Arbeit mach frei

6273
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Tämän avauksen semanttinen hämäryys on samanlainen ja samaa tasoa, kuin foorumin natsimielisten jutut periaatteessa syvimmiltään aina. Vastaava jakomielisyys oli todella kirkkaasti nähtävissä Mikan avauksessa, siinä jossa oli linkki hitler-sivustolle ja sen yläpuolella osoite juutalaisuus-sivustolle. Sen ainoa idea oli perverssi mahtailu. Ei ihme että se poistettiin.

Ylläpito varmaan tajuaa mikä tämänkin avauksen ydin on? SE on virtuaalinen 'kesitysleirin' portti: käy tästä niin pääset 'ihailemaan' ('loistosivut'?)toimintamme tuloksia?

Muuta järjellistä, siis mitenkään ymmärrettävissä olevaa, merkitystä en tällä avauksella näe. Se on tympeä. Epätoivoinen yritys näyttää muka voimaa:'me kyllä keksimme keinot'. Perverssiä mahtailua?

Äänestä

Eihän näiden sivujen edessä voi muuta kuin olla hiljaa ja rukoilla, että koskaan ei enää tällaista tehtäisi.

Miten voi ihminen tehdä toiselle tällaista?

Äänestä
  • Kysy vaikka Sharonilta.

    Äänestä

  • Mika kirjoitti:

    Kysy vaikka Sharonilta.

    Oletko käynyt Auschwitzissä?

    Käy siellä ensin ja kysele sitten lisää!

    Äänestä

  • Shalom kirjoitti:

    Oletko käynyt Auschwitzissä?

    Käy siellä ensin ja kysele sitten lisää!

    Kulttuurisivistyksellisenä aukkona minun täytyy todeta, etten ole päässyt käymään missään keskitysleirissä. Toivottavasti joskus pääsen näkemään niin valtavasti historiaan vaikuttaneet paikat ja ainakin erinäisten kuvien perusteella kyseessä saattaisi olla hyvinkin nostalginen kokemus.

    Äänestä

  • Mika kirjoitti:

    Kulttuurisivistyksellisenä aukkona minun täytyy todeta, etten ole päässyt käymään missään keskitysleirissä. Toivottavasti joskus pääsen näkemään niin valtavasti historiaan vaikuttaneet paikat ja ainakin erinäisten kuvien perusteella kyseessä saattaisi olla hyvinkin nostalginen kokemus.

    Älä odota nostalgiaa, odota kauhun hetkiä!

    Älä odota mielenkiintoista trippiä, odota vapinaa, tutinaa ja puistatuksia!

    Älä odota kulttuurikokemusta, odota syvän mielettömyyden näkemistä karmaisevana tosiasiana!

    Mutta mene ihmeessä käymään, jos pääset. Uskon, että monet mielipiteesi ja arvosi kokevat renessanssin!

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Jeppe kirjoitti:

Löysin loisto sivut käykää vilkaseen.

http://www.auschwitz-muzeum.oswiecim.pl/html/eng/start/index.php

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu