Kaksi vuotta sitten tapahtui räjähdys yhdessä Nepalin suurimmista katolisista kirkoista. Räjähdyksessä kuoli kolme ihmistä. Sama ryhmä on ilmoittanut toteuttaneensa räjäytyksen 22.11.2011 United Mission Nepal (UMN) -järjestön toimiston edessä. UMN on Kathmandussa toimiva kristillinen hyväntekeväisyysjärjestö. Kukaan ei loukkaantunut räjähdyksessä. Räjähdyspaikalta löytyi lehtisiä, jossa sanottiin, että koska suurin osa nepalilaisista on hinduja, Nepalin pitäisi olla hinduvaltio.
Samana päivänä pääosin buddhalaisten asuttamassa Dancchen kylässä Nepalin koillisosassa, buddhalaiset pahoinpitelivät kaksi veljestä, koska he olivat järjestäneet kristillisen kotitilaisuuden. Toinen heistä hakattiin tajuttomaksi. Tikarein ja puukapuloin varustautunut joukko hyökkäsi Panchman Tamangin (45) ja hänen vanhemman veljensä Buddhimanin kimppuun. Panchman pääsi pakoon, mutta Buddhimania hakattiin, kunnes hän vuosi verta niin paljon, että hyökkääjät uskoivat hänen kuolevan. Buddhiman on kuljetettu sairaalaan Kathmanduun vakavan päävamman vuoksi.
Nepalin hallitus on jo neljännen kerran lykännyt uuden perustuslain julkaisemista kuudella kuukaudella. Perustuslaki piti esitellä 30.11.2011. Perustuslakiluonnoksessa on ristiriitainen lausunto uskonnonvapaudesta. Luonnokseen on kirjattu jokaiselle vapaus valita uskontonsa jota seuraa. Mutta toisaalta sama laki kieltää toiseen uskontoon kääntymisen tai käännyttämisen.
http://ihmisoikeus.blogspot.com/2011/12/nepalissa-kristittyjen-vastaisia-pommi.html
Uskonnonvapaus heikkenemässä Nepalissa
ihmisoikeus
1
166
Vastaukset
- Ossaus
Pahuuden läpisyömät - uskonnosta riippumatta - keksivät kyllä syitä alistaakseen kaikin mahdollisn tavoin kanssaihmisiään, joiden toivoisi olevan siten arvostettuja että kohtelisi heitä kuin toivoo itseään kohdeltavan. Turkin kukaan (täysjärkinen) haluaa tulla muiden tappamaksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen
Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot1013786Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"
Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe543131- 793057
- 192915
- 282754
- 522472
- 192217
Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti
Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans52145- 602138
- 591996