Käenpoikamaakunnan lehdessä ei sanaakaan Suomen itsenäisyydestä

70...0

Käenpoikana Suomessa elävän maakunnan Ahvenanmaan päivälehti ei kirjoita sanaakaan Suomen itsenäisyyspäivän juhlista.
Suomen 90. itsenäisyyspäivä neljä vuotta sitten sivuutettiin melkein pilkaten Suomea ja suomalaisuutta. Ålandstidningen teetti jopa kyselyn, että onko Ahvenanmaalla aiheellista järjestää juhlallisuuksia itsenäisyyspäivänä. Kyselyn tulos oli täysin tyrmäävä EI!

Se vain on ihmeellistä, että meidän nykyinen presidenttimme on juossut Ahvenanmaalla kuin ruikkutautinen sika monta kertaa vuodessa.


http://www.alandstidningen.ax/

9

108

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Muumimammaa hävetään

      .

      Muumimammaa halveksitaan Oolannissa ja vastaavasti hävetään täällä mannermaalla

      .

    • Kuin myös!

      Ei kirjoittanut seuraaavana päivänä Suomen lätkän MM-kullastakaan, vaikka Ruotsin ja Suomen lehdet olivat juttuja pullollaan.

      Suuri on suomalaisuusviha Ahneidenmaalla.....

    • Oli pakko tarkistaa heti netistä, kummankin sivuilla oli juttu muistotilaisuudesta kaatuneiden muistokiveltä sekä Linnan juhlista.

      Miksi pitää aina valehdella?

      • 69

        Horjahtiko soutaja hypätessään veneestä Ruotsin rantaan, vai mistä kaatuneesta on kysymys?


      • 55...
        69 kirjoitti:

        Horjahtiko soutaja hypätessään veneestä Ruotsin rantaan, vai mistä kaatuneesta on kysymys?

        Soutaja horjahti tarpeita tehdessään ja kaatui hyiseen veteen! Sellainen on suomenruotsalainen sankarivainaja.


      • 55... kirjoitti:

        Soutaja horjahti tarpeita tehdessään ja kaatui hyiseen veteen! Sellainen on suomenruotsalainen sankarivainaja.

        Kummallista, että täällä aina väitetään, että Ahvenanmaalla ei kunnioiteta sankarivainajia ja kun täällä ihan asiallisesti kirjoitetaan Ahvenanmaalla järjestetystä muistotilaisuudesta, alkavat nettifennot puhua tarpeiden tekemisistä. Tosi kunnioittavaa!


      • Oikeaa tietoa
        ahvennainen kirjoitti:

        Kummallista, että täällä aina väitetään, että Ahvenanmaalla ei kunnioiteta sankarivainajia ja kun täällä ihan asiallisesti kirjoitetaan Ahvenanmaalla järjestetystä muistotilaisuudesta, alkavat nettifennot puhua tarpeiden tekemisistä. Tosi kunnioittavaa!

        Nekin jotka kaatuivat sodassa olivat Ahvenanmaalle muuttaneita suomalaisia.
        Mitään itse aitoa Ahvenanmaalaista ei ole sodissamme kuollut.


      • Tuo on tosi

        Sinä olet aivopesty sontaloinen, et ole mitään muuta !


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!

      "IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its
      Maailman menoa
      412
      9056
    2. Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa

      Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.
      Maailman menoa
      189
      3630
    3. Kuka pistetty kylmäksi

      Ketähän joutunu puukkohipan uhriksi? Tietääkö kukkaan?
      Kajaani
      20
      2083
    4. Mietin että

      Onko tarinallamme vielä luvussa tilaa kohtaamiselle vai jääkö se tähän.
      Ikävä
      82
      1290
    5. Postilaatikoista

      Tuntuu kaikki tietävän tekijän/tekijät, mutta miksi nimiä ei julkaista???
      Kihniö
      27
      1115
    6. Oletko samaa mieltä

      Että on parempi olla erillään?
      Ikävä
      75
      1100
    7. Sylikkäin.

      Sylikkäin, suudellen. Milloin haluaisit näin nainen tehdä ? Vain häntä ajatellen 😘. Tietenkin jos häntä asia kiinnosta
      Ikävä
      66
      1092
    8. Eemeli Peltosen viimeinen postaus Facebookissa!

      "Olen ollut kevätistuntokauden viimeisillä viikoilla paljon poissa eduskuntatyöstä. Sain toukokuussa hyvää hoitoa HUSiss
      Maailman menoa
      79
      1065
    9. Nainen arvaa kuka

      En ikävä kyllä elä enää pitkään
      Ikävä
      55
      1033
    10. Sano nyt kiertääkö

      Huhut meistä tai jostain muusta?
      Ikävä
      66
      972
    Aihe