Ajattelin tehdä tänne pikku kallubin aiheesta; onko kiirettä vai ei.
Lööpit paukuttaa kauppalehteä myöden talouden vaihtelevista näkymistä, mutta työrintamalla ainakin meillä pitää jatkuvasti kiirettä.
Mietin vain, että onko muilla minkälainen tilanne ja mistähän se mahtaisi johtua?
Siis tyyliin: onko ollut vain muutama iso asiakas tai onko prosessit ja kenttä kunnossa?
Miltä tuntuu?
:)
Onko "lama" vaikuttanut?
15
191
Vastaukset
- eräs yrittäjä
Ei näy lama, oikeastaan tilausten määrä on kasvanut.
Laman ja taantuman rummutus johtuu siitä, että saadaan kansan hyväksyntä pelottelemalla, poliitikoiden rahan pumppaukseen Kreikalle ja muille konkurssikypsille maille, syynsä on myös palkkaneuvotteluilla, ei kannata antaa yleistä viestiä, että hyvin menee.
Isommissa yrityksissä tehdään ajoittain ns. puhdistuksia, huono, epäpätevä ja saikulla jatkuvasti oleva porukka saneerataan taantuman varjolla ulos. Lamapuheille on ajoittain tilausta, vaikka ei varsinaista lamaa olisikaan.- kokenut!!
Vartokaas vaan!
- ---------
kokenut!! kirjoitti:
Vartokaas vaan!
Ei tässä mitään vartoilla, vaan painetaan täysillä töitä. Ne on eri sällit, jotka koko ikänsä vartoilee jotakin.
- -
--------- kirjoitti:
Ei tässä mitään vartoilla, vaan painetaan täysillä töitä. Ne on eri sällit, jotka koko ikänsä vartoilee jotakin.
Tämä piristi kummasti! Huomenna taas puoli seittämäksi töihin.
- hghghg
- kirjoitti:
Tämä piristi kummasti! Huomenna taas puoli seittämäksi töihin.
Haha. Niin mukain piristi. En mäkään vartoile vaan painan töitä. Huomenna herätys 2:50 ja kattelemaan taloyhtiöiden pihoja tartteeko hiekoitella vai tehdä jopa lumityöt.
t. Kiinteistöhuollon yrittäjä.
Hommaahan tällä alalla riittää aina, lama ei vaikuta mitenkään. - Trolli
hghghg kirjoitti:
Haha. Niin mukain piristi. En mäkään vartoile vaan painan töitä. Huomenna herätys 2:50 ja kattelemaan taloyhtiöiden pihoja tartteeko hiekoitella vai tehdä jopa lumityöt.
t. Kiinteistöhuollon yrittäjä.
Hommaahan tällä alalla riittää aina, lama ei vaikuta mitenkään.Eikö? Kohta asukkaat tekevät itse luomityönsä että killinki säästyy (;
- djfdjdljfödl
Teen b2b -kauppaa ja vuosi on ollut kaksijakoinen: Alkuvuosi oli melkeinpä ylikuumentunut, kesän jälkeen on menty tasaisen tappavasti. Kokonaisuutena on tulossa kahdeksanvuotisen yrittäjäurani paras vuosi. Asiakkailla on ollut lomautuksia pitkin vuotta, mutta niin niitä oli ennen edellistäkin lamaa. Ei kuulu tähän, mutta edellisen laman jälkeen rahan kierto nopeutui - hitaimmat maksajat tippuivat pois kyydistä. Ei odoteta mitään, mutta varaudutaan kaikkeen.
- 19+19
Verkkokauppa tilaukset kasvanut kolminkertaisesti edelliseen vuoteen verrattuna. Työllistäähän tämä mukavasti ja omakohtaisesti voin sanoa, että töitä on riitellyt. Sitä ei vaan voi kovin isoon ääneen "huudella".
- velaton!
Aikaista paukutta hekseleitä! Euron kriisi ajaa euroopan syvään taantumaan.
Eihän se vielä näy Joulukin tulossa. Riippuu alasta kuinka työt riittää.
Vientiteollisuus putoo varmast,i paljonko?
Olen yrittäjäurani aikana nähny -90 luvun alun laman silloin mentiin syvälle.
Myös parivuotta sitten käytiin syvällä liikevaihdot alallani tippui 50-70% (metalli) - ytrewuiopå
velaton! kirjoitti:
Aikaista paukutta hekseleitä! Euron kriisi ajaa euroopan syvään taantumaan.
Eihän se vielä näy Joulukin tulossa. Riippuu alasta kuinka työt riittää.
Vientiteollisuus putoo varmast,i paljonko?
Olen yrittäjäurani aikana nähny -90 luvun alun laman silloin mentiin syvälle.
Myös parivuotta sitten käytiin syvällä liikevaihdot alallani tippui 50-70% (metalli)1990 lama yllätti kaikki housut kintuissa, samoin 2008 notkahdus, se oli jonkilainen ylimitoitettu pelästysreagtio. Jaksaako kukaan enään säikkyä samalla tavalla, taantumasta on kouhotettu jo niin pitkään, että siihen kyllästytään.
Kreikan talouden osuus EU:sta on 2% luokkaa, isompiakin valtioita on sammunut, mutta maailma jatkaa kasvuaan toisaalla ja vienti vetää aina jonnekin.
- Myös hyvä vuosi
Saman suuntainen kommentti kuin edellä, että tämä vuosi on ollut paras ainakaan 7 viimeiseen vuoteen verraten.
Omat markkinointiponnistelut ovat olleet samanlaiset kuin edellisvuosinakin, eli eivät mitenkään hirmuisen ponnekkaat. Mutta tilauksia on silti ropissut kummallisen hyvin vuoden aikana kasaan. Pelkästään kotimarkkinoilla toimitaan.
Kyllä silti on pelkoa persuuksissa, että oliko tämä tällainen hyvä välivuosi vain, ja ensi vuonna alkaisikin asiakkaita lama kuristaa oikein kunnolla.
Jos alkaa jatkossa kovasti lamastella, niin omaa mainontaa lisäämällä voi koettaa tilannetta jonkin verran oikaista. Mutta ei sekään määräänsä enempää kuitenkaan lopulta auta. - Kohta pöönautti
Hommia on ja paljon,liikevaihto on kasvanut marraskuun loppuun mennessä 52% 2010 vuoteen verrattuna, ja on viellä tämäkin kuukausu myyty loppuun.
- 19
Ohjelmistoalalla toimin ja tuli jonkin aikaa sitten uusia leluja. Nyt voi toteuttaa pitkäaikaisen toiveen (20 v) tehdä Mac ympäristöön yritysohjelmia: laskutusta, projektinhallintaa, toimialakohtaisiasoveluksia. Vain nappia painanamalla ohjelmat kääntyvät Mac ympäristöissä tai Iphonella ajaettaviksi ohjelmiksi.
Vieläköhän se pätee että Windows softalle voi laittaa nollan perään kun se toimii Macissä... - Reikähommia
>>Eikö? Kohta asukkaat tekevät itse luomityönsä että killinki säästyy (;
Pakko tosiaan tehdä itse ja omalla väellä, säästyy talo. Nehän nuo ostomiehet rikkoo peltikatot. Kirveillä ja moottorisahoilla tiputeltu lumia kerrostalojenkin katoilta viime keväänäkin.
Toistasataa reikää yhdenkin kerrostalon katossa, kun urakkamiehet piikkikengillään ja talikoillaan painaa menemään.- reikää reikää
Maksuton ilmastointi! Olisivat kiitollisia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
No nytkö tuli lähtö Orpolle?
Pieniä oli Marinin aamupalasilakat joulukaloiksi vrt. Orpon 35 miljoonan euron kähmintä johonkin Vapaavuoren urheiluhall2271628- 1861581
Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä441174Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad46871- 14740
Miksi Lapset kiusaa yöllä
Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä30731Sama ransetti taas!
Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver21720- 36701
Viimeinen lankafest
Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .20666Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..46627