Uskonnonvapaus heikkenemässä Nepalissa

ihmisoikeus

Kaksi vuotta sitten tapahtui räjähdys yhdessä Nepalin suurimmista katolisista kirkoista. Räjähdyksessä kuoli kolme ihmistä. Sama ryhmä on ilmoittanut toteuttaneensa räjäytyksen 22.11.2011 United Mission Nepal (UMN) -järjestön toimiston edessä. UMN on Kathmandussa toimiva kristillinen hyväntekeväisyysjärjestö. Kukaan ei loukkaantunut räjähdyksessä. Räjähdyspaikalta löytyi lehtisiä, jossa sanottiin, että koska suurin osa nepalilaisista on hinduja, Nepalin pitäisi olla hinduvaltio.

Samana päivänä pääosin buddhalaisten asuttamassa Dancchen kylässä Nepalin koillisosassa, buddhalaiset pahoinpitelivät kaksi veljestä, koska he olivat järjestäneet kristillisen kotitilaisuuden. Toinen heistä hakattiin tajuttomaksi. Tikarein ja puukapuloin varustautunut joukko hyökkäsi Panchman Tamangin (45) ja hänen vanhemman veljensä Buddhimanin kimppuun. Panchman pääsi pakoon, mutta Buddhimania hakattiin, kunnes hän vuosi verta niin paljon, että hyökkääjät uskoivat hänen kuolevan. Buddhiman on kuljetettu sairaalaan Kathmanduun vakavan päävamman vuoksi.

Nepalin hallitus on jo neljännen kerran lykännyt uuden perustuslain julkaisemista kuudella kuukaudella. Perustuslaki piti esitellä 30.11.2011. Perustuslakiluonnoksessa on ristiriitainen lausunto uskonnonvapaudesta. Luonnokseen on kirjattu jokaiselle vapaus valita uskontonsa jota seuraa. Mutta toisaalta sama laki kieltää toiseen uskontoon kääntymisen tai käännyttämisen.

http://ihmisoikeus.blogspot.com/2011/12/nepalissa-kristittyjen-vastaisia-pommi.html

1

166

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ossaus

      Pahuuden läpisyömät - uskonnosta riippumatta - keksivät kyllä syitä alistaakseen kaikin mahdollisn tavoin kanssaihmisiään, joiden toivoisi olevan siten arvostettuja että kohtelisi heitä kuin toivoo itseään kohdeltavan. Turkin kukaan (täysjärkinen) haluaa tulla muiden tappamaksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen

      Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot
      Maailman menoa
      101
      3786
    2. Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"

      Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe
      Maailman menoa
      54
      3131
    3. onko kaivattusi

      vaarallinen? :D
      Ikävä
      79
      3057
    4. Haluaisin rakastaa sinua

      Ja olla sinulle se oikea... Rakastan sinua 💗💗💗
      Ikävä
      19
      2915
    5. Menen nyt koisimaan

      Ja en ehkä palaa tänne. Asia on nyt loppuunkäsitelty ja totuus tuli ilmi
      Ikävä
      28
      2754
    6. Olisiko sinulla

      Jonossa vaihtoehtoja, ehkä
      Ikävä
      52
      2472
    7. Mitä tuntemuksia

      Rakkaasi ääni herättää?
      Ikävä
      19
      2217
    8. Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti

      Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans
      Maailman menoa
      5
      2145
    9. Pieni galluppi

      Mitäs lahjaa odotat joulupukilta.
      Ikävä
      60
      2138
    10. Oletko uhriutuja?

      vaikka itse olet rääkännyt toista ja aiheuttanut ties mitä toiselle.
      Tunteet
      59
      1996
    Aihe