Moro
Ei vissiin auto tykänny ensimmäisistä pakkasista ja lämmittimen puhallin lakkasi toimimasta. Eli lämpiää normaalisti mutta ei puhalla cabiinin puolelle.
Kovin kalliitta nuo puhaltimet ei näyttäisi olevan ja ei raaskisi huoltoonkaan viedä mutta yhtään en tiedä missä puhallin sijaitsee ja kuinka vaihdetaan?
Jollain jos tietoa ja neuvoa niin kiitollinen olisin!
Hitusen rupeaa kylmäksi mennä kelit ajella ilman puhallinta
Cordoba lämmittimen puhallin rikki, apua!
6
4016
Vastaukset
- Ch
Moi vaan.
En tuota Seatin lämmityssysteemiä tunne, mutta kokeilepas puhaltimen toimintaa jokaisella nopeudella.
Vikana saattaisi olla puhallusnopeuden säätimessä olevan vastusjutun hämminki.
Jos puhallus toimii suurimmalla nopeudella, niin säätimestä saattaa vika löytyä ja jos ei, niin puhallin itsessään tai sen sulake tms.
Toivottavasti pääset näillä eväillä alkuun.- Avun tarpeessa
Juu testattu on kaikki nopeudet sun muut vivut, ei pelitä missään asennossa. Sulake myös kunnossa, chekattu sekin. Ja jostain luin että jos noissa vastuksissa mitä ehottelit niin vikaa nii sotkis myös jotain muita sähköjä (en tiiä miten, en oo sähköinsinööri :D) mutta kaikki muut sähkövermeet toimii niinku pitääki.
Eli ongelma minun järjen juoksulla pitäs löytyy itte puhaltimesta.
Toivon mukaan joku tietää kertoo mistä semmonen värkki löytyy ja vähän sen anatomiaa tarkentas :D - 3+5
Avun tarpeessa kirjoitti:
Juu testattu on kaikki nopeudet sun muut vivut, ei pelitä missään asennossa. Sulake myös kunnossa, chekattu sekin. Ja jostain luin että jos noissa vastuksissa mitä ehottelit niin vikaa nii sotkis myös jotain muita sähköjä (en tiiä miten, en oo sähköinsinööri :D) mutta kaikki muut sähkövermeet toimii niinku pitääki.
Eli ongelma minun järjen juoksulla pitäs löytyy itte puhaltimesta.
Toivon mukaan joku tietää kertoo mistä semmonen värkki löytyy ja vähän sen anatomiaa tarkentas :DTakavuosina mulla oli sama ongelma Alteassa. VW-autojen merkkihuoltoliikkeessa oltiin vaihtamassa lämmityslaitetta, todettiin sen maksavan n 400 euroa. Sanoin, sttä siitä vaan, se menee takuuseen.
Tämän kuultuaan yllättäen vika löytyikin palaneesta sulakkeesta. Itse lämmityspuolen sulake on sama kuin pissapojan lämmityssulake. Tämä ei mulle selvinnyt ohjekirjasta. Puhaltimen sulake oli mullakin kunnossa. Pikakorjauksena ennen varsinaista huoltoa tehtiin niin, että pissäpojan lämmitys poistettiin apukuskin puolelta, jolloin homma korjaantui. Itse vika siis oli pissapojan lämmityslaitteessa oleva oikosulku.
Koko homma tehtiin takuuseen, joten ihan tarkkaan hintaa en tiedä. Muutamista kympeistä oli kuitenkin kyse.
- osssss
Jäässäkin nuo välillä on.Saatko seatin lämpimään?
- nimimerkki10
Yleensä ne on hanskalokeron alapuolella. Koita irrotella sieltä muoveja niin luulisi löytyvän. Itse föönin hintaa en osaa arvioida. Omaan vanhaan Golfiini puhaltimen moottottori löytyi aikanaan Motonetistä 66 eurolla. Oli vielä Boschin tekele. Vanhasta piti ottaa ropelli ja jotain pikkusälää uuteen.
Ilmanvirtaus parani varmaan boforilla :D Että oli se vanha jo jumissa. - saasassasaas
Jäässä se vaan on, laita sisätilan lämmitin jalkatilaan puhaltamaan tai vie auto lämpimään talliin, mulla tekee tota melko usein. sitten kun auto lämpeää sisältä nii alkaa puhallin toimimaan taas. :D
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueita
sillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi1795645Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä
On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..1035584Professori: Maahanmuuttajien rikollisuutta hyssytellään - hävytöntä
Kriminologi Jukka Savolaisen mukaan ikä ja vaikeat olosuhteet eivät riitä selitykseksi. – Tutkitun tiedon valossa sanoi1804558Mistä kummasta voi johtua se, että vasemmistolaiset usein häpeää itseään
voiko se johtua esim. köyhyydestä? Ja tästä on siis ihan suomalainen tutkimus olemassa. "Suomalainen tutkimus osoittaa514013Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessään
mutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät613900Marin teki sen mihin muut eivät pystyneet, vei susi-Soten maaliin
ja sitten hävittyjen vaalien jälkeen lähtikin vastuuta pakoon...... "Professori: sote-uudistus on täysi susi. Sosiaali313556Saatoin tehdä elämäni isoimman virheen
Otsikko kertoo kaiken. Miksei kaikki voi olla yksinkertaisempaa?1271274En koskaan tule sinulle tätä kertomaan
Kun kirjoitin sinulle viimeisintä viestiä, huomasin kyynelten valuvan poskiani pitkin.161020- 17958
Jotenkin tämä
tilanne taas eskaloitui ja saat mut roikkumaan täällä palstalla. Turhaan. Ei nämä tekstit sua koskaan tavoita. 😭33940