Väyrynen kuin valehteleva Jaakob!

.

Keskustan ehdokas Paavo Väyrynen käyttäytyy vaalikampanjassaan kuin Perussuomalainen, - käyttää Timo Soinin teesejä; .

Väyrysen puheet ja Keskustan politiikka ovat kaukana toisistaan kuin kuu auringosta, on ollut pian kaksikymmentä vuotta!

Keskusta on Esko Ahon ajoista alkaen ollut ajamassa Suomea EU:n ytimeen. Hetken kukoistanut Anneli Jäätteenmäki on nyt vain EU-meppi, joka ei sano pahaa samaa EU:sta, eikä eurosta, Vanhanen ja Kiviniemi nauttivat silmin nähden roolistaan EU -ja eurovaltion edustajina.


Väyrysen TP-vaalikampanjassa onkin mukana pirullisen huiputuksen makua!
*************************************************************************************

Väyrynen puhuu PS:n politiikkaa ja käyttää Soinin sanoja, - ja Keskustan kannatusluvut nousevat!!


Väyrynen on kuin raamatun Jaakob. Ikään kuin Keskusta ja Väyrynen olisivat ottaneet vaalistrateginsa suoraan Mooseksi 1. kirjasta!



Tästähän saattaa kehittyä suorastaan
raamatullinen näytelmä; Kässäri ja
osajako on kuin Keskustan tupaillassa
lestojen avulla juonittu vedätys!


JUTUN JUONI ON TÄSSÄ

"”Ääni on Jaakobin ( Paavo Väyrysen ) ääni, mutta kädet ovat Esaun ( Timo Soinin ) kädet.” 23 Eikä hän tuntenut häntä, koska hänen kätensä osoittautuivat karvaisiksi kuten hänen veljensä Esaun kädet. ""


OSAJAKO KEPUN JA VÄYRYSEN VÄLISTÄVETONÄYTEMÄSSÄ


Sokea Isak = Suomen kansa
Iisakin siunaus = vaaleissa saatavat äänet
Rebecca, kavala nainen = Mari Kiviniemi
Jaakob, joka kuusettaa Esauta = Paavo Väyrynen
Esau itse = Timo Soini


Käsikirjoitus: Mooses - dramatisointi Mari ja Paavo
sovitus: Seppo Kääriäinen
ohjaus: Paavo 1. Suuri, Keminmaan nero


RAAKA KÄSIKIRJOITUS;

....lue ja pistä roolihenkilöt paikalleen.

1. Mooseksen kirja 27:1-46

1 Ja kun Iisak oli vanha ja hänen silmänsä olivat liiaksi hämärtyneet nähdäkseen, niin tapahtui, että hän kutsui vanhemman poikansa Esaun ja sanoi hänelle: ”Poikani!”, mihin tämä sanoi hänelle: ”Tässä olen!” 2 Sitten hän sanoi: ”Katsohan, olen tullut vanhaksi. En tiedä minä päivänä kuolen. 3 Otahan siis nyt välineesi, nuolikotelosi ja jousesi, ja mene ulos kedolle ja metsästä minulle riistaa. 4 Laita minulle sitten herkkuruoka, sellainen josta kovasti pidän, ja tuo se minulle ja, ah, anna minun syödä, jotta sieluni siunaisi sinut ennen kuin kuolen.”

5 Mutta Rebekka kuunteli, kun Iisak puhui pojalleen Esaulle. Ja Esau meni ulos kedolle metsästämään riistaa tuodakseen sitä. 6 Ja Rebekka sanoi pojalleen Jaakobille: ”Kuulin tässä juuri isäsi puhuvan veljellesi Esaulle ja sanovan: 7 ’Tuo minulle riistaa ja laita minulle herkkuruoka ja, ah, anna minun syödä, että siunaisin sinut Jehovan edessä ennen kuolemaani.’ 8 Ja nyt, poikani, kuuntele minun ääntäni, kun käsken sinua. 9 Menehän karjalaumaan hakemaan minulle sieltä kaksi hyvää vuohenvohlaa, että laittaisin niistä isällesi herkkuruoan, sellaisen josta hän kovasti pitää. 10 Sitten sinun on vietävä se isällesi syötäväksi, jotta hän siunaisi sinut ennen kuolemaansa.”

11 Silloin Jaakob sanoi äidilleen Rebekalle: ”Mutta veljeni Esau on karvainen mies, ja minä olen sileäihoinen mies. 12 Entä jos isäni tunnustelee minua? Silloin minä joudun hänen silmissään pilkantekijäksi ja aiheutan itselleni kirouksen enkä siunausta.” 13 Tällöin hänen äitinsä sanoi hänelle: ”Olkoon se kirous, joka on tarkoitettu sinulle, minun päälläni, poikani. Kuuntele vain minun ääntäni ja mene, hae ne minulle.” 14 Niin hän meni ja haki ne ja toi ne äidilleen, ja hänen äitinsä laittoi herkkuruoan, sellaisen josta hänen isänsä kovasti piti. 15 Sen jälkeen Rebekka otti vanhemman poikansa Esaun vaatteet, halutuimmat, mitkä olivat hänen hallussaan talossa, ja puki ne nuoremman poikansa Jaakobin ylle. 16 Ja vuohenvohlien nahat hän pani hänen käsiinsä ja hänen paljaaseen kaulaansa. 17 Sitten hän antoi herkkuruoan ja leipomansa leivän poikansa Jaakobin käteen.

18 Niin hän meni isänsä luo ja sanoi: ”Isäni!”, mihin tämä sanoi: ”Tässä olen! Kuka sinä olet, poikani?” 19 Ja Jaakob jatkoi sanoen isälleen: ”Minä olen Esau, esikoisesi. Olen tehnyt niin kuin olet minulle puhunut. Nousisitko istumaan, ja syö riistaani, jotta sielusi siunaisi minut.” 20 Tähän Iisak sanoi pojalleen: ”Kuinka olet niin nopeasti löytänyt sen, poikani?” Hän sanoi vuorostaan: ”Koska Jehova, sinun Jumalasi, antoi sen tulla minua vastaan.” 21 Silloin Iisak sanoi Jaakobille: ”Tulehan lähemmäksi, jotta tunnustelisin sinua, poikani, tietääkseni oletko sinä todella poikani Esau vai et.” 22 Niin Jaakob tuli isänsä Iisakin lähelle, ja tämä tunnusteli häntä, minkä jälkeen hän sanoi: ”Ääni on Jaakobin ääni, mutta kädet ovat Esaun kädet.” 23 Eikä hän tuntenut häntä, koska hänen kätensä osoittautuivat karvaisiksi kuten hänen veljensä Esaun kädet. Siksi hän siunasi hänet.

'''''

Ja jos kiinnostaa laajemmin, niin tästä voit jatkaa: ( tiedä häntä mitä kaikkea ne Apololla keskivätkään vielä kopsata )

http://www.watchtower.org/fi/raamattu/ge/chapter_027.htm


**


Seppo Hietanen
18135
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 18

Vanhimmat

"" ... niin kuin kuusetti Jaakob isäänsä sokeaa Iisakkia, niin kuusettaa nyt Paavo Väyrynen Sokeaa Suomen kansaa käyttäymällä kuin Timo Soini. Näin huijatessaan uskoo tuo kavala Väyrynen saavansa Suomen kansaa pettämällä tältä siunauksen, valtaisan äänivyöryn, nuo Timo Soinille kuuluvat äänet! ""

Äänestä
  • Väyrynen on todellakin kuin Iisakkia silmään pissivä Jaakob.

    Äänestä

Väyrynen sanoi ennen euroon liittymistä, että euroon liittyy suuria riskejä johtuen Välimeren maiden heikoista talouksista. Siihen aikaan Soini taisi kannattaa euroa.

Tämä vain tiedoksi Keskustasta pois potkitulle Hietaselle.

Äänestä
  • Herra Hietanen on kääntänyt asiat päälaelleen. Eihän Väyrynen ole omaksunut Soinin teemoja ja kantoja, vaan nimenomaan Soini - myöhäisheränneenä entisenä EU:n kannattajana - on ominut itselleen sen väyrysläisen euroskeptismin, jonka alkuperäinen ja johdonmukaisin edustaja Väyrynen Suomessa on. Soini ei ole Väyrysen kaltainen vakaumuksen mies, vaan poliittinen opportunisti, ikuinen populisti ja äänten kalastelija.

    Ja on epäreilua lyödä Väyrystä sillä väärällä politiikalla jota Keskusta kieltämättä on harjoittanut ja joka johti puolueen romahdukseen tämän vuoden eduskuntavaaleissa. Ahon-Vanhasen-Kiviniemen linja sai selkeän tuomionsa, mutta sitä enemmän on paikallaan nostaa esiin Väyrysen ansiot tuon linjan kriitikkona.

    Äänestä

  • Aloittaja

    Avauksessa puhutaan Keskustapuolueen valitsemasta TP-ehdokkaasta, joka ajaa täysillä valoilla Keskustan vastaistaisilla teeseilla; ts. käyttää kampanjassaan lähes sanatarkasti niillä samoilla aiheita, jotka nostivat Soinin ja tekivät PS:sta suuren.
    Mitä kukin on ekana sanonut, siitä voidaan kinastella ja väitella muuten vain.
    Soinin EU -ja eurovastainen kanta on ollut pitävä, siitä ei vallitse epäselvyyttä.

    "Tiedoksi Keskustasta poispotkitulle... " Nimettömän huutelijan asema on syvältä;

    Olen selkein sanoin vuonna 2010 ilmoittanut että siirryin PS:n linjalle tunnetuista syistä. PS on ainoa poliittinen voima joka selkeästi harjoittaa alkiolaista ja UKK:n viitoittamaan isänammaallista politiikkaa. Olleellistä PS;n linjassa on myös se, että sosiaalinen omatunto ilman marxilaista vedätystä kuuluu puolueen ydinasioihin. Sen käytäntöön soveltaminen näyttää joukon sivistyksen tason, aina yhteiskunnan kokokuvaan ylettyen; miten se kohtelee heikoimpiaan.


    Keskustan Yhteiskuntatieteilijät ry:n kokouskutsuja saan edelleen, vaikka ilmoitin siellä syyskuussa 2010, että siirryn pois Keskustan läheisyydestä.

    Tee sinä pimeästä huuteleva häirikkö tästä omat johtopäätöksesi, mene muualle huutelemaan ja pistä turpasi rullalle.


    Seppo Hietanen

    Äänestä

  • Aloittaja

    Koroljov kirjoitti:

    Herra Hietanen on kääntänyt asiat päälaelleen. Eihän Väyrynen ole omaksunut Soinin teemoja ja kantoja, vaan nimenomaan Soini - myöhäisheränneenä entisenä EU:n kannattajana - on ominut itselleen sen väyrysläisen euroskeptismin, jonka alkuperäinen ja johdonmukaisin edustaja Väyrynen Suomessa on. Soini ei ole Väyrysen kaltainen vakaumuksen mies, vaan poliittinen opportunisti, ikuinen populisti ja äänten kalastelija.

    Ja on epäreilua lyödä Väyrystä sillä väärällä politiikalla jota Keskusta kieltämättä on harjoittanut ja joka johti puolueen romahdukseen tämän vuoden eduskuntavaaleissa. Ahon-Vanhasen-Kiviniemen linja sai selkeän tuomionsa, mutta sitä enemmän on paikallaan nostaa esiin Väyrysen ansiot tuon linjan kriitikkona.

    Herroittelun voit jättää muihin yhteyksiin,
    Avauksessa kerrotaan, että Keskustapuolueen TP-ehdokas ajaa täysillä' valoilla Keskustan pitkän linjan vastaista teemaa;

    Mistä on kysymys?

    Soinin linja on ollut aina sama, riippumatta siitä mitä Keskusta on puolueena miloinkin tehnyt. Samalla linjallaan Soini on tehnyt työtä pitkät vuodet, ja tulos on tunnettu.

    Keskustapolueen ja sen virallisen ehdokkaan toiminta on lähinä kroteskia:

    Puolue putosi kaikkien aikojen jyrkimmällä syöksyllä ajettuaan EU -ja euromyönteistä politiikaa Esko Ahon ajoista. Tappion kärsittyään se koettaa nyt kalastella kannatuksen kasvua omaa politiikkaansa mustamaalaavalla Väyrysellä; - Väyrynen ajaa samoillla nuoteilla suurta pyrkyään, joilla Soini nosti PS:n suureksi.

    Tässä asetelmassa on vain yksi asia pahasti väärin: Väyrynen ei ole keskustalainen, vaan ilmiselvästi ja kirkkasti Soinin linjalla oleva TP - ehdokas, siis PERUSSUOMALAINEN.


    Seppo Hietanen


    .

    Äänestä

Hietanen alkaa olla epätoivoinen, kun pitää valehdella. Siirryit persuihin, koska kukaan muu ei sinua huoli.

Ymmärrä hyvin, että sinulle on vaikea hyväksyä, et ole saanut edes kulttuurilautkanunnan varamiehen paikkaa.

PS. joko olet hankkinut uuden hameen?

Äänestä
  • Aloittaja

    Apollolla, Keskustan konkurssiin menossa olevalla "pääkonttorilla" puuhaa edelleen sisimpään ytimeen kuuluvaia tyyppejä, kolme suojaytyöpaikkailaista hissukkaa, "Marin maankuuluja iskujoukkoja". Tämä hameista huhuileva olmi on eräs Ile, yksi noista kolmesta viimeisestä. Tyypin löytää parhaiten Apollon WC:n laarin takaa piileksimästä.. Hänellä on siellä oma läppäri. Ongelmaksi Keskustalle ovatkin tulleet nämä virkaelätit; minne nuo ihmspolot joutuvat, kun Apollo pannaan lihoiksi eikä näitä olmeja voi näytille tuoda vuokrattavaan uuteen toimistoon, erääseen Kaarelassa sijaitsevaan vanhaan Elannon pikamyymälään, jossa on suuren näyteikkunat.

    Saattaa hyvinkin olla että puoluetoimisto seuraa aikoinaan ahdinkoon joutuneen Suomeen jälkiä jonnekin maakuntaan. Vaasan tai Kuopion vaalipiirit saattaisivat tulla kyseeseen..
    Käpylän ja Pellavakasken rajalla sijaitseva Lestadiolaisten valkunnansali voisi olla hätäratkaisuna hyvinkin sopiva.

    Seppo Hietanen

    Äänestä

Kaikki tietävät sinun käyttävän hametta tai ainakin sinun olisi syytä siirtyä hameenkäyttäjäksi. Kai tiedät syyn?

Äänestä
  • CIDY-keskustan hameen käytön kaikki...

    ..tietävät, mutta harvapa tietää, että hän käyttää SOININ KASAREITA alusasunaan.

    Äänestä

  • heh, näähää hamekirjoittajat onki pitkältä ja kaakaa.. savon punikkeja. Syytä tiedetään, notta sulla ja tolla toisella on pahasti pallo hukkunu, ko et muuta ukkorukka osaa. Risukorvesta elviksiä

    Äänestä

  • SISÄPIIRI TIETOA kirjoitti:

    CIDY-keskustan hameen käytön kaikki...

    ..tietävät, mutta harvapa tietää, että hän käyttää SOININ KASAREITA alusasunaan.

    heh, näähää hamekirjoittajat onki pitkältä ja kaakaa.. savon punikkeja. Syytä tiedetään, notta sulla ja tolla toisella on pahasti pallo hukkunu, ko et muuta ukkorukka osaa. Risukorvesta elviksiä

    Äänestä

miksi sun nicci on CITY-Keskusta? Kaiken salaliittoteorioiden sekaan vedät nyt jo raamattua mukaan ja sen selityksiä. Onkohan sulla ihan kaikki proput ehjiä? Copy-pastaaminen on tietty helppoa ja aikaa säästävä osaamisen taso, mutta se kertoo aikas paljon myös sen käyttäjän todellisesta osaamisesta tai sanotaan nyt suoraan osaamattomuudesta.

Äänestä
  • 2 x heh, näähää hamekirjoittajat onki pitkältä ja kaakaa.. savon punikkeja. Syytä tiedetään, notta sulla ja tolla toisella on pahasti pallo hukkunu, ko et muuta ukkorukka osaa. Risukorvesta elviksiä

    Äänestä

Paavo Väyrynen ylenkatsoo Suomen kansaa ja väitti NL:n olevan ikuisen.
Perätön tohtorin tutkinto on mitätön. Jokainen ilman tohtorin tutkintoakin
kelpaa tasavallan presidentiksi. Jokaisen tulee saada kunnon palkka oli
tohtorin tutkinto tai ei. Mitätön "ikuinen miehitys" tuottaa kuitenkin hylkiön.

Äänestä

Mä sulle vaan sanon että älä älä viitti noita lestoja suututtaa, kirouksen panevat päällensä kuin Väyrysen Paavolle 1994, kun Vironperän Jussi käski;

"Mie mie mie kyllä närhen värkit ttuolle Paavolle näytä; Mie olen jo ehdokkaan vaihtanu, en tuota maalaisliiton maa johtoa vastaan ryntäävää Väyrystä, äänestä, en! Kehoitan teitä muitakii miettimään ketä äänestättä!..
Jussi pauhasi tottuuvessa, ja mitä?

1991 Väyrynen uusimaa, 34.000.000, mutta Jussin uhon ja Lestojen noitumisen jälkeen syksystä 1994, roamhti
1995 Väyrynen Uusimaa 9.000 ääntä,
Valikoiva ja ankara on lestain mahti ja käsky

Äänestä

Kyllä Paavo V aina Niinistön voittaa sillä ajatteleehan muutakin kuin Natoa.


Niinistön ja Bidenin @ 5.12.2011 16:51:10
epävirallinen tapaaminen joitakin aikoja sitten enteili sitä, että Niinistö asettuu ehdolle ja samalla lienee sovittu, että tukikohtia aletaan rakentaa ja Sauli asettuu ehdolle saaden kaiken sekä rahallisen että mediatuen pankkimafialta. Toivoisi, ettei kansa menisi halpaan mutta meillä on niin paljon porukkaa, jota on helppo aivopestä kun oma järki on narikassa joten en olisi yllättynyt jos Niinistö valitaan vaikka pitäisi valita Väyrynen. USA on romahtamassa oleva ja velkoihinsa hukkuva maa eikä sen hegemonia enää kovin kauaa kestä. Senjälkeen olemmekin sitten pahassa liemessä kun olemme pelanneet korttimme väärin ja ostaneet hyttipaikan hukkuvasta laivasta.

Äänestä
  • Mutta miksi pitää peljätä USA:ta? Kuka sen osaa sanoa?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


UPDATE_7173133 kirjoitti:

.

Keskustan ehdokas Paavo Väyrynen käyttäytyy vaalikampanjassaan kuin Perussuomalainen, - käyttää Timo Soinin teesejä; .

Väyrysen puheet ja Keskustan politiikka ovat kaukana toisistaan kuin kuu auringosta, on ollut pian kaksikymmentä vuotta!

Keskusta on Esko Ahon ajoista alkaen ollut ajamassa Suomea EU:n ytimeen. Hetken kukoistanut Anneli Jäätteenmäki on nyt vain EU-meppi, joka ei sano pahaa samaa EU:sta, eikä eurosta, Vanhanen ja Kiviniemi nauttivat silmin nähden roolistaan EU -ja eurovaltion edustajina.


Väyrysen TP-vaalikampanjassa onkin mukana pirullisen huiputuksen makua!
*************************************************************************************

Väyrynen puhuu PS:n politiikkaa ja käyttää Soinin sanoja, - ja Keskustan kannatusluvut nousevat!!


Väyrynen on kuin raamatun Jaakob. Ikään kuin Keskusta ja Väyrynen olisivat ottaneet vaalistrateginsa suoraan Mooseksi 1. kirjasta!



Tästähän saattaa kehittyä suorastaan
raamatullinen näytelmä; Kässäri ja
osajako on kuin Keskustan tupaillassa
lestojen avulla juonittu vedätys!


JUTUN JUONI ON TÄSSÄ

"”Ääni on Jaakobin ( Paavo Väyrysen ) ääni, mutta kädet ovat Esaun ( Timo Soinin ) kädet.” 23 Eikä hän tuntenut häntä, koska hänen kätensä osoittautuivat karvaisiksi kuten hänen veljensä Esaun kädet. ""


OSAJAKO KEPUN JA VÄYRYSEN VÄLISTÄVETONÄYTEMÄSSÄ


Sokea Isak = Suomen kansa
Iisakin siunaus = vaaleissa saatavat äänet
Rebecca, kavala nainen = Mari Kiviniemi
Jaakob, joka kuusettaa Esauta = Paavo Väyrynen
Esau itse = Timo Soini


Käsikirjoitus: Mooses - dramatisointi Mari ja Paavo
sovitus: Seppo Kääriäinen
ohjaus: Paavo 1. Suuri, Keminmaan nero


RAAKA KÄSIKIRJOITUS;

....lue ja pistä roolihenkilöt paikalleen.

1. Mooseksen kirja 27:1-46

1 Ja kun Iisak oli vanha ja hänen silmänsä olivat liiaksi hämärtyneet nähdäkseen, niin tapahtui, että hän kutsui vanhemman poikansa Esaun ja sanoi hänelle: ”Poikani!”, mihin tämä sanoi hänelle: ”Tässä olen!” 2 Sitten hän sanoi: ”Katsohan, olen tullut vanhaksi. En tiedä minä päivänä kuolen. 3 Otahan siis nyt välineesi, nuolikotelosi ja jousesi, ja mene ulos kedolle ja metsästä minulle riistaa. 4 Laita minulle sitten herkkuruoka, sellainen josta kovasti pidän, ja tuo se minulle ja, ah, anna minun syödä, jotta sieluni siunaisi sinut ennen kuin kuolen.”

5 Mutta Rebekka kuunteli, kun Iisak puhui pojalleen Esaulle. Ja Esau meni ulos kedolle metsästämään riistaa tuodakseen sitä. 6 Ja Rebekka sanoi pojalleen Jaakobille: ”Kuulin tässä juuri isäsi puhuvan veljellesi Esaulle ja sanovan: 7 ’Tuo minulle riistaa ja laita minulle herkkuruoka ja, ah, anna minun syödä, että siunaisin sinut Jehovan edessä ennen kuolemaani.’ 8 Ja nyt, poikani, kuuntele minun ääntäni, kun käsken sinua. 9 Menehän karjalaumaan hakemaan minulle sieltä kaksi hyvää vuohenvohlaa, että laittaisin niistä isällesi herkkuruoan, sellaisen josta hän kovasti pitää. 10 Sitten sinun on vietävä se isällesi syötäväksi, jotta hän siunaisi sinut ennen kuolemaansa.”

11 Silloin Jaakob sanoi äidilleen Rebekalle: ”Mutta veljeni Esau on karvainen mies, ja minä olen sileäihoinen mies. 12 Entä jos isäni tunnustelee minua? Silloin minä joudun hänen silmissään pilkantekijäksi ja aiheutan itselleni kirouksen enkä siunausta.” 13 Tällöin hänen äitinsä sanoi hänelle: ”Olkoon se kirous, joka on tarkoitettu sinulle, minun päälläni, poikani. Kuuntele vain minun ääntäni ja mene, hae ne minulle.” 14 Niin hän meni ja haki ne ja toi ne äidilleen, ja hänen äitinsä laittoi herkkuruoan, sellaisen josta hänen isänsä kovasti piti. 15 Sen jälkeen Rebekka otti vanhemman poikansa Esaun vaatteet, halutuimmat, mitkä olivat hänen hallussaan talossa, ja puki ne nuoremman poikansa Jaakobin ylle. 16 Ja vuohenvohlien nahat hän pani hänen käsiinsä ja hänen paljaaseen kaulaansa. 17 Sitten hän antoi herkkuruoan ja leipomansa leivän poikansa Jaakobin käteen.

18 Niin hän meni isänsä luo ja sanoi: ”Isäni!”, mihin tämä sanoi: ”Tässä olen! Kuka sinä olet, poikani?” 19 Ja Jaakob jatkoi sanoen isälleen: ”Minä olen Esau, esikoisesi. Olen tehnyt niin kuin olet minulle puhunut. Nousisitko istumaan, ja syö riistaani, jotta sielusi siunaisi minut.” 20 Tähän Iisak sanoi pojalleen: ”Kuinka olet niin nopeasti löytänyt sen, poikani?” Hän sanoi vuorostaan: ”Koska Jehova, sinun Jumalasi, antoi sen tulla minua vastaan.” 21 Silloin Iisak sanoi Jaakobille: ”Tulehan lähemmäksi, jotta tunnustelisin sinua, poikani, tietääkseni oletko sinä todella poikani Esau vai et.” 22 Niin Jaakob tuli isänsä Iisakin lähelle, ja tämä tunnusteli häntä, minkä jälkeen hän sanoi: ”Ääni on Jaakobin ääni, mutta kädet ovat Esaun kädet.” 23 Eikä hän tuntenut häntä, koska hänen kätensä osoittautuivat karvaisiksi kuten hänen veljensä Esaun kädet. Siksi hän siunasi hänet.

'''''

Ja jos kiinnostaa laajemmin, niin tästä voit jatkaa: ( tiedä häntä mitä kaikkea ne Apololla keskivätkään vielä kopsata )

http://www.watchtower.org/fi/raamattu/ge/chapter_027.htm


**


Seppo Hietanen

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu