Mitä teille tulee mieleen seuraavasta unesta:
Olen lentokentällä lähdössä jonnekin. Olen kentällä omalla autolla, jolle on löytynyt parkkipaikka kiitoradan kupeeseen yhdelle autolle tehdystä parkkipaikasta. Auto on Alfa Romeo. Kentällä on lähtövalmiina pieni lentokone, johon mahtuu vain neljä ihmistä, pilottina on nainen ja hänen vierellään istuu myös nainen. Koneessa on tilaa kahdelle matkustajalle ja nuo paikat on jo varattu. Minulle ei ole tilaa.
Kävelen lentokentän pohjoispuolella olevaan rakennukseen lumisessa maisemassa. Pieni punainen talo. Siellä on tummahiuksinen nainen.
Olen lentokentällä lähdössä jonnekin. Olen kentällä omalla autolla, jolle on löytynyt parkkipaikka kiitoradan kupeeseen yhdelle autolle tehdystä parkkipaikasta. Auto on Alfa Romeo. Kentällä on lähtövalmiina pieni lentokone, johon mahtuu vain neljä ihmistä, pilottina on nainen ja hänen vierellään istuu myös nainen. Koneessa on tilaa kahdelle matkustajalle ja nuo paikat on jo varattu. Minulle ei ole tilaa.
Kävelen lentokentän pohjoispuolella olevaan rakennukseen lumisessa maisemassa. Pieni punainen talo. Siellä on tummahiuksinen nainen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Yksinäisyyden kautta oman masennuksen (tumma nainen, pohjoinen, luminen maisema) kohtaaminen? Lentomatka olisi ollut ehkä masennuksen pakenemista. Sinulla ei ole enää varaa (ei tilaa koneessa) olla kohtaamatta masennustasi. Kohtaamalla sen löydät jotain syvempää ja tärkeämpää elämääsi (jota punainen väri kuvaa, todellisia aitoja tunteita, sisäistä rakkautta).
Itse asiassa tuli mieleen ihan erilainen tulkinta, joka liittyy erääseen reissussa tapaamaani vanhempaan ihmiseen - se nelikko edusti häntä ja hänen kokonaan integroitunutta psyykettään. Kaksi miestä ja kaksi naista. Nelikko joka ei etsi mitään - vanha mies, jolla oli sydänvaivoja, mielestäni sen verran vanha, että on jo tiensä päässä, lähdössä viimeiselle matkalle - kuolemaa kohti.
Se talo ja nainen siellä kertoo vain sen, että minulla on oma individuaatioprosessini vielä kesken.
Hyvä tulkinta, ehdin lukea edellisenkin tulkintasi ennen kuin poistit sen ja mielestäni olit siinä hakoteillä, unet harvoin kertovat suoraan toisista ihmsistä vaan enemmänkin omista sisäisistä prosesseista. Auton (ulkokuoren, pinnallisuuden) jättäminen ja omin jaloin kulkeminen kohti pohjoista lienee oikea suunta, sieltä löytyy jokin tärkeä palanen itsellesi, punainen talo eli sisäinen rakkaus, rakkaus itseäsi kohtaan.
Vaikka toisaalta, kyllä sitä rakkautta on oikeus hakea toisista ihmisistäkin, siksi kai ihminen kokee itsensä yksinäiseksi että meihin on sisäisesti ohjelmoitu tarve hakeutua toista ihmistä lähelle. Ja yksinäisyyden keskellä on hyvä huolehtia omista perustarpeista, joihin kuuluu levon, ravinnon ja lämmön lisäksi myös läheisyys ja jakaminen. Vaikka sitä sitten hakisi hetkellisistä suhteista, mutta silti.
Toisaalta, yksinäisyys ja kärsimys on samalla kuitenkin luultavasti suorin ja nopein reitti kohti Maailman Suurinta Rakkautta, Jumalaa.
Oli ilo kulkea reilu sata kilometriä kokonaan integroituneen mielen kanssa. Jäähyväiset olivat luokkaa: "eiköhän me näillä reissuilla tavata". Hiljaisuus... risteys... minä: "lähden nyt tähän suuntaan".. hän: "ajattelin mennä vielä tuonne ylös"
---
Olen kiitollinen siitä mitä sain kokea. Sain kuulla ja nähdä yhden mallin, miten mieli rakentuu siksi, miksi sen pitikin tulla. Pelottomuus - määrittelee tämän kokemuksen.
Kaksi sanaa: huono omatunto.
Sinua vaivaa tekosi, jotka ovat kohdistuneet syyttömiin sivullisiin. Olet ajatellut, että sinulla on niihin oikeus, mutta uni (omatuntosi) haluaa viestiä toisin.Pelkäät menettäväsi luottamuksen useammalta ihmiseltä. Ymmärrät vasta nyt, että sinuun on luotettu joskus.
Mielestäni Itse ei toimi noin. Itsellä ei ole omaa tuntoa. Egolla on kyky tulkita Itsen tahtoa, joka tulkitaan joskus (mielestäni virheellisesti) omaksitunnoksi - mielestäni yksi itseyhteyden muoto, mutta alisteinen jollekin ulkoapäintulleelle (yhteisöllinen moraalisäännöstö), jolla ei ole mitään tekemistä Itsen kanssa.
Todellinen Jumalasta lähtöinen on puhdasta - suoraa.
Pakko jatkaa vielä:
Itsellä (isolla iiillä, jota ei erota lauseen alussa) ei ole myöskään tietoisuutta itsestään. Että se omatunto, tietouisuus Itsestä.
Kiitos.
Taisi osua.
Ole hyvä.
Nöyrästi kiittää.
http://www.youtube.com/watch?v=PC-yHnqttAU siinä kärsimyksen merkitys.