myöskin olemassa. Toisin ehkäkuin mormonikirkossa?
Mormoneista ei olepakko oitää ja mielipiteitään voi esittää. Tämä on nyt Suomi, ei Utah.Kysymyksiin Jeesuksen lapsista voitte vastata myös,please!
Kotoa jos sanoo mielipiteensä mormonismista?
Elekeehän pullistelko amerikkalaiset!
ettätäällä olisi kukaan väittänyt sellaista joka ei paikkaansa pitäisi tai olisi teidän uskonnonvapautta rajoittavaa? Kerrohan tarkemmin?
kautta historian on kaikki kieroin projekti puettu nimenomaan lähetystyön ja muun hyvän kaapuun!
Se ei mitään vie siltä totuudelta että mormonisi tappelevat Irakissa ja ryöstävät ja kiduttavat muitten kanssa siellä tällähaavaa ihmisiä!
Sehän on tunnettua että vain Amerikka saa arvostella toisia ja loput ovat terroristeja.
Eihän se Kissinger Kambodzhoineen toki ole mikään terroristi, eikäIsukki Bush joka auttoi kaasuttamaan Saddamia Kurdit!
Älkää tulko tänne paisuneine egoinenne toki! Meillä suomalaisilla on aivot!Ja toisin kuin te me tiedämmemissäSuomi sijaitsee maailmankartalla.
Kaiken ironian huippuhan on että Jeesus tapettiin terroristina ja villitsijänä!
Ihan samana kuin mitä USA jahtaa, vaikka itse tapattaa ihmisiään ja muuallakin. Kissinger- oi mikä pyhimys, ja Isukki Bush Iranin sodassa! Ah!
Mitä täällä manaillaan Bushista. Käsittääkseni tämä oli uskontofoorumin mormooni osio. Miten ihmeessä Bush ja Myöhempien aikojen pyhien Jeesuksen Kristuksen kirkko liittyvät yhteen? Häiritseekö jotain täällä se, että jokunen mormooni on Yhdysvaltain armeijassa, vapauttamassa Irakin kansaa ja tekemässä työtä ihmisyyden puolesta. Ei meinaas ollut hirveen kiva tyyppi tuo diktaattori Saddam taikka sen pojat jotka oli vielä pahempia.
Täällä on taas tätä tyypillistä suomalaista katkeraa anti-ameriikka meininkiä.
On muuten tuolla Suomen puolustusvoimissakin meitä mormooneja ja tarpeen tullen he ovat kunniallisesti puolustamassa isänmaatamme tai taistelemassa ihmisyyden tai rauhan puolesta muuallakin maailmassa, jos se heidän velvollisuuksiinsa kuuluu.
Politiikat politiikka osioon.
Ei millään pahalla, mutta taidatte olla vähän typeriä.
Irakista et selvästikään tiedä mitään!!!!!!!!!
On muuten hauskin palsta pitkään aikaan.
Kuten aikaisemmin sanoin salaliitto sekopäitä.
Äläpäs sirpaloi todellisuutta ja kiellä toisia näkemästä perilleellet siihen itse pysty!
Bush ja mormonit liittyvät yhteen rajhaaliikutetaan eri maihin juuri näitten puljujen kautta.
Esim.vaikka näin Bush myöntää Mormonien tabernaakkelikuorolle Amerikan suurinta taidepalkintoa kuten kävi. Uukuniemi saa valtavan "kirjastoavustuksen" Venäjän rajalle.
Itälä mormonien vieraana huhtikuussa. Kaikki totta. Uskontoa amerikasta ei voi rakas pieni erottaa Bushin toimista. Mormonit ovat myös Iraqissa!
Noinhan se menee kuten otsikko kertoo,kirkon oppi menee sotilasvalojen edelle.
Ja tiedättekö mitä tietoa lähtee ehken suoraan armeijastamme jaminne jos sitä pyydetään?
Itselläni ovat suhteet USA han kunnossa mutta moraalisiiin ihmisiin siellä, mitä ei Bush ja mormonit edusta todellakaan, sotaretkineen ja pullisteluineen.
Pro-Amerikklaisia tässä ollaan- se on Amerikankin parhaaksi että molemmat saataisiin lakkautettua mitä pikimmin! On mielipiteeni!
Miten tuo väite edes voisi ollamahdollista kun koko Utahia Hallitsenee mormonit?
Ainakin LIAHONA kertoo omasta politiikastamme seuraavaa:
LIAHONA:Ville Itälä BYU:n vieraana
Puheenjohtaja Ville Itälä BYU:n vieraana
Entinen sisäministeri, kokoomuksen puheenjohtaja Ville Itälä vieraili Utahissa vuoden 2004 huhtikuussa vaimonsa Sarin ja pienen Artturi-poikansa kanssa Bert ja Hannele Wilsonin toimiessa isäntinä.
He viettivät puolitoista päivää Salt Lake Cityssä, missä heille oli järjestetty tapaaminen varakuvernööri Gayle McKeachnien ja ensimmäisen presidenttikunnan kanssa. Valitettavasti presidentti Hinckley ei voinut ollut läsnä, sillä hänen vaimonsa oli kuollut päivää aikaisemmin, mutta Itälöillä oli tilaisuus tavata presidentti Monson ja presidentti Faust sekä vanhin Dennis B. Neuenschwander, joka palveli Suomessa lähetyssaarnaaja ja on nykyään seitsemänkymmenen ensimmäisen koorumin jäsen.
Joukko kansainvälisestä liiketoiminnasta kiinnostuneita liikemiehiä tarjosi lounaan vieraille. Sitten olivat vuorossa käynnit temppeli- ja huoltotyöaukioilla ja myöskin humanitaarisen avun keskuksessa. Myöhemmin päivällä vanhin Russell M. Nelson oli isäntänä Itälöiden kunniaksi pidetyllä päivällisellä. Ville Itälä mainitsi pitämässään kiitospuheessa, että häneen tekivät vaikutuksen omatoimisuuden ja omasta itsestämme samoin kuin lähimmäistemme hyvinvoinnista huolehtimisen periaatteet, joihin hän tutustui vieraillessaan huoltotyöaukiolla ja humanitaarisessa keskuksessa. Hän sanoi niiden olevan sopusoinnussa hänen oman filosofiansa kanssa.
Provossa Itälöillä oli tilaisuus tutustua Brigham Young yliopiston lainopilliseen tiedekuntaan ja tavata koulun rehtori, vanhin Cecil O. Samuelson. Suomessa lähetyssaarnaajina palvelleet BYU:n professorit tarjosivat vieraille lounaan. Keskiviikkona, huhtikuun 7. päivänä Ville Itälä piti esitelmän Brigham Youngin yliopistossa aiheenaan Euroopan Unionin, Yhdysvaltojen ja Venäjän väliset suhteet. Esitelmää oli kokoontunut kuuntelemaan luentosalin täydeltä BYU:n oppilaita, paikallisia suomalaisia sekä muita Suomesta ja kansainvälisistä suhteista kiinnostuneita henkilöitä. Ennen esitelmän alkua kehotettiin läsnäolijoita huolehtimaan, etteivät heidän kännykkänsä soi tilaisuuden aikana. Puhuja sanoi, että jos kännykät ovat Nokian tuotetta, niin ei niiden ääni häntä häiritse. Hän mainitsi, että molemmin puolin Atlantia sijaitsevien maiden suhteissa on parantamisen varaa ja tähdensi yhteistyön merkitystä. Jos se lopetettaisiin, maailmasta tulisi entistäkin epävarmempi ja turvattomampi paikka elää. Hän korosti rauhan tärkeyttä ja sitä, että Euroopan Unionin ja Yhdysvaltojen yhteistyö on välttämätöntä terrorismin kontrolloimiseksi. Esitelmöitsijä myönsi, että kansainväliset suhteet ovat mutkikkaita ja niiden menestyksellinen vaaliminen vaatii työtä. Suomi, hänen sanojensa mukaan, on valmis tekemään oman osansa.
Myöhemmin illalla oli vielä päivällinen kutsuvieraille Oremissa Lorne ja Sirpa Griersonin kodissa. BYU:ssa toimivan 90-jäsenisen Suomi-kerhon puolesta ojennettiin suomalaisille vieraille siniset BYU:n paidat, 16-kuukautista Artturiakaan unohtamatta. Ville Itälä sanoi kiitospuheessaan, että hän ja hänen perheensä olivat nauttineet suuresti vierailustaan Utahissa ja että heistä oli pidetty hyvää huolta. Hän ilmaisi halunsa palata tänne joskus uudelleen ja mainitsi myös toiveestaan saada tulla vierailevaksi professoriksi BYU:n lainopilliseen tiedekuntaan.
Vierailun eri vaiheissa mukana olleet henkilöt kokivat sen antoisaksi ja paikalliset isännät toivoivat, että Itälöille koko vierailu olisi ollut hyvä kokemus, antaen heille tilaisuuden oppia tuntemaan kirkkomme jäseniä sekä syventäen ja rikastuttaen heidän näkemystään kirkon päämääristä ja toiminnasta.
HAHAHAHAHAHAHAAHHHA HAHAHH HHAHAH HAAHAH HAHAH HAAHHHHAAA
Kukahan se täällä sirpaloi todellisuutta?
Etkö pidä Uukunniemeläisitä?
Oletko koskaan kuullut Tabernaakkeli kuoron musiikkia?
Kuunteleppa niin voit ymmärtää miksi huomionositus myönnettiin. Se kuoro on näes yksi maailman parhaista laulamaan. Palkinto on näes täysin taiteen/musiikin kannalta myönnetty ja se jaetaan joka vuosi eri taiteilijoille/ taiteilijaryhmille. Niin ja on Tarja Halonenkin ollut Utahissa Mormoonien vieraana ja taitaavatpa olla käyneet myös monen muunkin maan johtajat. Nämä mormoonit selvästi suunnittelevat jotain suomen tuhoamista tai vastaavaa. HERÄTYYYS. Tottakai maiden johtajat käyvät vierailemassa myös kirkkojen johtajien luona. Jos tämä sinusta tekee mormonismista politiikkaa niin OK.
Tottakai mormooneja on irakissa. Mitä erikoista siinä on. Siellä on Irakissa noin 20 - 25 miljoonaa ihmistä ja kyllä siihen joukkoon mahtuu myös aika monta mormoonia. Tunnempa tämän yhden suomalaisen mormoonin joka oli irakissa jo 20 v sitten. Mormoonit ovat suunnilleen tämän maailman jokaikisessä maassa.
Me täällä suomessa emme valitettavasti osaa erottaa uskontoa ja valtiota.
Mormoonit pumppaa nyttenkin rahaa meidän koto suomeenkin. Ei pitäisi olla sinullakaan valittamista kun saadaan rahaa suomeen ja vieläpä "amerikkalaisten" rahat.
Kaikki totta.
Onhan kaikki jossainmäärin politiikkaa. TÄMÄ ON USKONTO FOORUMI.
Jos et ymmärtänyt viestiä niin ei voi mitään.
ja hämäät ihmisiä- sillä mormonismi on poliittisten johtajien tukema ja ylläpitämä oppi! Te osallistutte aktiiviseti politiikkaan.Jos osaat lukea itse!
Uukuniemeä rakastan siksi pitäisin valheitten verkkonne sieltä nimenomaan pois.
Painukaa vaan Amerikkaan mieluimmin kokonaan Suomesta! Te olette vannoneet valanne Amerikan kirkolle, se on teidän auktoritetti ja ylin nuora. Siksi olette kusessa Iraqissakin! Suomaliset eivät sitähyväksy ja te olette täällä edustamassa muutamaa % amerikan mieltä! Hävetkää!
Ja siellä Iraqissa olettekin nyt sotarikoksinenne: yodella kusessa.Hymy alkaa sinultakin kohta vaan hyytyä: Bush on menossa oikeuteen! Hän on sotarikollinen,ja jokainen joka kannatti tuota laitonta ryöstöretkeä!
Bush ei voisi edes ideologiansa - kastetun kristityn ominaisuudessa -tukea valhe kirkkoanne, vaan miten on? 8.11 2001 jakeli hallituksen varoja kaikenmaailman kirkoille omia ryöstöretkiään toteuttaakseen!
Tiedän kaiken että turha on kärvistellä valehtelijat!Me suomalaiset olemme rehtiä kansaa!
Utah on täysin demokraattinen paikka. Se on mormoonien perustama ja rakentama joten on loogista, että johtajisto on mormooneja kuten suurin osa kansastakin.
Ovathan suomalaisetkin johtajat luterilaisia suurin osa.
On täällä suomessakin mormooni politiikkoja kunnalisella tasolla (tai ainkain on ollut). Kaikilla politiikoilla on jokin uskonnollinen vakaumus.
Itälän Ville kävi vierailulla utahissa missä ihmiset on useimmiten mormooneja. On loogista että hän tapasi mormooneja, mutta ei tämä tarkoita, että mormonismi on politiikkaa.
Mormooni uskonnolla ja politiikalla ei ole mitään tekemistä toistensa kanssa. Mormooneilla henkilöinä saattaa ollakin, mutta niin on kaikkien uskonsuuntausten kohdalla.
Mormonien kehoitetaan osallistumaan nimenomaan politiikkaan.Miten sokea oletkaan! Et voi erottaa oppia siitä etkäkatsoessasi sitä mitä Irakissa mormonikin tekee - politiikasta.
Turha on tätä oppia lokeroida!
mutta tämämormonismi ei ole erotettavissa -ja nimenomaan Amerikan politiikasta- sehän elää siitä ja siinnä.
Jos erottaisitte nämä asiat ette ikinä olisi mennyt hyökkäyssotaan mukaankaan. Teidän ylin johtonne olisi tuolloin taivaassa-ja Jumalahan ei Bush kai ole vielä?
Sen kirjaston saavat varmasti polttaa jos haluavat sehän on heille lahjoitettu.
Etkä näemmä tiedä mormonismista, yhdysvalloista, yhdysvaltojen politiikasta taikka laeista yhtään mitään.
Minä olen 100% suomalainen ja isänmaallisempaa rehtiä ihmistä et löydä.
Ja se palkinto meni kuorolle.
Äänestäisin muuten John Kerryä jos olisin yhdysvaltain kansalainen.
Ja jos tiedät mitään Myöhempien aikojen pyhien Jeesuksen Kristuksen kirkon historiasta, niin tiedät, että yhdysvaltalaiset poliitikot eivät todellakaan ole tukeneet kirkkoa, tosin vastassa he ovat olleet.
Niin mormoonit osallistuvat politiikkaan. Ihmisinä ei järjestönä eikä uskontona.
Mormooni voisi aivan yhtähyvin olla ihmiskilpenä irakissa.
Oletko joku Saddam fani????????
ihailtavia henkilöitä kuin kaksi rosvoanne Iraqin revohkassa: Bush ja Saddam vaihtoehtoina. Säälin ellei sinulla todellakaan ole?
Olis tuolla yläkerrassa yksi...
ettei johtajat ole tukeneet kirkkoanne. No ei ne rivimiehelle kaikkea kerro.Sen takaan että minä satun tietämään kirkostanne yhtä ja toista,ikävää.Ku klux klan in toimintaan osallistui mormoneja?
Ku klux klan on tuomittavaa, sinne on saattanut osallistua myös mormooneja yksittäisinä ihmisinä (kaikilla on valinnavapaus). Joukossamme on varsin kaikennäköisiä ihmisiä jotka saattavat tehdä huonoja asioita, mikä on valitettavaa koska esim sinä olet saanut sen takia huonon kuvan kirkosta.
Varsinkin Utahissa jossa uskonnollamme on suuri enemmistö on paljon jäseniä jotka ovat jäseniä mutta toimivat kirkon oppien vastaisesti. Siellä kirkollamme on vähän samanlainen status kuin luterilaisuudella suomessa. Eli porukka kuuluu papereissa kirkkoon mutta se ei meinaa niille mitään. Toki on sillä suurin osa ihan kunnon jässeniä.
Kirkko oli täydellinen ennenkuin ihmiset tulivat siihen, eräs profeettamme on sanonut.
Kaikki saavat ajatella mitä haluavat, kirkostamme on paljon valheita. Olen oikein liikuttunut että sinä yrität "pelastaa" minut mormonismilta, mutta usko pois se ei ole tarpeen. Minua EI ole huijattu. Tiedän sen.
Kaikkea hyvää jatkossa, menen nukkumaan.
jos se kiinnostaa.
Salt Lake Cityn olympialaiset ja skandaalit tulevat myösmieleen.
Ja sitten nyt alkaa tulla seliä että meissäon muka ihmisiä-niinhän me kaikki olemme ihmisiä,mutta turha valehtelijoita seurata. Mormonikirkon johdon poliittiset sotkut ovat karmeita ja verisiä.
ja rotuerottelu on poliittista?
Älä nyt naurata pseudo demokratiallanne joka on vain Utahissa ja Oregonissa tyhjä kuori todellisesta demokratiasta!
Demokratiassa ei ole kuule kuolemantuomioita eikä homorasismia eikä sovisnismia tueta virallisesti! Demokratia ei lähde hyökkäyssotaan toisten öljylle!
Olet sekaisin käsitteinesi.
Minun suurimmat esikuvani ovat Jeesus Kristus ja Taivaallinen isäni, ja yritän parhaani mukaan seurata heidän esimerkkiään jotta voisin joku päivä palata takaisin heidän luokse.
Hyvä niin.Tuo sana takaisin hieman kalskahtaa. Oletko niinkuin kuulunut piireihin jo aiemminkin?
Mutta et pääse hyökkäyssotimalla sinne sanoo Raamattu tai tukemalla sotia. Sen jouduttoteamaan joka miekkaan tarttuu se siihen hukkuu.
Mormonikirkko on harhaoppi.
Et näemmä tiedä mitä kirjoitat. Lue nyt samantien raamatusta 3. mooseksenkirjan 18 luku ja erityisesti jae 22: ÄLÄ makaa miehen kanssa niin kuin naisen kanssa maataan, sillä se on kauhistuttava teko.
Tämä sekä muut sukupuolisynnit jotka luvussa mainitaan ovat hyvin vakavia ja niiden seurauksena saatetaan erottaa kirkosta. Homot ovat tervetulleita kirkkoomme ja siellä heitä autetaan pitämään omat halunsa kurissa ja parantumaan "sairaudestaan". Tiedän tapauksen jossa homoseksuaalisuuten taipuvainen henkilö on ymmärtänyt tekevänsä väärin ja hankkiutunut "hoitoon", seurauksena parantuminen vilpittömän parannuksen teon haulun takia (nimenomaan taivaallisen isämmen avun kautta) ja hänellä on nyt perhe ja lapsia ja hän on kirkomme onellinen jäsen. Jos olet niin toivottomasti homoseksuaali ettet voi parantua ei ole mitään ennenkuulumatonta elää selipaatissa. Kirkossammehan on hyväksyttävää harjoittaa seksiä vain avioliitossa ja jotkut täysin heteromiehetkään jotka eivät syystä tai toisesta löydä aviokumppania eivät harjoita seksiä koko elämänsä aikana. Muut sukupuolisynnit kuten uskottomuus vaimolle ovat vähintääkin yhtä pahoja ja tuomittavaia kuin seksin harjoittaminen toisen miehen kanssa.
Miten niin kirkomme on sovinistinen. Kirkossamme työnjako naisten ja miesten välillä. Pappeus annetaan miehille. Pappeus on voima ja valtuus jumalata toimia hänen nimessään palvellen lähimmäisiä. Pappeudesta ei siis ole mitään hyötyä sen kantajalle itselleen. Naisilla taas on suuri ja haastava tehtävä olla äitinä. Tuo on suuri kutsumus. En voi ymmärtää miten pidät uskontoamme sovinistisena. Pikemminkin naisilla on ns. parempi olla kerran miesten velvollisuus on palvella heitä ja muita lähimmäisiä.
Utahissa jokainen äänioikeutettu yhdysvaltainkansalinen saa äänestää miten tahtoo oli hän sitten homo, nainen tai minkä tahansa uskontokunnan edustaja.
Henkiloökohtainen mielipiteeni on ,että kuolemantuomio pitäisi poistaa. Itse jos saisin päättää valitsisin itselleni kuolemantuomion elinkautisen sijasta, joka on siis yhdysvalloissa oikeasti elinkautinen kuolemaan saakka. On mielestäni helpompi vaan kuolla kuin elää kopissa loppuelämän. Kuolemantuomioon liittyy paljon ongelmia. esim jos tuomittu ei ollukaan syylinen sitä ei voi ottaa takaisin. Tämä on liian suuri ongelma. Olet nyt taas vaan sotkemassa kuolemantuomion mormonismiin. Mormonismissa sanotaan että pitää olla lainkuuliainen ja maan lakeja noudatetaan. En tiedä miksi politikot eivät ole poistaneet kuolemantuomiota Utahissa tai 37:mässä muussa yhdysvaltain osavaltiossa. Se saattaa olla hyvin vaikeaa yhdysvaltain perustuslain takia. En tiedä.
Sinulle on nähtävästi ylitsepääsemättömän vaikeaa ymmärtää ettei Myöhempien aikojen pyhien Jeesuksen Kristuksen kirkolla ole mitään tekemistä irakin sodan kanssa. Päätökset sodata on tehnyt Yhdysvaltain ja Britannian hallintojen ylin johto.
Yksittäisillä mormooneilla saattaa olla tehtäviä Irakin sotaan liittyen, mutta niillä ei ole mitään tekemistä heidän uskontonsa kanssa. Mormooni-kirkkoon kuuluvia politiikkoja ei edes taida olla nyt niin korkeissa asemissa että he voisivat vaikuttaa sotaan millään tavalla. (Taitaa olla joku senaattorina). Ja Yhdysvaltain hallinon motiivit lähteä sotaan eivät todellakaan liity millään tavalla Kirkoomme. Ja vaikka motiivit Yhdysvaltain hallituksella olisivatkin väärät (esim öljy) he tekivät mielestäni kuitenkin hyvän teon vapauttraessaan irakin kansan ja koko maailman erittäin julmalta ja vain omia etujaan ajavasta diktaattorista eli Saddam Husseinista.
Tämä on viimeinen viestini minkä kirjoitan tästä "politiika" aiheesta. Jos et voi ymmärttää ettei mormonismi ole politiikkaa niin en voi mitään.
Miten voit väittää että mormoonikirkko on harhaoppi kun et selvästikkään tiedä sen perusopetuksistakaan yhtään mitään. Jos tietäisit niin et varmastikkaan kirjoittaisi tuollaisia viestejä kuin kirjoitat.
Ihminen joka tietää edes vähän meidän mormooneiden opetuksita tässä tapauksessa pelastus/lunastussuunnitelmasta ymmärtaisi miksi käytin sanna takaisin. Me uskomme, että kaikki maanpäällä olevat ihmiset ovat asuneet ennen syntymäänsä henkilapsina taivaallisen isämme luona.
Käy katsomassa vaikka tämä linkki. siellä kerrotaan pelastussuunnitelmasta.
http://www.mormon.org/learn/0,8672,1294-19,00.html
Käy joskus kirkomme kokouksissa. Se varmasti voisi auttaa sinua ymmärtämään joitakin asioita. Esim. huomaisit ettei naisia kohdella ollenkaan kaltoin. He pitävät puheita siinä missä miehetkin. Heillä on apuyhdistys jota he johtavat ja miehillä taas on omat pappeusluokat joita miehet johtavat sitten on taas pyhäkoulu jossa kaikki ovat yhdessä ja opettaja saattaa olla nainen tai mies. En näe tässä mitään sovinistista tai epätasaarvoista.
Tiesin kyllä ko takaisin meno asian mutta halusinkin kysyä sitä sinulta silti.Se on kuunteluperiaate.
Ihan turha kiemurtaa ettei mormonikirkko siunaisi Iraqin sotaa koska se tekee sen ja on siten osallinen asiassa. Kirkon jäsenet sotivat siellä myös ja tuottavat ruumiita.
Muuten varoitus: myös ilmaiset älykkyystestit joita imarrellen mainostetaan olivat osa CIAn tiedonkeruuta.
Siellä niitten sivuilla oli juuri niitten analyysit ja pelit sitten niistä. Olisittepa nähneet mikämäärä koulutusta! Kuin James Bondin tehdas!