Voisiko joku järkipankki nyt vääntää minulle rautalangasta että kaatuuko euro vai ei ? Hajoaisi nyt ainakin osittain ja suomeen takaisin markka. Ja mikä tämä Urpilaiskan juttu on kun hän sanoo että suomi jää jonkun evm ulkopuolelle ?Tarkoittaako se siis sitä että suomen kuuluminen euroon on tämän jälkeen epävarmaa ?
Eikö se euro
kaadukkaan ??
697
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Euro pidetään väkisin pystyssä. Veronmaksajan näkökulmasta toivottavasti hajoaa ja Suomen valtion ja sen demokraattisen toimivallan pysyminen ei ole EU:ssa ja Emu:ssa säilyminen enää varmaa.
EVM on mekanismi johon laitetaan rahaa jonka veronmaksajat joutuvat jossain vaiheessa takaisin maksamaan eli rahojen takaisin maksamisesta ei puhuta mitään.
Vaikka ollaan niin EU:n ytimessä ja päätäntä valtaisia.
(Tiedetään ihan yleisesti olevan totuudesta poikkeavaa.)
http://pekkakauppala.puheenvuoro.uusisuomi.fi/90944-saksalainen-huippuarvio-euroopan-valuuttatukirahaston-enemmistopaatoksien-perustuslaillisuudes
http://keskustelu.suomi24.fi/node/10303288
http://keskustelu.suomi24.fi/node/10305856
"Sitoutumattoman" lehdistön kannanotto asiaan:
http://www.hs.fi/politiikka/Katainen Ylessä Joka euromaan oltava kriisirahasto EVMssä/a1305551168921
Ja heti perään saman "sitoutumattoman" lehden tasavertaista journalismia muita kuin kokoomusta kohtaan:
http://www.hs.fi/politiikka/Perussuomalaisten edustajat ovat poliittisia untuvikkoja/a1305551155493
Ps. Setelipainoelvytys on julistettu alkaneeksi tänä viikonloppuna eli ei se euro ihan hetimiten kaadu, mutta sen arvo tulee kyllä tästä johtuen hiipumaan pikkuhiljaa vähän kerrallaan kunnes kyseessä on enää pelkkäksi roskavaluutaksi luokiteltava Aku Ankka raha...
Sehän on hyvä, että euron kurssi dollariin nähden laskee. Se on ollut liian korkea, sillä sen kannattaisi olla korkeintaan 1:1. Kaikki EMU-maat kärsivät kalliista eurosta tällä hetkellä.
1:1 dollariin nähden olisikin ihan hyvä kurssi, mutta 1:10 ei enää sitä ole.
Kaatuis koko paska hyvä olis niin. Eihän nämä suomen kansanEDUSTAJAT ole viimeaikoina kerinneet ollenkaa kiinnittämään huomiota suomen kansaan, kun pitää noista aurinkomaista kantaa vastuuta. Suomessa ei tarvita eduskuntaa enää, turhia virkamiehiä.