"Ensinnäkin helluntailaisten kanssa ei ole ongelmia en ole tavannut heitä paitsi kesällä kun autoin miehen ylös tieltä kun kaatui pyörällään..
Sairaan ei pitäisi pyöräillä soitin vielä ambulanssin."
Ihan päivän paras!
Sairaan ei pitäisi pyöräillä soitin vielä ambulanssin."
Ihan päivän paras!
Vastaukset 13
Vanhimmat
Iloitset siis siitä kun joku kaatuu pyörällä ja loukkaa itsensä. Olet kummallinen ämmä ei muuta voi sanoo.
mistä johtuu, että ymmärtää avauksen sisällön noin?
???, ei tämä ole se orginaali todé, huomaa, että siinä on tähti, oikeassa todén on pilkku eenpäällä , ettei tuu väärinkäsityksiä?
jos on tätä mieltä hellareista, niin pitää kyllä nostaa hattua henkienerottajalle siitä, että auttoi hellari-parkaa hänen pyöräilyonnettomuudessaan:
"He ovat joskus helluntailaisille alamaiset ja joskus eivät sitä ole.
1.Murhanhenki asuu jokaisessa uudestikastetussa ja sen ilmenemismuoto ja vaatimus on jos ei lapsia voi tappaa niin ainakin pitää vihata ja tehdä lapset arvottomaksi esim. käyttämällä ehkäisyä jolloin lapsia ei voi tulla.
2,Valheen henki. Tee mitä tahdot oppisi puolesta, mutta pidä huoli että valehteletkin kunnolla.
3. Haureuden henki: Siitä olen joskus puhunut ja mitä helluntailiikkeen sisällä on sen alusta alkaen tapahtunut en häveliäisyyssyistä halua moista sikailua tuoda alaikäisten kuultavaksi.
4.Epäuskon ja eksymyksen henki. Epäilyt ja epäuskonkin voi hukuttaa uudestisyntymisestä kertomisella ja uskoontulo ratkaisuna saattaa tuoda ainakin paatumuksen?
5.Yhteenkuuluvaisuuden henki: Se on itse asiassa paha henki joka vaikutukseltaan helluntailiikkeessä ja muissa lahkoissa sitoo ihmisiä yhteen nippuun pitäen sidoksissa loppuun asti.
6.Nämä mainitsemani henget vaikuttavat helluntailiikkeessä voimakkaasta ilmentäen demonisen vihan Jumalan sanaa kohtaan ja josta joutuvat kärsimään oikeauskoiset lutherilaiset Raamatullisesti uskovat tosi Kristuksen jäsenet.
7.Tunnistatko näistä jotain itsellesi kuuluvaa ja jos niin on kehotan totiseen parannukseen ettet joutuisi muiden harhaoppisten kanssa lopulta ikuiseen kadotukseen."
Tuohon 6.kohdan kärsiviin ( "Raamatullisesti uskovat tosi Kristuksen jäsenet.") lisäisin kaikki muutkin.
Yksinkertaisesti viestisi vaatii vain olemaan suvaitsevainen.
Suvaitsevaisuus, toisten hyväksyntä sellaisinaan kuin ovat, on kaikkien riitojen loppu.
Ei pidä vaatia toisia kääntymään ja muuttamaan uskoaan ja se ei silti tarkoita sitä etteikö voi ilmaista erilaista mielipidettä, mainita mielestään epäkohtia ym.
* Ai jaa, ja sinäkö sitten olet se epäkohtien oikoja, nythän se selkis, miksi oot uskovasiten palstalla, ateisti Jumalan kieltäjä onkin pätevä oikomaan Jumalan seurakunnan järjestyssääntöjä ja oikea henkilö ojentamaan uskovaista, Jumalan lasta. Hyvä Pe.ku 10 pistettä !
Tuo mielipide on juuri ääripään suvaitsemattomuutta, joka iskee kaikkia kirjoittajia vastaan.
"ateisti Jumalan kieltäjä onkin pätevä oikomaan Jumalan seurakunnan järjestyssääntöjä"
Nimeät vielä Jumalan seurakunnan suvaitsemattomaksi?
Mutta jos ateisti kykenee opettamaan vaikka uskovaa, sehän on silloin hyvä vaan.
Olen kuullut kertomuksia kuinka ihan tuolla ryyppyringissä saatetaan jutella uskosta, ja evankelioidaan toinen toistaan. Joskus jaoin Kööri-veljien kasetteja, ateistit niitä kuunteli mielellään ja näimpä itkevänkin heidät jonkun.
Tervehdys täältä kaiken hässäkän keskeltä! Pekulla olisi kyllä potenttiaalia vaikka raamatun opettajaksi ihan tuonne opistolle ja jos ei tule joskus uskova, niin ihme...
Iltaa sinne Ounaksen varteen!
Minulla ei ole virallista koulutuspohjaa Raamatun opettajaksi, joten en pääsisi muualle opettajaksi kuin Isoon Kirjaan Keuruulle ja aionkin laittaa sen harkintaan :).
Ahaa, meinaat viljellä uutta metsää vai oletko takavarikoinut ruuat oravilta?
Parhaiten sopisit luterilaiseen kirkkoon papiksi.
Sain pikku pisneksen mettätalolta keräyksen käpyjä. Mulle sattu haaveri kun keräsin osan hakoksilta puut jotka olin kaatanut ennen lumien tuloa. Nyt niitä on kuivateltava, missäs mualla kuin pirttini ja mökkini lattioilla.
Ompahan puuhaa kuitenkin ja hyvä niin kun kaamoskin koittaa...