Lait ristiriidassa!

rinspai

"Uskonnon ja omantunnon vapaus

Jokaisella on uskonnon ja omantunnon vapaus.

Uskonnon ja omantunnon vapauteen sisältyy oikeus tunnustaa ja harjoittaa uskontoa, oikeus ilmaista vakaumus ja oikeus kuulua tai olla kuulumatta uskonnolliseen yhdyskuntaan. Kukaan ei ole velvollinen osallistumaan omantuntonsa vastaisesti uskonnon harjoittamiseen."

http://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/1999/19990731


Hieman ristiriitaista.... Eli vanhemmat voivat pitää LAIN MUKAAN alaikäistä lastaan LAITTOMASTI kirkossa;


"Lapset eivät automaattisesti eroa vanhempien erotessa.

Lapsen kirkosta eroamiseen vaaditaan molempien huoltajien suostumus. 12 vuotta täyttäneeltä vaaditaan myös hänen oma suostumuksensa. Lakitekstissä ilmaistaan asia niin, että 12–14-vuotiaan tulee antaa suostumus huoltajien tekemään eroilmoitukseen, ja 15–17-vuotiaan tulee tehdä itse eroilmoitus ja saada siihen huoltajien suostumus.

Lapsen tai lapsia voi erottaa samalla kun eroaa itse, tai muulloinkin, vaikka itse jäisi kirkon jäseneksi.

Tulevat lapset voidaan kastaa kirkon jäseniksi, jos toinen vanhemmista on jäsen. Jos molemmat vanhemmat ovat kirkosta eronneita, ei alle 12-vuotiasta voi liittää kirkkoon."

http://www.eroakirkosta.fi/eroakirkosta/lastenasema

4

344

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ES

      Kai tiedät että niitä oikeuksia saadaan vasta iän myötä?

    • rinspai

      Ylläri pylläri c;
      Kuitenkin:

      "Kukaan ei ole velvollinen osallistumaan omantuntonsa vastaisesti uskonnon harjoittamiseen."

      Mun mielestä se on aika selkeästi sanottu.....
      Omatunnoksi kutsutaan sellaista jokaisessa ihmisessä olevaa moraalintajua -mikäli joku ei vielä ymmärtänyt. Siihen voivat vanhemmat vaikuttaa, mutta oli henkilö minkä ikäinen tahansa, se on jokaisen ikioma kullan kallis asia.

    • vihdoin vapaa

      Taistelkaa oikeuksista jos ei muuten niin kuin minä. Hylkäsin vanhempani koska jouduin täysi ikäisenä eroamaan kirkosta vaikka en ollut koskaan liittynyt siihen. Jouduin altistumaan heidän pahuutensa tähden uskonnon opetukselle koulussa. En edes tiennyt silloin että minun ei tarvitsisi sitä opiskella jos en kuuluisi kirkkoon. Luulin että valtio se on siinä asiassa se vihollinen joka yrittää aivopestä minua.

      Onneksi opettajalla oli edes sen verran moraalia että päästi minut luokalta vaikka en suostunut oppimaan mitään. Viimein päätin myös viimeisessä kevät juhlassa että en mene kirkkoon koska minulla täytyy olla se oikeus kieltäytyä. Enkä suorita siitä saamaani rangaistusta vaikka en saisi koskaan päästötodistusta. Ihme että kun opettaja kysyi missä istuin kirkossa. Sanoin en ollut siellä koska en kuulu siihen. Näytti että opettaja uskoi sen ja sain päästö todistuksen.


      Sitten pahat vanhempani yrittivät minua rippi kouluun jopa rahalla lahjomalla Sanoin että en ole lahjottavissa. Oli kyllä erittäin hyvä että en mennyt armeijaan koska kuuluin vielä silloin kirkkoon ja armeijassa ainakin kirkkoon kuuluvat pakotetaan osallistumaan uskonnon harjoittamiseen. Silloin minulla olisi varmaan viimeistään pää levennyt.

    • tupsaliina

      "12–14-vuotiaan tulee antaa suostumus huoltajien tekemään eroilmoitukseen, ja 15–17-vuotiaan tulee tehdä itse eroilmoitus ja saada siihen huoltajien suostumus.
      ...
      Jos molemmat vanhemmat ovat kirkosta eronneita, ei alle 12-vuotiasta voi liittää kirkkoon."

      12-vuotias on siis tarpeeksi vanha olemaan samaa mieltä vanhempiensa kanssa siitä, että nyt erotaan kirkosta, mutta jos vanhempi ihminen eli 15 - 17 -vuotias lapsi on eri mieltä vanhempien kanssa ja haluaa erota, vanhemmat päättävät. Kunnioita isääsi ja äitiäsi?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ny se loppuu ( Kuhmo)

      Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.
      Kuhmo
      98
      3084
    2. Parikymppinen hakkasi nelikymppisen kriittiseen tilaan

      Ja ihminen jäi junan alle lautiosaaressa...paljon on taas sattunut ja tapahtunut. Ketähän nämä uhrit mahtaa olla 🤔 htt
      Kemi
      48
      2506
    3. Kaivattusi tärkein ulkoinen tuntomerkki

      Onko jokin muu kuin yleinen kuten kaunis, laiha. hyväkroppainen jne.
      Ikävä
      50
      1321
    4. Mille kirjaimelle

      toivotat hyvää yötä , kuka on mielessäsi kun menet nukkumaan?
      Ikävä
      37
      1047
    5. Mitä tuot pöytään parisuhteessa?

      Siinäpä se kysymys on otsikossa. Mitäpä siis tuot/toisit pöytään parisuhteessa? Oletko mies vai nainen? Koetko sen mitä
      Sinkut
      298
      1012
    6. Äimän käki

      Olen vähää vaille viisikymppinen mies, ja olen elellyt ilman parisuhdetta parisen vuotta. Nyt vihdoin ja viimein tuntuu,
      Sinkut
      154
      901
    7. Paikallinen autokorjaamo

      Kyllä alkaa vituttamaan, palvelua haluaisi niin jono ovelle ja yksi myyjä. Auto valmistunut kuntoon niin kukaan ei ilmoi
      Kuhmo
      11
      851
    8. Nainen, miten suhtautuisit

      Jos mies ehdottaisi tapaamista? Entä siihen, jos mies kertoisi tapaamisessa tunteistaan ja haluaisi seurustella?
      Ikävä
      58
      720
    9. 2 km on nykyään liian pitkä koulumatka

      Hesarissa päivitellään lapset joutuu nyt kulkemaan 2 km kouluun jösses. Ruostefillarilla tuo matka menee vaikka miten äk
      Lieksa
      51
      685
    10. Sinulle mies

      Kohtaamme jälleen kun on oikea aika. Sitä ei voi mikään eikä kukaan estää <3 <3
      Ikävä
      37
      659
    Aihe