Matkustamisesta moskovaan varoitetaan.

http://yle.fi/uutiset/ulkomaat/2011/12/moskovaan_odotetaan_suurinta_mielenosoitusta_sitten_90-luvun_3093830.html

Suomalaisia varoitetaan matkustamasta moskovaan, ja mikäli sinne on aivan pakko mennä, niin tulee välttää väkijoukkoja ja poliisia. Näkyvästi tapahtumien kuvaaminen voi olla hengenvaarallista, ja houkutella poliisin tark'ampujien huomiota. Ulkomaista mediaa ja kuvaajia kun pelätään kuin ruttoa.

Libya, egypti, syyria... VENÄJÄ!

Tyrannioilla ei ole mitään pidäkkeitä rypeä mieltään osoittavan kansan veressä.
377
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

USA:n liitolais-maahan Saudi-Arabiaan ja esi itsellesi paikallinen neiti, yöksi sänkyysi. Ruumiisi lähetetään päättömänä Suomeen, jos vakuutuksesi on voimassa. Muussa tapauksessa raatosi päätyy kaatopaikalle.

"houkutella poliisin tark'ampujien huomiota" Tuo on sinun oman mielisairautesi tuotosta. Yhtään ihmistä, ei venäjän poliisi ole nykyisissä mielenosoituksiossa ampunut.

Moskovassa varaudutaan suurimpaan mielenosoitukseen sitten 90-luvun, kun tuhansien ihmisten odotetaan osoittavan mieltään pääministeri Vladimir Putinia ja väärennettyinä pitämiään duumanvaaleja vastaan. Viranomaiset ovat antaneet luvan 30 000 ihmisen mielenosoitukselle Moskovassa, mutta oppositio aikoo järjestää protesteja useissa muissakin kaupungeissa. Myös kolme duumaan päässyttä puoluetta on ilmeisesti mukana mielenosoituksissa.

Joidenkin tietojen mukaan mielenosoituksia olisi jopa 70 kaupungissa. Ensimmäiset mielenosoitukset on jo järjestetty Venäjän Kaukoidässä. Vladivostokissa useat sadat osoittivat rauhallisesti mieltään, eikä poliisi pidättänyt ketään. Habarovskissa poliisi pidätti uutistoimisto Interfaxin mukaan noin 25 ihmistä.

Lauantain mielenosoituksen vuoksi pelkästään Moskovaan on koottu jopa kymmeniä tuhansia poliiseja.

Viranomaiset kielsivät mielenosoituksen järjestämisen Moskovan Vallankumousaukiolla, ja sallivat sen Moskovajoen saaressa sijaitsevalla Bolotnajan aukiolla. Viranomaisten on helppo valvoa vastapäätä Kremliä sijaitsevalle saarelle johtavia siltoja.

Paikan vaihtaminen on johtanut ristiriitoihin oppositiossa, ja osa mielenosoittajista aikoo marssia Vallankumousaukiolle. Osa oppositiosta puolestaan pelkää joidenkin mielenosoitukseen sosiaalisessa mediassa ilmoittautuneista päätyvän vahingossa Vallankumousaukiolle ja joutuvan pidätetyiksi.

Viranomaiset ovat ottaneet vaalien jälkeen järjestetyissä mielenosoituksissa kiinni jo ainakin 1 600 ihmistä.

Putinin puolue Yhtenäinen Venäjä sai 49 prosenttia viime sunnuntaina pidetyissä vaaleissa annetuista äänistä. Puolue sai kuitenkin 53 prosentin enemmistön parlamentin alahuoneeseen duumaan, sillä vaalilain mukaan äänikynnyksen alle jääneiden puolueiden laskennalliset paikat annetaan paikkoja saaneille puolueille.

AFP, AP

Äänestä

Osaisiko joku neuvoa linkin web-kameraan punaisella torilla?.
Haen R-kioskilta olutta ja sipseja huomiseksi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Verilöyly alkaa? kirjoitti:

http://yle.fi/uutiset/ulkomaat/2011/12/moskovaan_odotetaan_suurinta_mielenosoitusta_sitten_90-luvun_3093830.html

Suomalaisia varoitetaan matkustamasta moskovaan, ja mikäli sinne on aivan pakko mennä, niin tulee välttää väkijoukkoja ja poliisia. Näkyvästi tapahtumien kuvaaminen voi olla hengenvaarallista, ja houkutella poliisin tark'ampujien huomiota. Ulkomaista mediaa ja kuvaajia kun pelätään kuin ruttoa.

Libya, egypti, syyria... VENÄJÄ!

Tyrannioilla ei ole mitään pidäkkeitä rypeä mieltään osoittavan kansan veressä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu