http://yle.fi/uutiset/kotimaa/2011/12/al_diesel_kallistuu_lahes_bensan_hintaiseksi_3080028.html
tämä on hölmöä politiikkaa jos mikä. kuljetuskustannukset nousee tämän vuoksi joka vaikuttaa kaikkiin tuotteisiin.
tämä on hölmöä politiikkaa jos mikä. kuljetuskustannukset nousee tämän vuoksi joka vaikuttaa kaikkiin tuotteisiin.
Vastaukset 17
Vanhimmat
Äänestäkää minua, niin lasken bensan hinnan 1 euroon, diselin hinnan 0,80 euroon ja polttoöljyn hinnan 0,50 euroon.
Suomi on ollut mukana Usan johtaman koalition öljynryöstösodissa, mutta suomalaist eivät ole hyötyneet tästä mitään, vaan hyöty on mennyt pienen eliitin taskuun.
Usassa gallona eli vajaa 4 liteaa bensaa maksaa 4 dollaria, Egyptissä bensa maksaa n. 0,10 euroa.
Vai maksaa se pensa siellä Egyptissä 0,10 equa ?
Eipä enää tarvitsekaan ihmetellä minne kaivoon kehitysyhteistyö rahat kipataan !
Euroopassa diesel on ollut jo pitkään samanhintaista kuin bensa tai kalliimpaa. Tässä yhteydessä käyttövoimavero pitäisi poistaa kokonaan eikä vain alentaa sitä. Toivottavasti jollain asianomaisella olisi edes sen verran älliä matkassa. Kuljetuskustannukset siirtyvät tuotteiden hintoihin mutta onkos sillä väliä kun niille on jo maksajat valmiina, eiköhän se ole näin yksinkertaisesti ajateltu. Diesel autoilijat maksavat co-päästöjen mukaan veroa kuten bensiiniä käyttävät ja monesti päästöt ovat pienemmät. Miksi pitää rankaista vielä käyttövoimaverolla jos polttoaineetkin on samanhintaisia? Ai niin kun muutenhan heidän autoilu olisi edullisempaa kuin muilla pienemmän polttoaineenkulutuksen johdosta ja eihän niin voi olla.
Sehän on vähän sama asia kun asuu omistusasunnossa josta saa tuloja, asuntotuloa jota pitäisi myös verottaa ekonomien mukaan. Tässäkin on ilmeisesti kyseessä autotulosta josta dieselautoilijat nauttivat edullisemman autoilun takia ja sitä pitää verottaa. Käyttövoimaveron alennus ei ole kuitenkaan missään suhteessa polttoaineen hinnan korotukseen Tälläkin korotuksella helpotetaan yrittäjien konkursseja ja siirtymistä polttoöljyn käyttöön tai itärajan tuolle puolen tankkaamaan. Rekan isoissa tankeissa on hyvä tuoda tallille dieseliä ja tyhjentää sitten isompaan pyttyyn josta firman muut autot tankkaavat.
hölmöä ? Naftasta saadaan enemmin energiaa, kuin bensasta. Tosin dieselmoottori on kalliimpi, mutta onhan se pitkäikäisempikin.
energian säästäminen ei ole tavoite, vaan verotulojen maksimointi.
vai miksi ajattelit että pieni kaupunki on täynnä punaisia liikennevaloja aamuyöstä kolmelta?
"vai miksi ajattelit että pieni kaupunki on täynnä punaisia liikennevaloja aamuyöstä kolmelta? "
Enpäs ajatellut. Sinä ajattelit.
Minä ajattelin, että olisi sittenkin viisaampaa ajaa dieselillä jos on pakko jollakin a
jaa. Suomessa on noin 5 miljoonaa ajoneuvoa. Onko sopivasti vai liian vähän ?
Mielstäni puolet liikaa.
Kiittäkää siitä Arhinmäkeä ja vasemmiston liikenneministeriä.
Kataista. Hän köyhdyttää Suomen. Pakko verottaa, kun kokoomus haali neegerit Suomeen ja jakaa rahamme ulkomaille. Arhinmäki ei ole nointa pahoja tehnyt. Oletko muuten idiootti vai imbesilli ?
Ei kiitetä, koska tämä on edellisen hallituksen aikaansaannoksia. Eikös Vehviläinen (kesk.) ollut silloin asiasta vastaava ministeri?
"Dieselin hinnannousun syynä ovat ensi vuoden alussa voimaantulevat kaksi veronkorotusta. Edellisen hallituksen jäljiltä tulee voimaan kymmenen sentin korotus, jonka päälle tulee uusi reilun kolmen sentin hiilidioksidiveronkorotus. "
nykyinen hallitus olisi voinut tässä tilanteessa siirtää korotusta, tai ottaa sen kokonaan ottamatta käyttöön. mutta mitä vielä, löi itsekin uuden korotuksen.
Vai olisi ? Ei varmasti olisi voinut, muuten kuin ottaa lisävelkaa. Velkaa on jo nyt liikaa. On otettava omilta tai vierailta. Sinulla ei taida kusen lisäskisi päässä muuta ollakkaan.
voi kulta pieni, kun tuo korotus juuri vähentää niitä verotuloja. ulkomaalaiset ajaa jo suuren osan liikenteestä, määrä korotuksen myötä vähenee. eli verotuloja tulee vähemmän polttoaineverosta ja lisäksi työpaikkojen vähenemisen myötä.
mutta ei tämä nyt suomessa uutta ole. johan lehtien julkaisu on siirretty norjaan, tallennusmedian toimitukset viroon ja sähkötupakan myynti britanniaan.
"määrä korotuksen myötä vähenee"
^suomalaisten ajaman liikenteen
Höpöhöpö se minnekään alene. Milloin on suomalaisten kuskien käyttämien polttonesteiden kulutus pienentynyt merkittävästi? Edes totaaliset metsäteollisuuden seisokit muutama vuosi sitten eivät kääntäneet kulutusta laskuun vaan hillitsivät kasvua hieman. Kotitalouksissa bensasta ollaan siirrytty enemmän dieseliin, mikä on kulutustehokkaampien autojen ohella vaikuttanut kyllä bensan menekkiin, mutta kokonaismäärän menekki on polttonesteissä aina kasvanut.
Hallitusten, myös edellisten, linjaus on ollut verotuksen suhteen kulutusta painottava. Kataisen hallitus on ollut vallassa jotain 5 kk, eikä vielä päästä arvioimaan sen todellisia vaikutuksia. Edellisen hallituksen vaikutukset sen sijaan ovat tässäkin selvästi nähtävissä.
Eikä edellisen hallituksen tekemiä päätöksiä noin vain kumota. Et taida tietää mitään siitä, miten parlamentissamme homma pyörii? Se olisi vähän kummallista demokratiaa, jos tulevat hallitukset heti valtaan päästyään kumoaisivat ed. hallituksen jonotuslistalla olevat päätökset. Yhtään päätöstä ei tehtäisi enää hallituskauden loppupuoliskolla kun ei oltaisi varmoja siitä toteutetaanko niitä vai ei.
Nykyinen hallitus on sen toteuttanut.
no ei ulkomaisten firmojen ajaman liikenteen määrä tästä vähene ainakaan. tasan tarkkaan kotimaisten firmojen ajot vähenee kun ei muutenkaan suomessa pysty kilpailuun vastaamaan ja vielä vähemmän jos diesel nousee 13 snt.
mutta suomen politiikka on pitkään ollut omaan kaminaan kusemista.
ja aina päätös, joka on demokraattisesti tehty, voidaan samalla tavalla myös kumota!
Ei nouse enää kulut yhtään. Nyt ne laskee. Kuljetusliikkeeni on tammikuun alussa Virossa. Suomalainen firma loppuu 31.12.2011. Eipä makseta enää veroja tänne, kun ei pysty, vaimo ja lapset haluaa ruokaa ja katon pään päälle. Nyt ajan 6 euron nettotuntipalkalla, ei voi enää pudottaa.