Ihan vaan kysyn MIKSI SUOMI EI SAA MYYDÄ ASETA???

Kenen etu tuo kielto ON ? Ruotsinko vai Venäjän? Vai molempien? Eiköhän olisi aika tulla nykyaikaan ihan realismiin näissäkin asioissa, jos EI SUOMI myy myy joku MUU maa.
1263
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Sori tuli paino virhe piti olla: ASEITA.

Äänestä
  • Ei tuosta höpinästä saa vieläkään mitään tolkkua.

    Äänestä

Kuka kieltää. Myihän Patria Egyptiinkin jotai huonoja tykkejä tosin siitä taitaa olla vielä lahjuskäräjät kesken.

Äänestä
  • Ei kukaan. Avaaja on sekaisin.

    Äänestä

No kukahan ? esim. Tuo Tuomioja:

Äänestä
  • myy aseita, mutta ei sotaa käyviin maihin. Avauksesi on valhe. Suomea ei ole kielletty vaan se on sovittu enemmistön päätöksellä. Suomi ei ole diktatuuri vaikka te suomensyöjät yritätte mollata isänmaatamme.

    Äänestä

Suomi on myynyt aseita sotaa käyviin maihin, mutta on tehnyt sen käyttäen Israelia välikätenä.

Suomessa suunniteltuja Tampellan tykkejä käytettiin apartheidin Etelä-Afrikassa ja kranaatinheittimiä Iranin-Irakin sodassa. Valmetin rynnäkkökivääreitä on kulkeutunut mitä ihmeellisimpiin paikkoihin Libanonia myöten, kaikki Soltamin ja IMI:n eli Israelin kautta.

Sotaa käyväksi maaksi voidaan laskea myös aina sodassa jotakin vastaan oleva USA, johon on myyty mm. Vaisalan sotilasteknologiaa.

Äänestä
  • viestistäsi päätellä, että avaaja oli oikeassa ja joku toinen väärässä ? Vai olisiko niin, että Suomi ei aina noudata pykäliä ja lahjuksiakin voidaan käyttää, kuten Sloveniassa.

    Äänestä

No olipa niin tai näin, miksi Suomi ei saa myydä vapaasti aseita maailmalle????
Ketä tai mitä tässä kumarrellaan?????????????????????????????????????

Äänestä

Suomi ei saa myydä vapaasti aseita maailmalle, koska asebisnes on suurvaltojen kontrolloimaa puuhaa. Jos ryhtyisimme myymään vapaasti aseita Afrikkaan, saisimme kimppuumme Kiinan, USA:n, Venäjän, Ranskan, Iso-Britannian, Italian, Intian, Brasilian ja Saksan nyt ainakin. Näitä tässä kumarrellaan, ennen kaikkea. Rauhanaate, humaanisuus, sopimukset ja muut ovat vain sumuverhoa.

Suomi voi myydä aseita vain bulvaaneja käyttäen, häveliäästi ja pieninä erinä, muuten meistä tehtäisiin "roistovaltio". Siihen Suomesta ei ole. Olemme aina tanssineet suurvaltojen pillin mukaan.

Maailmanpolitiikka on likaista ja härskiä. Asemarkkinat jaetaan kuin mustalaisten kerjuupaikat Mannerheimin tiellä, parhaat palat vahvimmille.

Äänestä
  • Puhut asiaa " X " nimimerkillä kirjoittava. Suomen onalettava tehdä " Bisnestä " asekaupalla, kun meillä on tuotteita joilla ON menekkiä maailmalla.

    Äänestä

Suomihan möi vain säähavaintolaitteita?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tosi on kirjoitti:

Kenen etu tuo kielto ON ? Ruotsinko vai Venäjän? Vai molempien? Eiköhän olisi aika tulla nykyaikaan ihan realismiin näissäkin asioissa, jos EI SUOMI myy myy joku MUU maa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu