Rakennan Joomlalla yksinkertaisia nettisivuja ja sivustolle pitäisi saada sisältösivulle toiminto, jossa käyttäjän valitessa (checkbox) näkyvisä olevista kuudesta vaihtoehdosta neljä, tulee näkyviin tietty teksti ja valitessaan viisi, tulee tietty teksti ja valitessaan kuusi, tulee tietty teksti. Käyttjän on aina valittava vähintään neljä vaihtoehtoa. On ihan sama mitkä vaihtoehdoista kulloinkin valitaan, valittu määrä ratkaisee näkyviin tulevan tekstin. Millä tällainen toiminto kannattaisi tehdä? Käytössäni on myös Dreamweaver CS3 ja Flash CS3. Jos niillä saisi tehtyä tämän toiminnon, sen voisi kaiketi upottaa wrapperilla sivulle.
Monivalintatoiminto, eri vastauksia - miten kannattaisi tehdä?
3
102
Vastaukset
- Niks Naks ja Poks
Javascript on oikea tekniikka tuon tekemiseen. Voit napata checkboxin klikkauksen onclick-eventillä tähän tapaan:
function tarkista() {
//Tässä tarkistetaan että montako valittuna ja näytetään haluttu teksti.
}- Niks Naks ja Poks
Ylläri pylläri palsta rikkoi koodin joten tässä koodi ilman suurempi- ja pienempi kuin -merkkejä:
script type="text/javascript"
function tarkista() {
//Tässä tarkistetaan että montako valittuna ja näytetään haluttu teksti.
}
/script
input type="checkbox" name="valintanappi" onclick="tarkista();" - Nyt vain Naks
Niks Naks ja Poks kirjoitti:
Ylläri pylläri palsta rikkoi koodin joten tässä koodi ilman suurempi- ja pienempi kuin -merkkejä:
script type="text/javascript"
function tarkista() {
//Tässä tarkistetaan että montako valittuna ja näytetään haluttu teksti.
}
/script
input type="checkbox" name="valintanappi" onclick="tarkista();"Tämä palsta osaa näköjään rikkoa myös aaltosulkeet. No, idea toivon mukaan tuli selväksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hannu Pikkarainen ehdottomaan vankeuteen
KKO tuomitsi 1 v 9 kk. Tämä ei ole Hannulle ilon päivä.4405264Kuka on mystinen heppamies?
Nyt tänne vinkkejä siitä kuka on Martinan seurassa viihtyvä hevosmiljonääri. On tullut jo muutamia nimiä esiin keskustel1262163- 1461760
Jäätävä epävarmuus
Mistä tää hirveä epävarmuus molemminpuolin johtuu? Pohjimmiltaan uskon, että molemmat tietää, että tunteita on. Vai onko801475Yksi iso yllätys luvassa The Summit Suomi -finaalijaksossa - Tiesitkö nämä Summit-loppukolmikosta?
The Summit Suomi on tarjoillut yllättäviä pudotuksia ja melkoisen määrän pelkkää kisaajien vaelluksen kuvaamista Norjass181428Voi että! Sergey Hilman paljastaa Race Across the World -kuvauksista: "Tämä oli se paras jekku"
Tykätään! Aikamoinen pari tämä Sergey Hilman ja Sini Sabotage - herättävät varmasti vahvoja tunteita suuntaan sun toise191364Perjantaita!
Miltä kaivattusi tuoksuu? Tuli mieleen kun täällä usein mainitaan pahasta hajusta. 🤔821305- 711217
Ei tullut konkurssia, tuli 3 karhua
Olipas hyvä uutinen. Näin sitä vaan tunnetaan. Persut eivät onnistuneet tuhoamaan.. tätäkään701178- 381110